TRENČÍN. Vedenie Fakultnej nemocnice v Trenčíne sa dnes dištancovalo od informácií, podľa ktorých hrozí, že ak zdravotné sestry nestiahnu výpovede, pôrodnicu spolu s neonatologickým centrom od marca 2016 zavrú.
"Od nepravdivých a poplašných informácií o zatvorení pôrodnice sa dištancujeme a považuje ich za zbytočné zastrašovanie verejnosti. Vedenie nemocnice v žiadnom prípade neuvažuje o zatvorení akéhokoľvek oddelenia, ani pôrodnice, práve naopak, robí všetko preto, aby zabezpečilo plynulú prevádzku bez obmedzení a bez dopadu na pacientov," povedala hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová.
Trenčianska nemocnica eviduje k dnešnému dňu 35 stiahnutých výpovedí zdravotných sestier. "Prebiehajú pohovory a v prvých mesiacoch nového roka by malo nastúpiť 20 nových sestier do pracovného pomeru," dodala Gembešová.
Podľa včerajších informácií agentúry SITA malo vedenie trenčianskej fakultnej nemocnice zvažovať, že v prípade, ak by pôrodné asistentky nestiahli výpovede, tak pôrodnicu spolu s neonatologickým centrom od marca 2016 zavrú.

Zákon je podľa sestier zlý
Zdravotné sestry nie sú spokojné so zákonom, ktorý im upravuje mzdy. Svoje požiadavky zhrnuli do troch bodov – zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov rovnako, chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet mzdy a tiež zvyšovať základný plat každé tri roky praxe.
Oddelenia, ktorých chod môžu výpovede úplne ochromiť, je aj gynekologicko-pôrodnícke alebo ORL klinika. Výpoveď podala aj vrchná sestra z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Adriana Hertlová. „Som hrdá na moje oddelenie, výpovede podali všetky sestry okrem troch, teda štyridsať. V nemocnici pracujem 28 rokov, v čistom zarobím okolo 800 eur spolu s nadčasmi vrátane všetkého,“ dodala Hertlová.
Fungovanie klinky bez sestier je podľa primára oddelenia Petra Kaščáka nemožné.
„Verím, že k tomu nepríde. Výpovede vnímam ako silný apel na zodpovedných, aby riešili postavenie, kompetencie a odmeňovanie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek,“ povedal Kaščák.