TRENČÍN. Zdravotné sestry v Trenčíne podávajú výpovede. Pripojili sa tak k zdravotným pracovníkom zo Žiliny, Prešova, Košíc, Trnavy alebo Bojníc. V pondelok mali zozbieraných už okolo sto výpovedí, tento počet ale ešte nie je konečný. Plánujú ich zbierať aj počas decembra. Malo by ísť o sestry z prevažne kľúčových oddelení nemocnice ako ARO, traumatológia, chirurgia, alebo z gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia. Výpovede preto môžu paralyzovať chod nemocnice.
Zákon je zlý
Zdravotné sestry nie sú spokojné so zákonom, ktorý im upravuje mzdy. Svoje požiadavky zhrnuli do troch bodov - zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov rovnako, chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet mzdy a tiež zvyšovať základný plat každé tri roky praxe.
„Tieto požiadavky všetci poznajú už roky – minister, riaditelia nemocníc, poslanci. Toto nie je len o našich platoch,“ povedala na pondelňajšom stretnutí so zdravotnými sestrami z trenčianskej fakultnej nemocnice prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
Teraz alebo nikdy
„Žiadame tiež, aby sa naplnil stav pracovníkov na taký, aký má v nemocniciach byť. Je nás málo. Ak má sestra na starosti dvakrát viac pacientov, ako by mala mať, tí potom nedostávajú kvalitnú starostlivosť,“ uviedla.
Sestry podľa nej pochopili, že ak sa teraz nezmobilizujú a nezatlačia na zodpovedných, tak takáto príležitosť nebude veľmi dlho. „Chceme aby sa prestalo kradnúť, aby sa peniaze využívali efektívne,“ dodala Lazorová.
Z gynekologicko-pôrodníckeho idú takmer všetky
Jedným z oddelení, ktorého chod môžu výpovede úplne ochromiť je aj Gynekologicko-pôrodnícke. Výpoveď podala aj vrchná sestra Adriana Hertlová. „Som hrdá na moje oddelenie, výpovede podali všetky sestry okrem troch, teda štyridsať. V nemocnici pracujem 28 rokov, v čistom zarobím okolo 800 eur spolu s nadčasmi vrátane všetkého,“ dodala Hertlová.
Napätá situácia je podľa Zuzany Krajčiovej aj na Psychiatrickej klinike. „Každý sa bojí, každý má deti, úver. Musíme to ale skúsiť, nič iné nám nezostáva. Ak by som nemala manžela, tak je ťažké vyžiť z takého platu, a to robím sestru 25 rokov,“ povedala Krajčiová.
Z postupu ministra je rozčarovaná. „Nerozumiem, neviem o čo mu ide - samé špekulovanie, naťahovanie,“ dodala Krajčiová. Jej kolegyňa Jana Stančeková z rovnakej kliniky považuje jednanie zo strany ministerstva za nehoráznosť. „Ak vám pri takejto ťažkej a zodpovednej práci ešte niekto hádže balvany pod nohy...“.

Vedenie nemocnice oficiálne informácie nemá
V trenčianskej Fakultnej nemocnici pracuje 690 sestier a pôrodných asistentiek. „Priemerný mesačný hrubý príjem bez nadčasových príplatkov je 1 027 eur,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová.
Oficiálne informácie o zámere sestier podávať výpovede zatiaľ nemocnica nemá, neevidujú ani žiadnu výpoveď z dôvodov nespokojnosti.
Minulú stredu dalo v Žiline výpovede dvesto sestier, v piatok podalo výpoveď 382 sestier a pôrodných asistentiek v Prešove a 76 ich podalo výpoveď v bojnickej nemocnici.
V pondelok padli hromadné výpovede v Košiciach – tu podalo výpoveď 64 sestier a v Trnave 106.
Ministerstvo zdravotníctva podľa jeho hovorcu Petra Bublu situáciu sleduje. "Počkáme si na záver tohto dňa, a potom to vyhodnotíme," povedal pre TASR. Minister je v kontakte s riaditeľmi dotknutých nemocníc. "Stále platí, že v nemocniciach majú postupovať tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol Bubla.
