DOLNÁ PORUBA. Vedľa kostola v Dolnej Porube vyrástol areál pripomínajúci ruženec. Uprostred stojí socha Panny Márie, obkolesená lavičkami, dlažbou zo štiepaného kameňa a palisádami. Podľa jej autora môže suplovať pútnické miesto.
Stavebný ruch vládol pri ceste na cintorín od mája 2015. Pôvodne zatrávnené priestranstvo nahradila po polroku unikátna oddychová zóna.
Dominanta na mieru
„V tomto priestore mi stále čosi chýbalo. Keďže v obci je silná Mariánska úcta, dávnejšie sme sa zaoberali myšlienkou urobiť nejakú Lurdskú jaskynku, ako majú v napríklad v Trenčianskej Teplej,“ priblížil počiatočnú víziu miestny farár Miroslav Lysičan.
Exteriéru rímskokatolíckeho kostola po rozsiahlych rekonštrukčných prácach napokon dominuje socha Panny Márie v životnej veľkosti.
Autorom diela je Peter Mészároš zo Slovenského Grobu. Jeho portfólio dotvárajú viaceré významné pamätníky roztrúsené po celom Slovensku. Ako doplnil duchovný otec farnosti, architekt vytesal sochu z bieleho mramoru špeciálne pre Dolnú Porubu.
„Pri výbere zavážilo, aby išlo o človeka so skúsenosťami so sakrálnymi vecami. Pán Mészároš sa dokonca sám na sklonku zimy vybral do Medžugoria, aby tam svoj zámer precítil,“ povedal Lysičan.
Prepracovaný výraz tváre
Po konzultáciách s členmi miestneho ružencového spolku vybrali návrh, v ktorom sa pútnik, ktorý k soche príde, ocitá v kruhu ruženca.
Ten je zvýraznený v podlahe tmavšími zrniečkami a končí pri centrálnom oltári so symbolom kríža.
„Ako investor, tak aj ja som mal záujem vytvoriť originálne dielo a obohatiť samotnú sochu o priestor, ktorý by bol nielen estetický, ale aj funkčný,“ vysvetlil Mészároš, ktorému realizácia trvala sedem mesiacov.
Kompozícia areálu vychádza z motívu srdca. Počnúc podstavcom v podobe trojvršia symbolizujúceho Slovensko, pričom na kameni sú vyryté názvy našich pútnických miest. Socha Panny Márie je vyobrazená ako matka.
Výraz ženy, ktorá rozumie našim trápeniam, ktorá nás prijme, usmeje sa a povzbudí vychádza z prepracovaného detailu tváre. „Milý úsmev bude návštevník vnímať až pri pokľaknutí a pohľade zospodu.
Ako by povedal môj nebohý otec – ak by sa čo i len jediný človek, ktorý nemôže cestovať na pútnické miesto, pomodlil pri tejto soche, oplatilo sa ju postaviť,“ zdôraznil umelec.
Podľa farára Lysičana bol projekt financovaný z darov veriacich, ktorí si neželajú byť menovaní. Novú dominantu Dolnej Poruby vysvätil generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek počas osláv 660. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
PETER MARTINÁK
(Autor pracuje vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne.)