NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Priamo na policajnom oddelení na Bzinskej ulici odobrali pracovníčky mobilnej jednotky Národnej transfúznej služby z Trenčína policajtom takmer deväť litrov krvi.
Najvzácnejšiu tekutinu darovali aj štyri ženy, najmladší darca mal dvadsať rokov. Odobratá krv možno práve v týchto chvíľach pomáha zachraňovať životy ľuďom v ohrození.
Darovanie krvi chcú zopakovať
Hromadný odber krvi sa na policajnej pôde v Novom Meste nad Váhom uskutočnil po prvýkrát. „Pre policajtov, ktorí sa rozhodli odovzdať krv, sme vytvorili priestory v našej zasadačke. Odber krvi absolvovalo 22 príslušníkov v priebehu štyroch hodín. Odber krvi zorganizovala odborová organizácia policajného zboru. V budúcnosti by sme takúto dobročinnú akciu určite radi zopakovali,“ informoval Jaroslav Madara, riaditeľ obvodného oddelenia polície v Novom Meste nad Váhom.
Medzi policajtmi boli okrem prvodarcov aj darcovia, ktorí krv odovzdávajú pravidelne už niekoľko rokov. „Celý odber prebiehal bezproblémovo. Máme tu tvrdých chlapov a tvrdé ženy, tak sa nám tu počas odberov nikto ani nezosypal,“ usmial sa Madara, ktorý po 24-ročnej odmlke daroval krv opäť.
V darcovstve je rozhodnutý naďalej pokračovať. Medzi darcami boli aj policajti, ktorí študujú na policajnej škole, vybavili si voľno. Vydarenú akciu chcú zopakovať opäť už o pol roka.
Tiekla krv mužov i žien
Medzi dvoma desiatkami darcov boli aj štyri ženy, ktoré našli odvahu prísť o štyri decilitre vlastnej krvi.
„Krv som bola darovať po šiestykrát. Inšpiroval ma brat, ktorý krv daroval už dvadsaťkrát. Okrem toho, že pomôžeme iným ľuďom, rozborom krvi si preveríme svoj zdravotný stav,“ povedala Lenka Marková, ktorá darovala krv po prvýkrát ako 26-ročná.
Pocity po odbere krvi preto už dobre pozná. „Osem-desať hodín po ňom cítim, že sa niečo v mojom organizme udialo. Pijem potom veľa tekutín a dopĺňam vitamíny. V tomto roku som bola darovať krv po druhýkrát,“ prezradila. Jaroslav Madara daroval krv prvýkrát už v roku 1991.
„Nemal som vtedy ani devätnásť rokov. Odvtedy som darovať krv nebol, tak ma brali po dlhej časovej odmlke opäť ako prvodarcu. Akcia sa medzi policajtmi stretla s veľmi pozitívnou odozvou, rád som sa pripojil,“ prezradil. Policajti patria medzi rizikové skupiny zamestnancov, kde je možné riziko úrazov a vážnych zranení.
„Nikto z nás nevie, kedy aj my budeme potrebovať pomoc. Krv je vždy potrebná. Policajtom nie je ľahostajná situácia, keď je nedostatok krvi. Nedá sa vždy len prijímať, ale treba niečo aj dať,“ dodal riaditeľ Madara.