TRENČIANSKE MITICE. Obyvatelia Trenčianskych Mitíc majú obavy, majiteľ lomu požiadal banský úrad o povolenie ťažby. Proti plánom firmy spísali petíciu, ktorú podporilo takmer tristo obyvateľov.
„Obávame sa toho. Vieme z minulosti, čo to prináša. Každý jeden odstrel bolo v dedine cítiť, na domoch sa objavovali praskliny. Boli prípady, že z lomu lietali kamene až do záhrad rodinných domov, kde ľudia normálne žijú,“ hovorí Filip Fodrek.
Zastupuje ľudí, ktorí sú proti otvoreniu lomu, sám má v jeho v blízkosti postavený nový rodinný dom.

Ľudia majú obavy
Petíciu podľa neho podpísali všetci obyvatelia Trenčianskych Mitíc okrem dvoch – spolu takmer tristo ľudí.
„Všetci boli v hrôze, že sa to zase ide otvárať. Obávajú sa škôd na majetku. Povedali nám, že odstrely budú dopredu ohlasovať, aby sme vtedy neboli vonku. Neviem si predstaviť, čo bude, ak na to niekedy zabudnem a deti budú v záhrade. Načo tu mám mať terasu, ovocné stromy, keď tu bude neustály prach?“ pýta sa.

Proti je aj starosta
Proti znovuotvoreniu lomu je aj starosta Trenčianskych Mitíc Dušan Rozemberg.
„Začiatkom novembra sme mali stretnutie všetkých zainteresovaných strán a úradov. Všetky vyjadrenia boli kladné, okrem obce a občanov, ktorí spísali petíciu,“ hovorí Rozemberg.
Obec čaká, zabrániť ťažbe nemôže
Obec čaká na rozhodnutie banského úradu.
„To musíme rešpektovať. Obec to môže na čas pozastaviť, odvolať sa a doriešiť veci ohľadne ciest, ktoré máme problémové, alebo prašnosti. Ak ale majiteľ lomu tie podmienky vytvorí, my nemôžeme prakticky nič. Iba to podať na súd, ale to je na dlhé lakte všetko,“ dodal Rozemberg.
Podľa neho už obyvatelia, ktorí prevádzku lomu v minulosti zažili, vedia, čo ich čaká. „Nebola to žiadna sranda. „Ťažkotonážne autá nám ničili siete, bola tu veľká prašnosť. Ťažba ohrozuje aj chránenú oblasť, v ktorej je zdroj minerálnej vody. Vieme čo nás čaká, a preto sme proti tomu. Snažíme sa túto prevádzku zastaviť,“ uzavrel starosta.
Vlastník chce ťažiť čím skôr
Majiteľ lomu Boltežar Gregorič sa svojich plánov nechce vzdať. Pozemky, na ktorých je lom, kúpil pred piatimi rokmi.
„Lom tu existuje od konca 19. storočia, tento priestor je dlhodobo určený na ťažbu, v ktorej chceme pokračovať“ hovorí. Lom kúpil za účelom podnikania.
„Samozrejme, som povinný sa správať podľa zákonov. V prípade, ak tam je niečo nezákonné, tak si to veľmi rád vypočujem, predebatujem, odstránim, alebo to budem riešiť,“ povedal Gregorič s tým, že všetky inštitúcie, ktoré plán dobývania schvaľovali, ho schválili s určitými podmienkami.
„Tie budeme dodržiavať. Ak budú niekoho práva porušené, budeme na to reagovať.“
S ťažbou dolomitu a vápenca by chcel začať čím skôr. „Nezávisí to od nás. Ak dá banský úrad kladné rozhodnutie a nikto sa neodvolá, začiatkom roka by sme začali s prípravnými prácami,“ uzavrel Gregorič.
Rozhodne banský úrad
Konečné slovo pri schvaľovaní má Obvodný banský úrad v Prievidzi. „Konanie v súčasnej dobe prebieha. K jednotlivým chráneným záujmom sa vyjadrujú kompetentné orgány, ako ministerstvo zdravotníctva alebo úrady životného prostredia. Ich stanoviská ako dotknutých orgánov štátnej správy budeme rešpektovať,“ informoval predseda úradu Bohumil Néč.
