TRENČÍN. Trenčín má ako jedno z mála miest na Slovensku stabilný neprofesionálny orchester, ktorý už od jeho založenia pravidelne koncertuje u nás aj v zahraničí.
Komorný orchester mesta Trenčín má približne 15 členov a každý rok odohrá minimálne desať koncertov. Niektorí členovia sú v orchestri už od jeho založenia v roku 1990, naj-mladšia členka má len 13 rokov. K oslave 25. výročia jeho vzniku pripravili slávnostný koncert.
Barok, zlaté obdobie hudby
Orchester založili v septembri roku 1990 učitelia a absolventi Ľudovej školy umenia.
Určitá skupina ľudí sa v ňom po čase ustálila. Zo širokého repertoáru sa už počas prvých rokov prepracovali hlavne k barokovej hudbe, ktorú hrávajú až dodnes.
„Barok bol pre hudbu zlatým obdobím. Nastala tvorivá explózia, hudba dosahovala svoj vrchol, ktorý sa v určitom zmysle odvtedy už neopakoval. Vznikli napríklad aj najdokonalejšie husle stradivárky,“ povedal súčasný vedúci a koncertný majster orchestra, huslista a učiteľ na Základnej umeleckej škole Robert Zemene.
Na miesto jedného z dvoch zakladateľov Jozefa Guldána, nastúpil približne pred desiatimi rokmi. Najmladšia členka orchestra Simona Jandová je jeho žiačkou.
Orchestru ale chýba stredná generácia. „Trenčín trošku trpí tým, že tu nemáme konzervatórium alebo možnosť vyššieho hudobného vzdelania. Preto po maturite veľa šikovných študentov odchádza napríklad do Brna alebo Bratislavy,“ povedala dlhoročná členka orchestra, huslistka Helena Kunertová.
Preto prijímajú aj žiakov zo základnej umeleckej školy, ktorých si postupne vychovávajú. Mladí tým získajú cenné skúsenosti a možnosť koncertovať na pódiách u nás aj vo svete.
Trenčín bez stálej sály
Mestu chýba tiež kvalitná koncertná sála. „Trenčín je jedno z mála miest, ktoré nemá svoju stabilnú koncertnú ani divadelnú sálu, čo je veľká škoda,“ povedala Kunertová.
Donedávna bývali koncerty klasickej hudby v priestoroch Trenčianskeho múzea, ktoré malo kvalitnú akustiku a pravidelne v ňom koncertovali aj žiaci Základnej umeleckej školy. Nové vedenie však do priestorov umiestnilo stálu expozíciu, koncerty tu preto bývajú už len ojedinele.
„Z dôvodu vynovenej stálej expozície priestory sály na koncerty využívame len sporadicky, keďže vlastné podujatia tu neorganizujeme. Žiadosť o podujatie teda môžeme jednotlivo posúdiť a schváliť,“ povedal Peter Pastier z Trenčianskeho múzea.
Budúci rok majú sálu zastúpiť kasárne na hrade, pre ľudí budú však podľa orchestra ťažšie prístupné a tým menej navštevované. Situáciu zachraňuje evanjelický a piaristický kostol, ktoré majú vhodné podmienky.
26. vianočný koncert
Práve v piaristickom kostole sa odohral aj úplne prvý koncert orchestra, ktorý sa uskutočnil na Vianoce roku 1990. Odvtedy tu hrajú 26. decembra každý rok. Výnimkou nebude ani tento.
Orchester sa nebráni ani spolupráci s inými žánrami alebo formami umenia. V roku 2005 nahrali scénickú hudbu pre Divadlo GunaGu s názvom Láska. Na spoluprácu ich vyzval autor hudby Michal Kaščák, s ktorým spolupracovali už rok predtým.
Orchester bol totiž prvým telesom, ktoré prinieslo klasickú hudbu na Pohodu. „Prvý- krát sme na festivale vystúpili v roku 2004. Odozva bola veľmi pozitívna,“ povedala huslistka Jana Babalová, ktorá je v orchestri od jeho začiatkov.
Odvtedy na festivale vystupovali ešte trikrát. Koncert na Pohode z roku 2010 bol pre nich jedným z najsilnejších zážitkov vôbec.
„Bol to koncert k prvému výročiu tragédie, ktorá sa stala na festivale rok predtým. Na iných stageoch sa nič nehralo. Bola to skladba od Vivaldiho, ľudia plakali, bolo to veľmi silné a ťažko sa na to zabúda. Skladbu sme nakoniec na výzvu ľudí zahrali znova,“ povedala Babalová.
Všetci hudobníci sa zhodli na tom, že orchester je dôležitou súčasťou ich života.
Slávnostný koncert k 25. výročiu orchestra sa uskutoční v nedeľu 1. novembra 2015 o 18:00 v evanjelickom kostole.