TRENČÍN. Okrem kvalitných dokumentov z horského prostredia, fotovýstav, atrakcií a sprievodných podujatí ponúkne svojim návštevníkom i stretnutia so zaujímavými hosťami. Jedným z nich určite bude trenčiansky horolezec Jaroslav Dutka, ktorý si vo svojej prednáške v sobotu 14. novembra zaspomína na horolezecké naj.
Vo svojej športovej kariére zažil mnoho. Hory mu priniesli vzácne priateľstvá na celý život. Na druhej strane mu priateľov i vzali.
Za vyše štyridsať rokov aktívneho lezenia pocítil na vlastnej koži vzostupy a pády domácich a medzinárodných expedícií. A práve o nich sa s trenčianskym publikom podelí v druhý novembrový víkend. Najvyššie, najstrmšie, najodľahlejšie aj najveternejšie...
Jaro Dutka počas svojho rozprávania prevedie návštevníkov úbočiami najvyššej hory sveta Mount Everestu. Jeho očami sa diváci pozrú aj na horu, síce druhú najvyššiu, ale zato určite najstrmšiu, najťažšiu a najlegendárnejšiu osemtisícovku K2.
Do tretice divákom porozpráva o treťom najvyššom kopci sveta. Bohužiaľ, k najrozľahlejšej a najodľahlejšej Kančendžonge sa rodákovi z Horehronia viažu aj najsmutnejšie spomienky.
Počas prednášky horolezca, ktorého mnohí poznajú pod prezývkou Duce, sa prítomní dostanú do najveternejších stien Patagónie i najvyšších skalných stien sveta, stien veží skupiny Trango v pakistanskom Karakorame. Na záver padne nemálo slov o jeho najsilnejších zážitkoch prežitých v najnebezpečnejšej stene Európy, v severnej stene Eigeru. Jaroslav Dutka začal s lezením po skalách už ako malý chlapec. S členmi horolezeckého klubu Podbrezová podnikal úspešné výpravy na cvičné skaly i do Vysokých Tatier.
Dostal sa do reprezentačného horolezeckého výberu a postupne sa prepracoval k najlepším československým horolezcom a cestovateľom vo výškach, kde je bližšie k nebesiam ako k zemi. Je špecialistom na zimné a technické lezenie. Svoje poznatky a skúsenosti si nenecháva pre seba, ale odovzdáva ich ďalším generáciám.
Je dlhoročným predsedom trenčianskeho horolezeckého klubu a tiež sa podujal na stavbu cvičnej horolezeckej steny v Trenčíne, aby tento šport priblížil širšej verejnosti.
Zúčastnil sa aj vodáckej expedície na rieke Colorado v národnom parku Grand Canyon v USA.
Retro v metro
Organizátori nezabudli ani na pamätníkov. Tento rok bude na spomínanie viacero dôvodov.
Jedným z nich je jubilejný ročník festivalu.
Usporiadateľom festivalu sa podarilo nadviazať spoluprácu s Artkinom Metro, kde vlastne HoryZonty aj začali. V ňom sa budú vďaka podpore Slovenského filmového ústavu a Audiovizuáleho fondu v stredu 11. a v nedeľu 15. novembra premietať staré filmy z archívov.
Na divákov čakajú dokumenty zo zlatej éry československého horolezectva, z ktorých za zmienku stojí film Horolezec tatranský o zvláštnom druhu horolezca vyskytujúcom sa výlučne v našich horách z roku 1986, filmová reportáž Cesta k slnku o prvovýstupe horolezcov na Malý ľadový štít z roku 1949, aj dramatický príbeh o horolezeckej výprave na najvyššiu horu sveta Sagarmatha z roku 1988.
Filmy sa budú premietať z originálnych 35mm celuloidových pásoch, ktoré sa podľa prevádzkovateľa Artkina Metro Branislava Hollého zvyknú trhať, takže sa návštevníci môžu tešiť na ozajstný retro zážitok.
V priestoroch kina bude nainštalovaná výstava starých lezeckých fotografií, máp, nákresov lezeckých ciest, ktoré sa viažu na históriu miestnej Skalky – tréningovej oblasti trenčianskych horolezcov.
Vstupenky sú v predaji
Jubilejný desiaty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty bude ako po minulé roky zastrešovať Posádkový klub (ODA) od 12. do 14. novembra. Vstupenky sú v predaji v KIC na Mierovom námestí. Všetky informácie sú dostupné na internetovej stránke podujatia.
Autor: PR manažérka podujatia