NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Počas predvianočného obdobia viedli kroky mnohých obyvateľov nášho regiónu k našim južným susedom v Rakúsku, u ktorých má vianočné obdobie neopakovateľné čaro.
Tí, ktorí navštívili barokový zámok Schloss Hof neďaleko za slovenskými hranicami, mali možnosť v cisárskych priestoroch vidieť unikátnu výstavu betlehemov rakúskych majstrov.
Unikátne betlehemy
Priestory, v ktorých sa od roku 1725 prechádzal savojský princ Eugen a od roku 1755 boli vo vlastníctve rakúskej arcivojvodkyne Márie Terézie, zaplnili unikátne betlehemy rakúskych tvorcov. Malý Ježiško s rodičmi, množstvo postáv a zvierat z domáceho i exotického prostredia, ťavy, kravy, ovečky a medzi nimi pohybujúci sa pastieri, hudobníci i lietajúci anjeli oživili betlehemské tradície.
„V priestoroch zámku vystavujú svoje diela mnohí majstri z nášho dobrovoľného združenia Krippe Wien. Predstavujeme našu tvorbu, v ktorej vidno betlehemy nielen s motívmi domáceho prostredia, ale aj z Talianska a exotického orientu. V niektorých sú preto nainštalované ihličnaté i listnaté stromy blízke našim končinám, v iných rastú zase palmy. Tešíme sa, že na výstavu prichádza aj množstvo návštevníkov zo Slovenska, ktorým môžeme predstaviť našu prácu,“ povedala predsedníčka združenia a skúsená autorka nádherných betlehemov s rôznymi motívmi Ilse Ofnerová.
Betlehemy z orientu i alpského prostredia
Betlehem Heinza Kanhäusera vás zavedie do alpskej krajiny s nádhernou drevenicou a desiatkami postáv prinášajúcich dary, vďaka dielu Johanna Eppa sa už o pár metrov ďalej nachádzate v ďalekom oriente s typickou murovanou architektúrou a štíhlymi budovami.
Zasnežené trojrozmerné betlehemské prostredie láka pohľady v netradičnom obraze Anny a Fritza Kamleitnerovcov. Ďalší z betlehemov ponúka čarovné stĺporadie i rozpadnuté múry, orientálny betlehem Heinza Kanhäusera nádherné klenby i murované schody s množstvom postavičiek. Pozadie mnohých vystavených betlehemov je zvýraznené originálnymi maľbami dotvárajúcimi atmosféru.
Betlehem robí vyše 40 hodín
„Združenie tvorcov betlehemov vzniklo v roku 2000 a založil ho Franz Wostalek. Prvé výstavy našich diel sme predstavili už krátko po vzniku združenia počas Vianoc a Veľkonočných sviatkov vo Viedni. Betlehemy sú aj medzi našim obyvateľstvom vo veľkej obľube. Aj preto sme začali od roku 2002 usporadúvať kurzy tvorby betlehemov. Stretávame sa pravidelne počas každého týždňa,“ pokračovala autorka betlehemov Ilse Ofnerová. Ilse Ofnerová spolu s Josefom Eiböckom predstavili výrobu betlehemov návštevníkom výstavy aj naživo.
„Aktuálny betlehem vyrábam z polystyrénu. Najskôr inštalujem už výtvarne spracovanú architektúru, do ktorej budú pribúdať postupne ľudské postavičky i zvieratá. Minimálne strávim nad týmto dielom štyridsať hodín.
Architektúru inštalujem na kamenné bralo, v betleheme nebudú chýbať ani dobové schody,“ usmiala sa autorka. V jej rukách vznikli v minulosti aj zarámované betlehemy v podobe trojrozmerných obrazov plných kontrastov v dobových rámoch.
„V expozícii môžu návštevníci tieto obrazy vidieť. Jeden z betlehemov predstavuje domácu zasneženú krajinu, kde sa ihličnany i strechy prehýbajú pod nánosmi snehu, v ďalšom obraze je už orientálny svet s množstvom paliem a vyschnutou krajinou v podnebí, pre ktoré je sneh neznámy,“ povedala autorka vzácnych betlehemov.
Jej kolega Josef Eiböck iba „rozbiehal“ prácu na novom betlehemskom diele. V jeho dielničke vznikali z preglejky prvé domčeky, ktoré zahaľoval do bieleho muriva.
Neďaleko od jeho pracoviska trónil vo výstavných priestoroch ním vytvorený betlehem, v ktorom nechýbala ani veľká murovaná maštaľ s ustajnenými zvieratami.