LUBINA. Takmer dvadsať hasičských áut, svietiace majáky a hlučné sirény vystrašili počas uplynulého víkendu počas prejazdu obcami Lubina a Bzince pod Javorinou ich obyvateľov.
Simulovaný požiar v horách v blízkosti pamätníka ROH spojil jeden profesionálny a osem dobrovoľných hasičských zborov z okresu Nové Mesto nad Váhom. Novomestskí profesionáli nacvičovali súčinnnosť v hasení požiaru lesa spolu s dobrovoľníkmi z Moravského Lieskového, Lubiny, Bziniec pod Javorinou, Vaďoviec, Čachtíc, Zemianskeho Podhradia, Hôrky nad Váhom a Pobedimu.

Hadicami viedli vodu 400 metrov
Hasiči si vybrali nedostupný terén lubinských kopaníc. Stovky metrov hadíc natiahli v teréne väčšom ako jeden hektár. „Dvesto metrov hadíc bolo vedených po čerpadlo, kde bolo sériové zapojenie. Ďalších dvesto metrov viedlo až na vrch k pamätníku. Vodu sme v hadiciach viedli štyristo metrov,“ potvrdil veliteľ cvičenia Radoslav Pavlík. Veliteľ zásahu po príchode jednotlivých zborov rozdeľoval jednotky do konkrétnych úsekov.
„Každá dobrovoľnícka jednotka mala vo svojom úseku svojho veliteľa,“ uviedol. Profesionáli koordinovali medzi sebou zásah prostredníctvom vysielačiek, ktoré vlastnia už aj viaceré dobrovoľnícke zbory.
„Niektoré obce už majú pridelené frekvencie, aby mohli komunikovať s profesionálnymi hasičmi. Tie, ktoré frekvencie pridelené ešte nemajú, s nimi je komunikácia sťažená a obtiažna. V týchto prípadoch komunikujeme najmä s veliteľmi zásahových úsekov,“ pokračoval Pavlík.

V nedostupnom teréne
Taktické cvičenie musí každá zmena profesionálnych hasičov vykonať jedenkrát ročne. „Každá zmena dostane zameranie cvičenia, ktoré musí splniť. Naším cieľom bola tentokrát likvidácia lesného požiaru v súčinnosti s dobrovoľnými hasičskými zbormi. Cvičeniu predchádzalo metodické zamestnanie na našej stanici,“ povedal ďalej Pavlík.
Novomestskí hasiči počas celého cvičenia koordinovali spoluprácu s dobrovoľníkmi, s ktorými sa na reálnych zásahoch stretávajú počas celého roka.
„Preto bolo prizvaných až osem zborov z obcí Novomestského okresu, ktoré sú postupne vybavované novou technikou. Zo strany dobrovoľných hasičov bol o cvičenie veľký záujem,“ potvrdil skúsený hasič. Taktické cvičenie realizovali v komplikovanom teréne, kde má veľká technika problém sa dostať. „Najväčšie autá stáli pod lesom. Odtiaľ sme ťahali hadice. Do terénu sme po lesných cestách pokračovali s menšou technikou,“ vysvetlil Pavlík.

Turisti sú nedisciplinovaní
Požiare lesov nie sú výnimkou ani v našom regióne. Ich intenzitu ovplyvňuje konkrétna lokalita, poveternostná situácia, skladba podložia i ročné obdobie.
„Požiare vznikajú najmä pri zakladaní ohňov v lese, ale aj pri odhodení ohorkov cigariet. Viacero požiarov zapríčinili nedisciplinovaní turisti. Ich intenzitu ovplyvňuje aj to, či ide o listnatý alebo ihličnatý les. Požiar nám býva hlásený väčšinou až vo vysokom štádiu,“ informoval veliteľ.
Novomestskí hasiči najčastejšie hasia lesné lokality na Kamennej pri Novom Meste nad Váhom. Požiar v lesoch likvidovali v uplynulom období aj v Trenčianskych Bohuslaviciach a v blízkosti hradu Tematín.
„Voda v lesoch nie je. Preto pri zásahoch musíme vodu šetriť a vtedy hasíme vysokotlakým prúdom vody. Hľadáme najbližšie vodné zdroje, kde použijeme čerpadlo. Využívame aj hydranty v najbližšej obci. Vodu z hydrantov potom privážame vo veľkých cisternách kyvadlovou dopravou,“ dodal Pavlík.
