TRENČÍN. Finálny projekt rekonštrukcie Mierového námestia prezentovali architekti z brnianskeho štúdia RAW minulý týždeň v Trenčíne.
Najväčšie zmeny oproti pôvodnému návrhu sa týkajú trávnika, ktorý v projekte v centrálnej časti námestia absentoval.
„Pridali sme oddychové trávnaté plochy okolo stromu slobody a tiež na druhú stranu elipsy. Trávnikové pozadie lepšie zvýrazňuje tri body, ktoré sú na námestí – morový stĺp, strom slobody a novú fontánu Marka Aurélia,“ hovorí architekt z ateliéru RAW Ivan Wahla.
Fontána bude nižšia
Okolo fontány tiež po novom pribudol kamenný prstenec, na ktorom budú lavičky a na zemi tabuľky s významnými historickými udalosťami Trenčína. Fontána Marka Aurélia bude o polovicu nižšia.
„Z 90 centimetrov sme klesli na 45 centimetrov, aby sa aj deti mohli viac dotýkať vody. Ak do nej aj vojdú, nič sa nestane, hladina bude mať asi 30 centimetrov. Na kúpanie to teda nebude,“ spresnil Wahla.
Zmeny podľa neho vyplynuli z podnetov verejnosti, aj z rozhovorov s trenčianskymi architektmi a vedením mesta.
„Diskutovali sme predovšetkým o podobe tejto centrálnej časti, o materiálových riešeniach. Riešili sme spracovanie chodníkov, či použiť väčšie alebo menšie formáty, zhodli sme sa na drobnejšom formáte kamennej mozaiky, ktorá bude lepšie kopírovať terén,“ dodal. Debaty s trenčianskymi architektmi boli podľa neho prínosné pre projekt.
„Práca na námestí je, aj nie je autorské dielo. Námestie patrí všetkým a my sme len akísi sprostredkovatelia, cez ktorých to prechádza. Radi by sme zachovali čo najviac histórie ako sa dá, aby tú ruku architekta ani nebolo poznať,“ uzavrel Wahla.
Práce sa začnú o rok neskôr
Úpravy projektu spôsobili zmeny v termínoch. Pôvodne sa práce mali začať už na jar.
„Posunie sa to asi o pol roka, ale keďže nechceme rozkopávať námestie pred zimou, začneme pravdepodobne až na jar 2017,“ hovorí hlavný architekt mesta Martin Beďatš.
Dôležitá podľa neho bude rýchlosť prác. „Je tam veľa prevádzok, cesta na hrad, chceme ten čas minimalizovať.“
Mesto pred rekonštrukciou plánovalo spraviť hĺbkový prieskum námestia. Špeciálna sondáž, ktorá sa robí bezvýkopovou metódou až do hĺbky 15 metrov, mala zistiť, čo sa pod námestím nachádza. „Hovoril som s firmami, ktoré sa tým zaoberajú, povedali mi, že je to zbytočné, pretože georadarový systém funguje tam, kde vrstvy ešte neboli rozryté. Námestie bolo x krát rozkopané, takže by tam nič nenašli, boli by to vyhodené peniaze,“ myslí si Beďatš.
Archeologickému prieskumu sa ale mesto nevyhne, pamiatkari ho budú požadovať. „Ak sa niečo nájde, budeme to, samozrejme, riešiť,“ dodal.
Rozpočet sa nemení
Zmeny projektu sa nedotkli rozpočtu, meniť sa nebude.
Predpokladané náklady celkovej rekonštrukcie vrátane nového mobiliára sú asi tri milióny eur. Mesto si plánuje zobrať bankový úver.
Negatívny ohlas zaznamenali nedávne úvahy o zmene názvu Mierového námestia na Námestie Marca Aurélia. Primátor Richard Rybníček tento nápad napokon prehodnotil, námestie tak zostane aj naďalej Mierové.





