TRENČÍN. Krajský súd v Trenčíne v pondelok potrestal majiteľa autobazára za stočenie kilometrov. Dostal dvanásť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 16 mesiacov.
Dodávku Fiat so stočenými kilometrami kúpil Marek Kucka z autobazára v Žabokrekoch nad Nitrou.
Najazdených mal podľa tachometra 138-tisíc kilometrov. „Auto sme kúpili, aby sme sa ním vozili do roboty v Rakúsku, preto sme hľadali osem– deväť miestne auto. Zapáčilo sa nám práve toto, spravili sme si skúšobnú jazdu, všetko sa zdalo v poriadku,“ opisuje Marek Kucka. Keď sa majiteľa autobazára Pavla Š. pýtal na najazdené kilometre, tvrdil mu, že ich stav garantuje.
„O tri mesiace neskôr, keď sme sa vracali domov, sa na aute zrazu zadrel motor, kolesá zostali zablokované, nedalo sa pohnúť. Museli sme si požičať auto, aby sme sa dostali domov,“ hovorí Kucka.
Majiteľ autoservisu dal auto opraviť a Kuckovi vystavil faktúru za opravu na 800 eur.
Tomu to nedalo, a cez Obvodný úrad v Prievidzi našiel predchádzajúceho majiteľa auta. „Auto vlastnila nemecká cestovná kancelária, bez problémov mi poslali doklad z posledného servisu, kde malo najazdených viac ako 480-tisíc kilometrov.“
Na súd neprišiel
Majiteľ autobazára podľa Kucku na tieto zistenia reagoval lakonicky: „Vraj to môžeme dať na súd, bude to trvať roky – žiaľ, mal pravdu,“ dodal Kucka.
Na pojednávanie obvinený neprišiel, podľa jeho obhajcu Mateja Valjenta o skutočnom stave tachometra nevedel.
Dôkazy viny označil na súde za nedostatočné, k prípadu sa odmietol vyjadriť.
Sudca videl úmysel
Krajský súd v Trenčíne napokon potvrdil rozhodnutie Okresného súdu v Partizánskom. Podľa súdu majiteľ autobazára úmyselne narábal s tachometrom, na vozidle stočil takmer 350-tisíc kilometrov.
„Pred kupujúcim však túto skutočnosť úmyselne zamlčal. Svojím konaním obžalovaný spôsobil spoločnosti škodu vo výške takmer 3000 eur. Súd ho uznal za vinného z podvodu a uložil mu trest odňatia slobody na 12 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 16 mesiacov,“ povedal hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
Tresty budú prísnejšie
Od marca budúceho roku budú za takéto podvody tresty oveľa prísnejšie. Za neoprávnenú manipuláciu s počítadlom bude majiteľom autobazárov hroziť pokuta až 50-tisíc eur.
Kontrolovať to bude Slovenská obchodná inšpekcia. Akým spôsobom budú inšpektori zisťovať stočené kilometre, zatiaľ neupresnili.
„Túto právnu úpravu vítame, rieši to, čo doteraz nebolo riešené,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
Metodiku aj techniku kontroly pripravia, keď vyjde zákon. „Metodici sa musia na to pripraviť, ale určite to zvládneme,“ dodala Krkošová.
Podľa dopravného analytika Jána Bazovského bude podľa prijatej novely trestne zodpovedný aj ten, kto ponúka takéto vozidlo, hoci nemusí byť tým, čo stočil kilometre.
„Teraz bude jednoduchšie dokazovanie, smolu bude mať ten, kto takéto auto predáva. Bude na ňom, aby uviedol také fakty, ktoré dokážu, že to neurobil, že aj on bol uvedený do omylu,“ povedal Bazovský.
Stáčanie môže mať fatálne následky
Podľa informácií Spolku na ochranu vlastníkov automobilov len minulý rok odhalili na Slovensku približne 130-tisíc áut s upravenými kilometrami. Pokiaľ stav najazdených kilometrov na tachometri nezodpovedá skutočnému stavu, auto je podľa Spolku zbytočne predražené a sú tu tiež bezpečnostné riziká.
Auto s vyšším počtom najazdených kilometrov by totiž malo podstúpiť úplne iné servisné prehliadky, inak hrozí zlyhanie dôležitých dielov, čo môže mať fatálne následky.