TRENČÍN. O zverejnenie právneho auditu žiada Centrum environmentálnych aktivít už štyri roky.
Mesto audit odmieta zverejniť, dokonca aj po rozhodnutí Najvyššieho súdu z augusta tohto roka, ktorý to nariadil.
V liste, ktorý mesto poslalo Centru environmentálnych aktivít, svoj krok zdôvodňuje tým, že dokument už nevlastní. Počas rozhodovania Najvyššieho súdu ešte v marci tohto roka podľa mesta došlo k zmene skutkového stavu a jediné vyhotovenie správy z právneho auditu odpredalo späť advokátskej kancelárii Garant Partner Legal za jedno euro.
Audit už mesto nemá
Správu z právneho auditu už mesto nemá k dispozícii.
„Vzhľadom na to, že celá vec nie je pre primátora uzavretá, nebude sa v tejto chvíli k nej vyjadrovať. Stále však platí, že ochrana mesta bola a je jeho prioritou,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Primátor Trenčína Richard Rybníček pritom ešte začiatkom septembra informoval, že rozhodnutie súdu budú rešpektovať. „Budeme postupovať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodal Rybníček.
Aktivisti vidia opovrhovanie súdom
Aktivisti z Centra environmentálnych aktivít s prístupom mesta nesúhlasia, považujú ho dokonca za nezmyselný. Krajský súd podľa nich v rozsudku prikázal mestu zverejniť právny audit, čo potvrdil aj Najvyšší súd.
„Išlo o to bez okolkov splniť rozsudok súdu a sprístupniť právny audit. Toto rozhodnutie považujeme za ďalšiu výhovorku a opovrhovanie súdom,“ povedal riaditeľ Centra environmentálnych aktivít a v súčasnosti aj poslanec trenčianskeho mestského zastupiteľstva Richard Medal.
„Aj vzhľadom na to sa môžeme len domnievať, čo v právnom audite je, čo sa nesmie dostať na svetlo. Považujeme to za dôkaz, že vedenie mesta kryje prešľapy svojich predchodcov,“ dodal Medal a vyzval vedenie mesta, aby si v súlade s rozhodnutím súdov splnilo bezodkladne svoju povinnosť.
Aký bude ďalší postup v prípade, že mesto tak neurobí, aktivisti ešte zvažujú, pravdepodobne však požiadajú súd o výkon rozhodnutia, skonštatoval Medal.
Mesto je povinné reagovať
Ako účelové naťahovanie času vníma postoj mesta odborník na komunálne právo Vladimír Pirošík.
„V situácii, keď je doručené právoplatné rozhodnutie Najvyššieho súdu, je tu povinnosť mesta reagovať v intenciách súdneho rozhodnutia a nie odďaľovať špekulatívnymi formami poskytnutie informácie.
Vladimír Špánik zo Združenia obyvateľov miest a obcí Slovenska si myslí, že samospráva zneužíva všetky možnosti dané súdnu mocou.
„Môžem povedať, že som bezradný a bezmocný s pocitom hanby za samosprávu. Nikto si pri tomto štýle postupu primátora nepomôže a výsledok zostane taký, že sa to nepodarí zverejniť,“ predpovedá Špánik.