TRENČÍN. Do ďalšieho protestu učiteľov s názvom Babysitting day – teda Deň stráženia detí sa zapojili aj školy v Trenčíne. Upozornili na to, že štát dáva na vzdelávanie a výchovu dieťaťa málo peňazí, učitelia zarábajú toľko čo opatrovateľky detí alebo aj menej.
Na Gymnáziu Ľudovíta Štúra sa do akcie zapojilo viac ako päťdesiat učiteľov. Chcú tak upozorniť na nízke ohodnotenie, ktoré pokryjú akurát výdavky na stráženie.
„Postavenie pedagóga nie je adekvátne postaveniu vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý poskytuje vzdelanie našim deťom. Zorganizoval to náš odborový zväz, ktorý to navrhol a učitelia to hlasovaním podporili,“ hovorí riaditeľ Pavol Kováč.
Žiaci sa potešili
To, ako dnes vyzerá vyučovanie záleží od každého učiteľa. Podľa riaditeľa tak niektorí pedagógovia môžu dnes normálne vyučovať, niektorí venujú vysvetľovaniu o čo v proteste ide časť hodiny a ďalší vôbec nevyučujú, ale hrajú s deťmi rôzne hry.
„Je to dobrovoľné, nie každý učiteľ chce tú hodinu stratiť. Žiaci sú pripravení na učenie, neboli vopred upozornení na to, že ktorí pedagógovia budú a ktorí nebudú vyučovať,“ dodal Kováč.
Protest je podľa učiteľky angličtiny Zuzany Vladárovej skôr symbolický. „Ale je to aspoň čosi, čo učitelia spravia. Mali by sme mať angličtinu, ale hráme sa Activity. Mohli by sme sa hrať aj po anglicky, ale keďže nemáme učiť vo svojom odbore, tak sa hráme po slovensky. Je to tvorivá a kreatívna hra. Deti sa radi hrajú, a ja tiež,“ povedala Vladárová.
Študenti na Gymnáziu boli s protestom spokojní. „Mali sme voľno, učitelia na nás len dávali pozor. Možno sa pôjdeme prejsť von na trhy,“ povedala.
„Neučí sa, je to dobré“ hovorí Richard Hulman.
„Učitelia sa hrajú s deťmi, je to ten Babysitting, hráme Activity. Mne to nevadí, ale možno tým, čo sa chceli učiť,“ povedal ďalší študent Norbert Dopiera.

Nejde len o plat, ale aj dôstojnosť
Ďalšou školou v Trenčíne, ktorá sa do protestu zapojila je Základná škola na Novomeského ulici.
„Nie sme spokojní s tým, ako vláda pristupuje k riešeniu problémov školstva, s financovaním škôl - nie len platov, ale aj s finančným zabezpečením ich prevádzky,“ hovorí riaditeľ školy Marián Hrnčár.
Vyučovať dnes neplánoval ani jeden učiteľ. „Budeme len „opatrovať deti,“ rozprávať sa s nimi o slušnom správaní, ochrane životného prostredia,“ dodal Hrnčár.
Rodičia, ktorí ráno priniesli deti do školy väčšinou s protestom učiteľov súhlasili. „Majú na to dôvod, peniaze si zaslúžia. Nevadí mi to,“ povedal Peter Spišiak. Lenka Kosová si myslí, že platy učiteľov nezodpovedajú ich námahe. „Ohodnotení určite nie sú na to, aké majú starosti s deťmi a koľko času sa im venujú.“
Učiteľka zo Základnej školy na Novomeského ulici v Trenčíne Monika Mokráňová hovorí, že v proteste nejde len o plat, ale aj o dôstojné fungovanie v práci. „Aby mal učiteľ bezpečnejšie, dôstojnejšie povolanie, aby napríklad nebol napádaný zo strany žiakov, pretože to sa tiež deje. Postavenie učiteľa nie je vážené v spoločnosti, mladí ľudia, deti občas učiteľmi pohŕdajú, je to opačný extrém ako bolo v minulosti,“ povedala.
Škôl pribúda
Do dnešnej protestnej akcie učiteľov s názvom Babysitting Day sa zapojilo takmer 500 škôl po celom Slovensku. V porovnaní s novembrovou akciou Deň zdravia - Učiteľská kvapka krvi, počas ktorej učitelia išli darovať krv alebo navštívili lekára a viacero škôl ostalo zatvorených, sa tak počet zapojených škôl na Slovesnku zdvojnásobil.
Podľa ministerstva učitelia porušujú pracovnú disciplínu
Ministerstvo školstva v reakcii na Babysitting day uvádza, že niektorí učitelia pri tejto aktivite môžu porušovať pracovnú disciplínu. V pracovnom čase je totiž učiteľ povinný robiť priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť.
"Má teda vykonávať činnosti podľa dojednaného druhu práce v pracovnej zmluve a ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou ustanovené v pracovnom poriadku. Vykonávanie činnosti "babysitting", teda varovanie detí, nie je náplňou práce učiteľa, nie je priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou, ani ostatnou činnosťou súvisiacou s pedagogickou prácou učiteľa," dodáva hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ak si učiteľ počas riadnej pracovnej doby neplní svoj základný úväzok výchovno-vzdelávacou činnosťou, zamestnávateľ to môže považovať za porušenie pracovnej disciplíny. Takéto porušenie pracovnej disciplíny pritom musí podľa ministerstva riešiť zamestnávateľ - riaditeľ školy, prípadne zriaďovateľ, teda obce, mestá a samosprávne kraje.
Ministerstvo sa zároveň ohradzuje proti výrokom, že učiteľ má plat ako opatrovateľka detí. Pri výpočtoch totiž podľa rezortu treba zohľadniť fakt, že učitelia majú 37,5 hodinový pracovný týždeň. "Ak by sme vydelili len ten najnižší priemerný plat, priemerným mesačným pracovným časom 163 hodín, dostaneme hodinovú mzdu 5,77 eura. Rozhodne to teda nie je suma 3,90 eura ako odznieva v niektorých médiách," dodala pre agentúru Sita Dupaľová Ksenzsighová.
