NEMŠOVÁ. Vojenská základňa v Nemšovej sa po dvadsiatich piatich rokoch konečne zbavila pozostatkov po sovietskej armáde. Tie tu zostali v podobe značnej environmentálnej záťaže.
Podľa geologickej správy, ktorú si dalo vypracovať ministerstvo obrany, bola v časti kasární silne znečistená pôda ropnými látkami.
Tie pochádzali prevažne z garážovanej vojenskej techniky, do životného prostredia sa dostali v dôsledku nevhodného uskladnenia a manipulácie s nimi.
Sanáciu tejto lokality dlhodobo nikto neriešil, dôvodom bol nedostatok peňazí. Zmena nastala až začiatkom minulého roka, v januári sa v tejto lokalite začali prípravy, samotná sanácia environmentálnej záťaže sa začala v marci minulého roka.
„Vzhľadom na krátkosť času samotných sanácií sme navrhli vykonať sanáciu použitím viacerých metód súčasne. Prebiehali dve metódy pre sanáciu zemín a dve pre sanáciu podzemných vôd,“ povedala ešte v lete Martina Balleková z ministerstva obrany.
Peniaze dala Únia
Sanácia environmentálnych záťaží na lokalite Nemšová bola už ukončená na ploche približne 36-tisíc metrov štvorcových.
Peniaze na projekt vojaci zabezpečili z fondov Európskej únie, Brusel preplatí práce v plnej výške. Rozpočet na sanáciu je viac ako 1,8 milióna eur.
V rámci sanačných prác vznikol odpad na úrovni takmer dvetisíc metrov kubických kontaminovaných zemín. Odpad vyviezli na prevádzku spoločnosti EBA do Sládkovičova, ktorá práce uskutočnila.
„Sanačné práce sa robili na základe zistení prieskumných vrtov, ktoré odhalili kontamináciu spodných vôd v hĺbke desiatich metrov. V blízkosti sa nachádza aj dôležitý zdroj pitnej vody, preto bolo nutné prečistiť aj spodnú vodu a okolitú pôdu,“ povedal zástupca veliteľa major Alojz Hrubiško.

V budúcnosti tu môžu byť cvičiská
Vyčistený priestor plánuje armáda neskôr využiť pre svoje potreby. „Chceli by sme tu vytvoriť priestor na cvičenie, ihriská na športovú činnosť alebo zvyšovanie kondície,“ dodal Hrubiško.
Sovietska armáda využívala východnú časť kasární pre uskladnenie autotechniky a autosúčiastok. Nachádzali sa tu podzemné nádrže pohonných hmôt, výdajný stojan, montážna jama a umývacia rampa.
S vojakmi vychádzali dobre
Podľa Jána Leška, ktorý v nem-šovských kasárňach pracuje už 43 rokov, tu bolo zo Sovietskeho zväzu okolo tridsať profesionálnych vojakov a asi štyridsať civilov s rodinami. V Nem-šovej mali svoju techniku a zásobovacie stredisko.
„Ináč to boli solídni ľudia, mali sme spolu dobré vzťahy. Boli ale zvyknutí, že po mne potopa, takže kde bol „bodrel“, tak to tam nechali,“ hovorí Leško. V kasárňach mali dokonca svoj skleník, kde si pre seba pestovali zeleninu. Ich odchod v roku 1991 trval podľa Leška asi pol roka.
„Prišlo asi päťdesiat áut, tri cisterny a ťahali na Moravu. Boli smutní, keď odchádzali, bolo im ľúto za Slovenskom,“ dodal Leško.

Vodu chcú časom využívať
Dlhodobo znečistený a nepoužiteľný významný zdroj pitnej vody trápi najmä mesto Nemšová. Vodu odtiaľto využívalo dokonca aj mesto Trenčín.
„Boli by sme radi, keby sa začal znovu využívať, zdroj má pomerne vysoké ochranné pásma kvôli znečisťovaniu. Predpokladáme, že rekultiváciou príde k významnému zníženiu kontaminácie podzemných vôd,“ uviedla prednostka Mestského úradu v Nemšovej Iveta Jurisová.
Nemšovský vojenský útvar
Vojenský útvar je v Nemšovej už viac ako sedemdesiat rokov, dokončili ho ešte v roku 1938. Z informácií, ktoré v minulosti poskytol pre Trenčianske noviny Vojenský historický ústav, útvar fungoval ako skladovacia základňa, kde bol najmä proviant či materiál pre vojsko. Po skončení druhej svetovej vojny sa sklady na materiál pre vojsko začali rušiť, v Nemšovej ostal iba sklad proviantu.
To sa zmenilo neskôr v roku 1958, keď tu premiestnili 1. pobočku ústredného tankového skladu na náhradné diely do bojovej pásovej a kolesovej techniky.Náročné bolo obdobie po roku 1968, keď sovietska armáda prevzala v svoj prospech jednu pätinu objektov útvaru. V súčasnosti slúži útvar v Nemšovej pre skladovanie dielcov do bojovej, pásovej a inej techniky. Skladuje sa tu aj vojenský proviant, špeciálny konštrukčný a všeobecný materiál.