TRENČÍN. Stavbári, ktorí nedostali zaplatené za práce na modernizácii železnice protestovali v nedeľu v trenčianskom parku pri železničnej stanici.
Zhromaždenie zorganizovali zamestnanci spoločnosti Euro Continetal Building (ECB), ktorej majú súkromné stavebné firmy TSS Grade a OHL ŽS dlhovať viac ako dva milióny eur. Chceli tak poukázať na zúfalú situáciu, do ktorej sa pre nezaplatené faktúry dostali.
Rovní a rovnejší
Spoločnosť ECB posledné roky stavala mosty a podchody na modernizácií železničnej trate, ktorá by mala zrýchliť vlakovú dopravu. Investorom týchto stavieb sú Železnice Slovenskej republiky, ktoré uzavreli zmluvy so spoločnosťami TSS GRADE a OHL ŽS.
„Práve tieto spoločnosti si objednali u spoločnosti ECB výstavbu viac ako 30 stavebných objektov na úsekoch Zlatovce – Trenčianska Teplá, Beluša – Púchov, Považská Teplá – Žilina a v Tepličke nad Váhom. Na týchto stavbách firmy, ktoré si objednali túto spoločnosť, porušovali svoje zmluvné povinnosti a taktiež neplatili za vykonané práce,“ uviedla organizátorka zhromaždenia Petra Lacová z firmy ECB.
Nakoľko ich firma podľa jej slov nedostala zaplatené, nemohla ďalej zaplatiť mzdy a faktúry svojim zamestnancom, a taktiež svojim viac ako tridsiatim dodávateľom a firmám. Celkovo je postihnutých viac ako 100 ľudí.
Na protest prišlo podľa šéfa firmy ECB Marcela Fábryho približne päťdesiat ľudí, medzi nimi aj súčasní a bývalí zamestnanci firmy ECB a ich rodinní príslušníci.
Situácia s neplatením faktúr poškodzuje jeho firmu a dodávateľov už dlhých 9 mesiacov. „Oslovili sme všetky dostupné úrady - generálnu prokuratúru, súdy, políciu, ministerstvá, ale nikto nám nedal stanovisko, ako túto situáciu riešiť. Ako je možné, že po trestnom oznámení, ktoré sme podali na polícii pred nás do dnešného dňa nikto nevypočul? Odvtedy ubehlo už osemdesiat dní. Generálna prokuratúra nereaguje už šesťdesiat dní. Nevieme sa dovolať práva, pred zákonom sme si niektorí rovní, a niektorí rovnejší,“ povedal na zhromaždení.
Chýbajúce peniaze
Ľubomír Slávik v minulosti pre ECB pracoval, bol ale nútený odísť. „Ja som sa dostal do ťažkej situácie len z toho dôvodu, že mi neboli vyplatené peniaze. Dlžia mi skoro desať tisíc eur. Nič sa v tomto štáte nedeje, rozhodujú tu oligarchovia. Treba národ postaviť na nohy, predsa nemôžu poctiví ľudia doplácať na pár zbohatlíkov a zlodejov, ktorí tu rozhodujú,“ dodal rozhorčený.
Augustín Števkovič stále pracuje vo firme ECB. Výplatu nedostal už päť mesiacov. Pre chýbajúce peniaze má problémy s ubytovaním. „Je to krach celej rodiny, takto sa žiť ďalej nedá,“ povedal na zhromaždení.

Železnice evidujú len zádržné
Železnice ale problém s platbami pre ECB neevidujú. Ako sa nedávno vyjadrila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavlíková, firma ECB má zaplatené všetky faktúry. „Jediné, čo nie je uhradené, je položka ,,zádržné“, ktorého podmienky sú štandardným pri obdobných súťažiach a všetci uchádzači sú o ňom informovaní už pri vyhlásení súťaže v podmienkach,“ informovala Martina Pavlíková zo Železníc Slovenskej republiky. Zádržné slúži ako poistka, aby zhotoviteľ odstránil prípadné nedorobky a chyby. „Navyše si firma ECB nesplnila legislatívne oprávnenia súvisiace s výkonom jej prace na stavbe, čo už vedúci združenia – TSS Grade rieši cestou výpovede a ďalšími právnymi krokmi,“ dodala Pavlíková.
Rovnako sa vyjadrila aj PR manažérka firmy OHL ŽS Taťjana Pelíšková. „Spoločnosť OHL ŽS uhradila firme ECB všetky oprávnené vyfakturované čiastky alebo boli faktúry započítané proti oprávneným pohľadávkam.
Kontrolný úrad podnet využije. Budúci rok
Podnet, ktorým spoločnosť ECB žiada o prešetrenie užívania a nadobúdania majetku zo strany Železníc eviduje aj Najvyšší kontrolný úrad. „Vzhľadom na to, že v súčasnom období vykonávame iné kontrolné akcie, podnet využijeme pri ďalšej kontrole v rámci železníc. Jej prípravou sa budeme zaoberať budúci rok, realizácia je preto nateraz otvorená,“ skonštatovala hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.
