TRENČÍN. V sobotu 3. októbra sa na Trenčianskom hrade konala konferencia TEDx. Od skorého rána mohli účastníci vidieť a počuť 13 rečníkov z rôznych oblastí. Na prednáškach spojených témou V ríši divov sa hovorilo o slobode, marketingu, psychológii a napríklad aj o predsudkoch v počítačových hrách.
Organizátori pripravili pre návštevníkov okrem prednášok, aktivít a tanečných vystúpení aj stan, ktorý bol počas každej prestávky naplnený skvelým jedlom a kvalitnou kávou.
Inšpirácia z Alice v krajine zázrakov
Konferencia bola v Trenčíne po druhýkrát. Po minuloročnej téme Z hlbín studne mohli návštevníci stráviť celý deň V ríši divov. Organizátori chceli ukázať účastníkom súbor tých najzvláštnejších vecí z rôznych oblastí. Téma vznikla inšpiráciou z knihy Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carolla.
„Tému sme nechceli poňať klasicky. Naozaj sme sa snažili vybrať čo najdivnejšie veci, ktoré nám napadli. Musíme však tiež vychádzať z pravidiel licencie. Gro prednášok má preto spadať do oblastí technológii, umenia a dizajnu,“ hovorí jedna z organizátoriek konferencie Lenka Križanová, ktorá mala na starosti výber rečníkov aj obsah programu.

Konferenciu otvorila o deviatej ráno Tina Ličková. Vysvetlila, čo znamená pojem User Experience Design a aj to, prečo sa nemusíte hanbiť za to, keď si neviete pri prehliadaní webových stránok s niečím poradiť. V prvom bloku sa predstavil tiež Zoltán Galáž, ktorý sa na vysokej škole v Brne snaží vymyslieť invenčný spôsob liečby a diagnostiky ľudí s Parkinsonovou chorobou.
Po ňom sa predstavili zakladatelia organizácie Mladý pes Ľubica Drangová a Matej Fandl. Ukázali, že počítačové hry nemusia byť pre deti len mrhaním času. Preto založili web s názvom Vĺčatá, vďaka ktorému sa môžu rodičia zorientovať vo svete hier a aj vďaka názorom od odborníkov vybrať tie hry, ktoré sú kvalitné a majú aj vzdelávaciu funkciu.

Medzi ďalšími prednáškami premietli ešte video z konferencie v Portlande. Joe Smith v ňom všetkým ukazuje, že na utretie rúk bohato stačí jeden papierový obrúsok.
Nasledoval psychológ Rado Masaryk, ktorý sa snažil ukázať správnu cestu ku kritickému mysleniu a aj to, že všeobecne známe výsledky výskumov na webe sú často len skomolené a zle predané informácie plné nezmyslov.
Prvý blok uzavrel informatik Matúš Kováčik, zakladateľ iniciatívy Sloboda v práci.
Porozprával o tom, že riskovať a povedať si svoj názor autorite nemusí dopadnúť zle.
Druhý blok mala otvoriť etnografka Katarína Nádaská, ktorá dlhodobo skúma tradície a zvyky v slovenskej ľudovej kultúre. Vyšli jej knihy Slovenský rok, Čím žila slovenská rodina a Čary a veštby.
Pre zdravotné dôvody však neprišla, a tak organizátori prečítali aspoň úryvok z jej najnovšej knihy Čerti, bosorky a iné strašidlá.
Po čítaní ľudí rozosmial a zaujal so svojím vystúpením kúzelník Peter Šesták.
Parazity, nanočastice a Urban exploration
Po ňom využila svoj čas vedkyňa Lucia Bustin, ktorá ľudí oboznámila s nanočasticami aj s tým, ako môžeme pomôcť ich obmedzením zlepšiť životné prostredie.
Nasledovalo video autora známej vedeckej literatúry Eda Younga z TED- u 2014.
Young porozprával o tom, prečo ho fascinujú parazity a na akých princípoch fungujú.
Ďalšou rečníčkou bola 22- ročná urbexerka Lucia Gážiková. Ľuďom, ktorí slovo urbex ešte nepočuli, objasnila jeho význam a aj dôvod, prečo ju tak fascinuje.
„Urbex - urban exploration znamená v preklade mestský prieskum. Zahŕňa to fotografovanie, mapovanie a dokumentovanie stavieb, ktoré ľudia vytvorili, avšak po čase zostali v úzadí a schátrali,“ hovorí.
„Myslím si, že pre ľudí je dôležité si uvedomiť, že príbeh napríklad fabrík nejakým spôsobom skončil. Že tam nebol len začiatok a jej zlaté časy, ale aj nejaký záver a koniec príbehu, ktorý mal nejaký dôvod,“ povedala. Fotky preto zdieľa s ľuďmi verejne. Dôležité môžu podľa nej byť nielen pre historikov.
„Dokumentácia a potešenie, ktoré zažívam pri fotení opustených budov, nie je výhodné len pre mňa. Okrem zachytenia histórie môžu fotky poslúžiť aj na upútanie pozornosti. Naposledy sa vďaka urbexerom a verejnej zbierke podarilo zreštaurovať napríklad malý kostolík v Čechách,“ dodala.
Druhý blok zakončilo video vynálezcu Jaya Silvera, ktorý v New Yorku pre dvoma rokmi hovoril o tom, ako zistil, že vodivosť pizze, ovocia alebo aj nás sa dá využívať nielen na komponovanie hudby, ale aj zlepšenie života ako takého.
Vyskúšať si zahrať na mrkve alebo tekviciach si mohli aj účastníci konferencie v Trenčíne. Pripravili ho členovia združenia TRAKT.
Ďalšia lokálna značka zabezpečila sieťotlač priamo na mieste. Počas prestávok sa tiež predviedli tanečníčky Pole dance – tanca na tyči.
Joga smiechu aj silný charakter
Po obede čakali ľudí ešte posledné štyri prednášky. Prvou bola téma jogy smiechu od jej certifikovaného inštruktora Ľubora Foltána. Za krátky čas stihol na publiku vyskúšať viaceré cvičenia, na ktoré ľudia reagovali presne tak, ako mali – smiechom.

