TRENČÍN. Univerzita tretieho veku funguje na Trenčianskej univerzite už od septembra 2002. Ľudí nad 55 rokov vzdelávajú hlavne v rámci práce s digitálnymi technológiami, ale aj zdravovedy, spoločenskovedných disciplínach, kultúre a umení.
Štúdium pôvodne trvalo tri roky, pre záujem ho rozšírili o nadstavbu. Tento rok sa do prvého ročníka zapísalo približne 60 nových študentov.
Prvý kontakt s digitálnymi technológiami
Mnohí zo seniorov pracujú s technológiami po prvýkrát. Podľa rektora Trenčianskej univerzity Jozefa Habánika môžu byť nedostatočné skúsenosti výhodou.
„V určitom smere je plus, pokiaľ nemajú skúsenosti s počítačmi a softvérom. Nie sú zaťažení stereotypmi používateľov a strachom, že niečo pokazia,“ povedal. „Keď im ukážeme, ako jednoducho sa dajú mobily a tablety používať, otvorí sa im zaujímavý svet internetu, sociálnych sietí, internet bankingu a nakupovania,“ povedal rektor.
Ovládanie technológií je pre nich výhodné hlavne pre jednoduchší kontakt s mladšími členmi rodiny. „Seniorom sa môže výrazne zvýšiť kvalita života. Zostanú v kontakte so svojimi deťmi a najmä vnukmi a vnučkami, pre ktorých je to hlavný spôsob komunikácie. Vidia, že sa im otvára nová dimenzia informácií a digitálneho obsahu,“ pokračuje Habánik.
Pôžitok z učenia v neskorom veku
Študenti si podľa neho hodiny užívajú oveľa viac, než keď v školských laviciach sedeli naposledy. Potvrdil to aj jeden z nich, Ivan Valúch.
„Keď som bol na vysokej škole, bolo cítiť ťarchu povinností, teraz si to užívam oveľa viac,“ povedal Valúch.
Na univerzitu sa prihlásil so zámerom udržať sa v dobrej duševnej kondícii.
„Veľmi dobre na mňa pôsobí nielen prísun nových informácií, ale aj pravidelná prítomnosť mladých študentov,“ povedal. Z kompetencií, ktoré sú náhradou za odbory, ho najviac zaujala práca s fotografiou. Poznatky chce využiť aj v praxi.
Ďalšia zo študentiek je absolventkou práva a ekonómie. Po rokoch šéfovania sa chcela vrátiť k pokojnému životu a pôvodnému zameraniu, ktorým je umenie.
„Človek by sa podľa mňa mal vzdelávať celý život. V rámci pokojného života sa chcem vrátiť práve k umeniu, ktoré je mojím pôvodným povolaním,“ povedala Šarlota Kusendová, ktorá po mesiaci na dôchodku hneď hľadala možnosť, ako na sebe ďalej pracovať.
Vyučovanie vo forme dialógu
Rektor Habánik tiež hovorí, že vyučovanie sa nesie skôr vo forme dialógu, než len prednášky a počúvania.
Špecifické je tiež v protikladoch, ktoré majú v sebe starší študenti.
„Na jednej strane majú životné skúsenosti, v oblasti digitálnych technológií sú však skôr na úrovni detí. Kombinácia týchto dvoch vecí nám dáva jedinečnú spätnú väzbu,“ uzavrel.