TRENČÍN. Deravú strechu na synagóge v Trenčíne čaká ešte tento rok čiastočná oprava.
Zatekanie do priestorov chrámu by tak mohlo skončiť, objavili sa ale nové problémy. Na stenách synagógy sa začali vytvárať drobné trhliny.
„Vzhľadom na havarijnú situáciu strechy a praskliny, ktoré sa tam objavili, sme znovu nechali zhodnotiť jej stav.
Prizvaní statici skonštatovali, že poruchy dosiahli úroveň, ktorú musíme riešiť,“ povedala správkyňa trenčianskej synagógy Oľga Hodálová.
Synagógu budú pozorovať
Statik navrhol ročné pozorovanie budovy. „Budeme sa musieť na túto časť zamerať. Venovať sa ale musíme aj dôslednému odvlhčeniu synagógy,“ dodala Hodálová.
Peniaze na čiastočnú opravu strechy sa Židovskej náboženskej obci v Trenčíne podarilo získať v zbierkach, prispeli ľudia, firmy ale aj mesto.
„Vyzbierali sme asi 30-tisíc eur, do zimy stihneme opraviť strechu tak, aby netiekla. Ďalší postup prehodnocujeme v tom zmysle, že sa budeme venovať namiesto reštaurátorským prácam skôr prácam sanačným,“ dodala.
Peniazmi na opravu strechy prispelo Židovskej náboženskej obci aj mesto Trenčín. „Poslanci na svojom ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili dotáciu vo výške 5-tisíc eur na opravu strechy synagógy,“ povedala Erika Ságová z Mestského úradu v Trenčíne.
Jediná šanca sú nórske fondy
Synagóga v Trenčíne potrebuje generálnu rekonštrukciu. Peňazí na ňu je ale málo. Pomôcť by mohli peniaze zo zahraničia.
„Naša jediná šanca, ako tú budovu opraviť, sú v tejto chvíli Nórske fondy, na ktoré sa aj pripravujeme. Podarilo sa nám budovu dostať do priorít týchto fondov. Potrebujeme mať na to podrobne spracované všetky projekty, dúfame že sa to podarí. Je to významná budova s jedinečným art decom,“ povedala Hodálová.
Kultúrne centrum?
Zo synagógy plánujú v budúcnosti spraviť kultúrne centrum. „Chceme aby to bolo miesto stretávania, aby slúžila na kultúrne akcie, koncerty ale, samozrejme, aj pre členov Židovskej náboženskej obce,“ dodala Hodálová.
Synagógu postavili v rokoch 1909 – 1912 podľa projektu berlínskeho architekta, pôvodom Trenčana, Dr. Richarda Schei-bnera. Slávnostne ju otvorili v septembri 1913.
Počas druhej svetovej vojny ju znesvätili a zničili aj jej vnútorné zariadenie. Povojnová oprava budovy prebehla v rokoch 1945 – 1948 vďaka zbierke ľudí, ktorí prežili holokaust.
Neskôr ju prebral štát, do polovice 70. rokov zriadil v budove sklad odevov. V tom období výrazne utrpela jej statika. Veľká rekonštrukcia budovy prebehla v roku 1985, bola však veľmi necitlivá.
Zničila sa pôvodná akustika budovy, jedinečnú výzdobu v štýle art deco nahradil biely náter. Zle dopadla v tých rokoch aj oprava strechy, vtedajší majstri zmenili sklony a následky toho nesie synagóga dodnes.




