TRENČÍN/ ŠTRASBURG. V utorok vyhlásil Európsky parlament laureáta tohtoročnej filmovej ceny LUX Prize. Ocenenie získala snímka Mustang tureckej režisérky Deniz Gamze Ergüven, ktorá vznikla v koprodukcii Francúzska, Nemecka, Turecka a Kataru.
Film zobrazuje príbeh sestier so silným zmyslom pre slobodu, ktoré odmietnu tradíciu vopred dohodnutých sobášov a tým porušia silno zakorenené pravidlá a zvyky tureckej spoločnosti. Cenu víťazke odovzdal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Aktuálne a citlivé témy
Traja finalisti vo svojich filmoch opäť zobrazili témy, ktoré rezonujú v európskej spoločnosti.
„Tieto veľmi odlišné filmy od mladých tvorcov hľadajú odpovede na základné otázky: Ako sa musí náš svetadiel emigrácie zmeniť, aby sa vyvinul na svetadiel imigrácie? Aká je úloha žien v spoločnostiach pri našich hraniciach. Ako ohrozuje hospodárska kríza naše spolužitie? Tieto európske filmy si zaslúžia našu podporu a som hrdý na to, že Európsky parlament aj tento rok pomáha s ich distribúciou tak, aby ich zhliadlo čo najviac ľudí,“ povedal Schulz.
Distribúcia európskych snímok je stále náročná
Režisérka pri prevzatí ceny ocenila najmä pomoc s distribúciou. „Film svojím spôsobom propaguje ideály Európskej únie. Som veľmi vďačná za to, aký dosah má snímka vďaka filmovej cene LUX,“ povedala Ergüven. Vyzdvihla to najmä pre ťažkosti, ktoré sú s distribúciou spojené.
„Človek musí byť neuveriteľne aktívny a dávať strašne veľa energie do toho, aby sa jeho film dostal k ľuďom. To je to, čo množstvo ľudí nevidí,“ dodala.
Až počas propagácie filmu si vraj uvedomila, že je veľmi málo krajín, ktoré sú naozaj otvorené zahraničným snímkam.
„Je nevyhnutné aby Európa dokázala v ľuďoch podporiť empatiu, na čo je film ideálne a prístupné médium. Je veľmi dôležité ukázať ľudský aspekt problémov,“ povedala.
Práve to je podľa nej úlohou kinematografie. Nedostatok vidí tiež v malom počte ženských režisérok. „Potrebujeme vidieť viac filmov, ktoré zobrazujú svet aj z inej perspektívy,“ uzavrela.
Debutová snímka režisérky tento rok získala množstvo ocenení na filmových festivaloch po celom svete. Francúzsko bude tiež zastupovať na tohtoročných Oscaroch.
Na ceste za víziou lepšej budúcnosti
Do trojice finalistov sa dostal tiež pútavý celovečerný debut režiséra Jonasa Carpignana Mediterranea, ktorá divákom ponúka autentický pohľad na cestu dvoch kamarátov migrujúcich z Afriky do Talianska s víziou lepšieho života a budúcnosti.
Režisér sa chcel vyhnúť škatuľkovaniu posolstva filmu. „Film som nerobil so zámerom podsunúť ľuďom určitý názor alebo vyhranený odkaz. Naschvál som chcel opustiť kultúrny kontext, ukázať príbeh jednotlivca a dať ľuďom priestor na to, aby ho spoznali,“ povedal Carpagnosa.
Tretím finalistom bola dráma v bulharsko- gréckej koprodukcií s názvom Lekcia od dvojice režisérov Kristiny Grozeva a Petra Valchanova.
Snímka zobrazuje učiteľku základnej školy, ktorá pre ťažkú ekonomickú situáciu musí robiť zásadné a ťažké rozhodnutia. Hrdinka autobiografického príbehu preto prechádza skúškou svojich zásad aj morálky.
Podobne ako Mediterranea má príbeh skôr otvoriť diskusiu a pomôcť sa vcítiť do hrdinky príbehu. „Rozhodnutie o tom, kto dáva lekciu komu a či má človek právo súdiť sme chceli nechať na divákov,“ povedal Valchanov.
Filmy mohli vďaka projektu LUX Prize tento rok zadarmo s titulkami v 24 jazykoch vidieť ľudia v 40 mestách všetkých 28 členských krajín Európy. Na Slovensku boli premietania súčasťou filmového festivalu MFF Bratislava.
LUX Prize
Filmová cena LUX Prize vytvorená Európskym parlamentom v roku 2007 má podporovať Európsku kinematografiu a jej hodnoty. Laureáta ceny volia poslanci parlamentu.