S veľkou osobnosťou a silným charakterom športovca Loua Gehriga, amerického baseballistu z prvej polovice 20. storočia, zoznámil ľudí športový redaktor Samo Marec.
Nasledovalo posledné video, v ktorom skeptik Michael Shermer vyvracal mýty a povery, ktorým ľudia bežne veria, aj keď nie sú overené. Spomenul napríklad Pannu Máriu na syrovom sendviči alebo démonický text v obrátenom texte od Led Zeppelin.
Ako predposledná hovorila maliarka Mária Valenčíková- Hula. Opísala spôsob, akým sa dostala k umeniu a ďalej ho šírila medzi ľudí.
Posledným rečníkom bol Samo Kováčik, študent na matfyze v Bratislave. Okrem známych teórii vysvetlil, prečo je dôležité neignorovať deti, ktoré sa neustále pýtajú – prečo?
Po oficiálnom programe nasledovala ešte afterpárty s hudobným programom, o ktorý sa postaral Braňo Hargaš. „Kto sa neponáhľal domov, zažil s nami ešte pohodovú afterpárty. Braňo si priniesol množstvo netradičných hudobných nástrojov, na ktorých si mohli zahrať aj diváci.
V závere do koncertu zapojil aj publikum a vytvoril skvelú zábavu,“ povedala Križanová.
„Diváci si mohli vyskúšať tiež mindball – originálnu hru, kde posúvate loptičku iba silou svojej mysle.
Vyhral ten, kto bol viac zrelaxovaný alebo vypil viac devínskeho ríbezľáku,“ dodala Križanová.
Formát TEDx
Formát TED vznikol v 90. rokoch v Amerike. Myšlienkou projektu bolo, aby sa informácie a nápady, ktoré sú hodné šírenia ďalej do sveta, naozaj ďalej šírili a inšpirovali ďalších ľudí. Preto založili neziskovú organizáciu, ktorá začala v Amerike organizovať veľké konferencie. Neskôr ich rozšírili do celého sveta. TED s pridaním x, ako u nás, znamená, že konferenciu organizuje lokálna skupina dobrovoľníkov, ktorí sú získaním licencie zaviazaní splniť určité podmienky formátu. Organizácia však celá leží len na ich pleciach. Minulý rok ju v Trenčíne prvý- krát zorganizoval Ivan Ježík z neziskovej organizácie Voices. Tento rok to prenechal dobrovoľníkom, ktorí akciu vytvorili sami.