TRENČÍN. Projekt nového futbalového štadióna v Trenčíne je hotový. Klub musí ešte do konca tohto roka podať projektovú dokumentáciu štadióna na územné rozhodnutie. V nej by malo byť jasné jeho dispozičné riešenie, pôjde na prvé vyjadrovania všetkých dotknutých orgánov.
„Predpokladám, že celý proces sa spustí v priebehu januára. Trvať by mohol približne tri mesiace, možno aj kratšie, pokiaľ tam nebudú nejaké zásadné pripomienky,“ hovorí generálny manažér futbalového klubu AS Trenčín Robert Rybníček.

Dokončiť ho musia do dvoch rokov
Klub následne projektovú dokumentáciu zosumarizuje a prerobí na stavebný projekt.
„Potom podáme žiadosť o stavebné povolenie,“ spresnil Rybníček s tým, že celý proces potrvá asi pol roka. „Predpokladám, že ak nebudú žiadne väčšie problémy, so stavbou by sme mohli začať v septembri budúceho roka. Štadión musíme dokončiť do leta 2018, čo určite dodržíme,“ dodal.

Prvé komplikácie
V rámci príprav projektovej dokumentácie nového štadióna sa už objavili prvé komplikácie.
Mesto pri dopravnom riešení v časti, kde je v projekte štadióna tribúna, ešte v minulosti navrhlo kruhovú križovatku. Tá teraz zasahuje do objektu štadióna.
„My to nevieme inak nadimenzovať ani dispozične riešiť. K tomu sa musí vyjadriť mesto a dotknuté orgány,“ dodal Rybníček.

Plány kríži križovatka
Podľa hlavného architekta mesta Martina Beďatša bolo dopravné riešenie v územnom pláne spracované ešte v roku 2009.
„Upozornil som na to projektantov štadióna, aby v dopravnom riešení túto križovatku vykreslili tak, aby to bolo v súlade s územným plánom. Ak by sa v budúcnosti išla realizovať, aby nebol konflikt medzi ňou a štadiónom,“ povedal Beďatš.
Mesto hľadá riešenie, aby tam kruhová križovatka nemusela byť. „Nie kvôli štadiónu, ale preto, že sa nám tam nepáči, je priestorovo náročná. Snažíme sa križovatku dostať pod samotnú železnicu,“ dodal Beďatš.

Projekt spĺňa požiadavky zväzu
Na príprave projektu s klubom spolupracoval aj Slovenský futbalový zväz.
„Tak ako je projekt teraz navrhnutý, spĺňa všetky požiadavky príslušných smerníc. Zdržanie berieme na vedomie, ale dúfame, že sa to podarí čo najskôr. Termíny sú stanovené smernicou futbalového zväzu, je na kluboch a mestách, aby si nastavili harmonogram tak, aby to stihli. Verím, že v Trenčíne sa to podarí,“ povedal projektový manažér zväzu Peter Dedík.
Nový futbalový stánok bude stáť na mieste už zbúraných starých tribún. Kapacita štadióna bude po úplnom dokončení takmer 12-tisíc miest.
Výstavbu financuje futbalový klub, časť peňazí pôjde z dotácie od Slovenského futbalového zväzu. V prvej fáze preinvestujú 7,4 milióna eur – 5 miliónov eur súkromných a 2,4 zo štátnych zdrojov. Do projektu sa zapojilo aj mesto, vložilo tam svoje pozemky.

Trenčín sa po dokončení rekonštrukcie zaradí k mestám, ktoré majú futbalové štadióny na najvyššej úrovni. „Teší nás, že Trenčín dostane moderný futbalový stánok, je to veľká podmienka ďalšieho rozvoja športu,“ povedal pred časom hovorca Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný.
Predpokladá, že štadión nebude slúžiť len pre Trenčín, ale aj pre celú oblasť Považia. „Vzniká sieť štadiónov, kde môžeme organizovať futbalové zápasy reprezentácie rôznych vekových kategórií,“ dodal Čurný.
