TRENČIANSKE STANKOVCE. Dediny tvoriace dnešnú obec Trenčianske Stankovce vynikali v minulosti svojráznou ľudovou kultúrou, ktorú dnes pripomínajú už len niektoré architektonické pamiatky a zvyšky stavieb ako mlyny či sýpky. O zachovanie kultúrneho dedičstva tohto regiónu sa však starajú aj tamojší nadšenci, najmä z časti Rozvadze.
Raritou Trenčianskych Stankoviec sú štyri zvonice. Z nich vyniká murovaná zvonička vo Veľkých Stankovciach, datovaná rokom 1859 s klasicistickým zvonom, preliatym v roku 1949 trenčianskym zvonolejárom Pavlom Rankom. Ďalšou je neskoroklasicistická zvonica so zvonom z roku 1867 a s kamennou plastikou. Ďalšou je zvonička v Sedličnej so zvonom z 18. storočia a zvonica v Malých Stankovciach.
Najväčšou a najpozoruhodnejšou sakrálnou pamiatkou Trenčianskych Stankoviec je však evanjelický kostol v Malých Stankovciach, ktorý je najväčšou historickou dominantou obce. Ďalšou dominantou obce je filiálny rímsko-katolícky kostol dostavaný v roku 1994 ako doklad modernej sakrálnej architektúry. V miestnej časti Sedličná bola kedysi židovská synagóga a cintorín. Zanikli po II. svetovej vojne.
Zachovanie kultúrneho dedičstva obce vzali do svojich rúk obyvatelia najstaršej časti Trenčianskych Stankoviec, bývalej samostatnej obce Rozvadze. Od tamojších obyvateľov vzišla myšlienka na oslavy 800. výročia prvej písomnej zmienky (1212), na vydanie výročnej publikácie o Rozvadze, ale aj vytvorenie folklórneho zoskupenia či gazdovského dvora.
Podľa jednej z najaktívnejších záchrankýň ľudových tradícií Heleny Bočákovej vznikla folklórna skupina Rozvadzan, ktorá dnes prináša radosť nielen obyvateľom Trenčianskych Stankoviec, ale aj v obciach a mestách v Trenčianskom kraji i na neďalekej Morave. Gazdovský dvor vznikol v najstaršom stojacom dome v osade Rozvadze, ktorý má už viac ako 100 rokov.
Jeho majiteľ poskytol neobývaný dom Rozvadzanom, ktorí ho premenili na minimúzeum prinášajúce prostredníctvom fotografií, krojov, dobových nástrojov a poľnohospodárskych strojov históriu Rozvádz. "Okrem monografie sme urobili aj rodokmeň celých Rozvádz. Každý dom, kto, kedy postavil a kto v ňom dnes býva to všetko máme spracované, doplnila Bočáková.