TRENČÍN. V troch nemocniciach, ktoré patria pod samosprávny kraj, je už dlhodobo nepriaznivá ekonomická situácia.
Východiskom z nej by mohlo byť riadenie jedným manažérom. Príprava návrhu manažérskej zmluvy trvala šesť mesiacov. Poslancom ho predstavili na septembrovom rokovaní.
Strata stále rastie
Kraj chce riešiť zlú finančnú situáciu nemocníc v Považskej Bystrici, Prievidzi a Myjave. Dal si vypracovať analýzu konzultačnej firme. Z nej vyplynulo, že ak sa neurobia zásadné zmeny na strane príjmov a výdavkov nemocníc, hrozí, že strata zdravotníckych zariadení vzrastie z 28 miliónov až na 40 miliónov eur.
Firma zároveň predložila aj návrhy možných riešení. Z nich poslanci v marci vybrali riadenie manažérskou zmluvu. Na stôl ju dostali v septembri. „Ak by sme zverili riadenie nemocníc externému manažmentu, je možnosť, že ak vláda schváli oddlženie, budú oddlžené aj naše zariadenia. Pri iných variantoch, okrem toho, že všetko zostane tak ako v súčasnosti, by sme túto možnosť nemali, dlh by zostal na samosprávnom kraji,“ vysvetlil v marci predseda samosprávneho kraja Jaroslav Baška, prečo navrhujú formu externej manažérskej zmluvy.
Návrh manažérskej zmluvy
Návrh vypracovala externá firma KPMG Slovensko. Podľa jej zástupcu Ľuboša Vanča určuje pre externý manažment dosť tvrdé prostriedky. Odmena pre manažéra sa bude, okrem iného, odvíjať od hospodárenia nemocníc. Zmluva určuje, že kladný výsledok by mali dosiahnuť za 2,5 roka, stanovuje aj čiastkové ciele. „Ak nebudú plnené, môže samosprávny kraj odstúpiť od zmluvy,“ informoval Michal Žitňanský z úradu samosprávneho kraja.
Kraj si ponechá kontrolu nad nemocnicami naďalej. Organizačné zmeny, prípadne rušenie oddelení budú podliehať jeho schváleniu.
„Je to len prostriedok, ako zlepšiť hospodárenie. V súčasnosti sú traja riaditelia nemocníc. Výhľadovo sa očakáva, že manažér zabezpečí určité synergie v rámci TSK, čiže väčšiu komunikáciu, spoluprácu, zníženie nákladov. Trestnoprávnu zodpovednosť v určitých prípadoch má riaditeľ, v určitých prípadoch manažér,“ doplnil Vančo. Podľa jeho vyjadrenia je takýto prístup k riadeniu bežný vo veľkých krajinách.
Reakcie poslancov
Poslanec Pavel Halabrín veľký prínos pre zlepšenie situácie v nemocniciach v manažérskej zmluve nevidí. „Som presvedčený, že nemocniciam to neprinesie nič. Takáto zmluva je dobrá vo vyspelej spoločnosti. Ideme do niečoho, čo funguje tam, kde funguje systém, nie na Slovensku,“ povedal.
Podobný názor mali viacerí poslanci. Renáta Kaščáková vidí riziko v tom, že k interným informáciám sa dostane externá firma. Rovnaký názor vyslovil aj Juraj Smatana. Naopak, Ján Krátky sa nazdáva, že lepšie je zlé rozhodnutie ako žiadne.
Napriek niektorým výhradám zmluva v zastupiteľstve prešla. Je podkladom pre verejné obstarávanie, ktoré chce kraj vyhlásiť.