TRENČÍN. Jozef Adamuščin už získal v športovom výcviku psov mnoho ocenení. Päťkrát bol len majstrom Slovenska, niekoľkokrát vyhral rôzne medzinárodné preteky.
Tento rok sa už po druhýkrát stal majstrom sveta na súťaži všetkých plemien pracovných psov. Súťaž sa konala vo švajčiarskom meste Délemont. Zúčastnilo sa jej 140 pretekárov zo 43 krajín.
Širšie možnosti
Vďaka výhre získal nové možnosti. „Týmto úspechom sa mi doslovne otvorili dvere do celého sveta. Dostávam oveľa lukratívnejšie pozvánky na rôzne semináre v zahraničí, ako napríklad do Číny, Mexika, USA, Španielska alebo Ruska,“ povedal. Keďže pracuje aj ako rozhodca, aj tu sa posunie vďaka výhre ďalej. „Ako rozhodca budem posudzovať kvalitné zahraničné preteky a napríklad aj budúcoročné majstrovstvá sveta boxerov,“ dodal Adamuščin.
Preteky na majstrovstvách spočívajú v hodnotení medzinárodnej skúšky s názvom IPO3. Tá sa skladá z troch disciplín zameraných na obranu, poslušnosť a pachové práce.
Každá zo skúšok je hodnotená veľmi prísne a pedantne.
Za posledných 18 rokov vyhralo plemeno nemeckého ovčiaka len dvakrát, obidve ocenenia získal Adamuščin.
Na majstrovstvách sveta FCI bývajú vo väčšine úspešní belgickí ovčiaci, ktorých povahové a anatomické vlastnosti podľa Adamuščina do určitej miery viac vyhovujú pravidlám súťaže.
Zúročenie práce
„Získať titul majstra sveta v roku 2013 s nemeckým ovčiakom Chris spod Lazov bolo nečakané a pre celú slovenskú kynológiu fantastické. Obhájiť ho v roku 2015 a ešte s druhým psom, taktiež nemeckým ovčiakom, to je jednoducho bomba aj vo svetovej kynológii. Pre mňa to znamená zúročenie tvrdej práce a určité zadosťučinenie,“ povedal Adamuščin. Súťaž má však podľa víťaza aj tienistejšie stránky. Cítiť sú politické tlaky z rôznych krajín. „V poslednom dni súťaže ma mal šancu poraziť ešte nemecký reprezentant, ktorý so svojím belgickým ovčiakom podali veľmi pekný výkon. Pri poslednom cviku však jeho pes spravil výraznú chybu a supervízor majstrovstiev, ktorý bol z rovnakej krajiny, sa snažil o opakovanie cviku, aby Nemec nemusel byť penalizovaný. Našťastie, danú disciplínu posudzoval taliansky rozhodca, ktorý sa zachoval korektne a nestranne a ho z plochy vykázal,“ povedal Adamuščin.
Podobný prípad sa stal aj na súťaži, ktorá sa konala o pár týždňov na to vo Fínsku, kde mal historickú možnosť získať double, to znamená aj titul majstra sveta výlučne nemeckých ovčiakov. „V jednej z disciplín ma rozhodcovia úplne odpálili. Keďže robím medzinárodne aj rozhodcu, viem si zhodnotiť, aký výkon podal môj pes. Rozhodcovia ma však ohodnotili hlboko podpriemer, čo mi potvrdili aj konkurenti z iných krajín, ktorí len krútili hlavami,“ dodal.
Zo záľuby k životnému štýlu
Adamuščin začal cvičiť psy už ako malý chlapec. Jednoducho chcel, aby bol jeho pes o niečo poslušnejší. „Odmalička som mal vzťah k prírode a k zvieratám. Najprv som psa cvičil len pre seba, aby bol lepšie zvládnuteľný,“ povedal. Po získaných skúsenostiach sa o niekoľko rokov prihlásil na majstrovstvá Slovenska.
Jeho výkon a umiestnenie mnoho ľudí prekvapilo. „Na súťaž som cestoval so psom vlakom. Bol som tam v podstate neznámy človek. Mnoho ľudí preto prekvapilo, keď som vyhral prvé miesto v obrane,“ povedal. Úspech z majstrovstiev ho motivoval, aby pokračoval v súťažení aj naďalej.
Postupne si zháňal informácie a skúsenosti a z videí najlepších pretekárov si vyberal prvky, ktoré sa mu zdali dôležité a sú použiteľné do praxe.