TRENČÍN. Šoféri v Trenčíne si musia pripraviť pevné nervy, prichádza ďalšia komplikácia. Premávka po starom cestnom moste bude od soboty až do siedmeho novembra obmedzená, autá tu budú môcť jazdiť len v jednom jazdnom pruhu. „Starý cestný most súrne potrebuje zásah na jednom mostnom závere, preto bude doprava vedená v jednom jazdnom pruhu v nevyhnutnej dĺžke pracoviska s mechanizmami, teda asi 30 metrov,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Oprava je nevyhnutná
Mostný záver, ktorý sa nachádza približne v polovici mosta potrebuje opravu. „Záver je v havarijnom stave, hrozí jeho bezprostredné odtrhnutie, po ktorom by bol most neprejazdný,“ povedala hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.
Doprava na moste bude obmedzená iba do jedného jazdného pruhu, riadiť ju budú počas dňa od 6.00 hodiny do 18.00 hodiny regulovčíci, v noci bude premávku riadiť cestná svetelná signalizácia. Nákladnú dopravu nad 7,5 ton z opravovaného úseku cesty vylúčia. Autobusy by ale podľa informácií Slovenskej správy ciest mali po moste premávať bez obmedzení.
Oprava podľa Slovenskej správy ciest potrvá tri týždne, v prípade priaznivých okolností sľubujú cestári ukončenie prác aj v skoršom termíne.
Stav mosta je zlý
Denne po moste prejde viac ako 11 000 áut. Jeho aktuálny stavebný a technický stav je veľmi zlý. Most patrí Slovenskej správe ciest. „Komplexná diagnostika mosta bola vykonaná ešte v roku 2012. Výsledkom je zhodnotenie stavu mosta stupňom šesť, čo znamená veľmi zlý stav. Most je potrebné rekonštruovať,“ povedala Hromcová. Termín kompletnej rekonštrukcie je ale stále neznámy. Správa ciest plánovala rekonštruovať starý most hneď po dokončení nového. Ten otvorili v marci tohto roka. Doteraz sa ale práce nezačali.
Šiestym stupňom poškodenia ohodnotili odborníci nedávno aj cestný most v trenčianskej mestskej časti Opatová. Mesto minulý mesiac vyhlásilo v tejto časti Trenčína mimoriadnu situáciu. Opravovať ho začali vo štvrtok.

Intenzita dopravy prekračuje normy
Statik a projektant mostov Jaroslav Repa hovorí, že most bol postavený podľa vtedy platných noriem pre úplne iný typ pohyblivého zaťaženia. Podľa posledného dopravného prieskumu,ktorý sa robil pre účely výstavby nového mosta, bola intenzita dopravy na moste stanovená na 11 084 vozidiel za deň. To niekoľkonásobne prekračuje vtedajšie normy a plány. „Postupne dochádza v určitých miestach na moste a na spodnej stavbe k zatekaniu, degradácii betónu a následnej korózii výstuže,“ hovorí Repa.
Siete v moste asi zostanú
V moste sú vedené aj inžinierske siete. Okrem vodovodného potrubia a elektrických rozvodov je tu uložené aj plynové potrubie. Tie podľa Repu zostanú v moste aj po rekonštrukcii. „Je to štandardné riešenie. Keby toto potrubie nebolo uložené v moste, musela by sa zhotoviť iná konštrukcia, takzvaný potrubný most, na ktorý by sa uložili aj ostatné médiá. Toto riešenie však prináša ďalšie investície a z architektonického hľadiska pôsobí rušivo,“ dodal.
Cestný most cez Váh bol postavený v roku 1956, je dlhý 346 metrov a široký 15 metrov.