Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Trasu vážskej cyklocesty vyberie samosprávny kraj

Viac ako stokilometrová Vážska cyklomagistrála pozná základné varianty, jej cenu odhadujú na 30 miliónov eur.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ, TASR)

TRENČÍN. Vážska cyklomagistrála už pozná svoje základné varianty. 
Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je investorom projektu, si môže vybrať zo základného variantu a ďalších 13 alternatív riešenia 105-kilometrovej trasy cyklomagistrály.

Trasa je kompromisom

Hlavný spracovateľ štúdie Stanislav Chmelo vysvetľuje, že základným východiskom pri tvorbe projektu bola segregácia dopravy tak, aby cyklisti boli konfrontovaní s motorovou dopravou čo najmenej. 
„Chceme využiť hrádze rieky Váh alebo derivačných kanálov, po ktorom môže byť vedená trasa. Problém ale je, že aj po týchto trasách chodia občas autá. Čistá segregácia teda nebude možná,“ upresnil Chmelo. 

Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom je podľa neho kompromis medzi vynaloženými nákladmi, bezpečnosťou, ale  tiež zjednodušením majetkovoprávnych usporiadaní. „Cyklotrasu odporúčame riešiť po etapách, začať tam, kde je možnosť usporiadať vlastnícke vzťahy okamžite, kde sú minimálne náklady, a postupne trasu dopĺňať,“ dodal Chmelo s tým, že prvými úsekmi by mohli byť cyklotrasy pri Novom Meste nad Váhom a Trenčíne. 
„Keby sa darilo, do dvoch – troch rokov by mohlo byť týchto prvých 40 kilometrov urobených, pretože pôjdeme buď po jestvujúcej komunikácii alebo hrádzi, len sa mierne upraví,“ uzavrel. 

Únia nepreplatí všetky úseky

Na financovanie cyklotrasy plánujú využiť eurofondy, niektoré úseky ale Únia nepreplatí. 
„Úsek Nové Mesto nad Váhom – Horná Streda je z hľadiska eurofondov neoprávnený, úsek od Nového Mesta cez Trenčín, Dubnicu nad Váhom, Ladce až po Považskú Bystricu je oprávnený, tam sa o európske peniaze môžeme uchádzať. Úsek od Považskej Bystrice až po hranice so Žilinským krajom je ale opäť neoprávnený,“ povedal projektový manažér vážskej cyklotrasy za Trenčiansky samosprávny kraj Rastislav Hauk. 

Prioritou nie je turizmus

Európsku úniu podľa neho nezaujímajú turistické trasy, ale cyklodoprava. 
„Musíme si dopravu obhájiť. Nemôžeme spájať napríklad Považskú Bystricu s hranicou kraja a skončiť niekde v kukurici, musíme spojiť Považskú Bystricu napríklad s Púchovom, s Matadorom, kam ľudia dochádzajú za prácou. Alebo spojiť priemyselný park v Dubnici s Trenčínom,“ dodal Hauk. 

Odhaduje, že približne tri štvrtiny nákladov by mohli byť hradené z európskych peňazí. 
„Na rok 2015 už máme v rozpočte na tento projekt 130-tisíc eur, rozpočet na rok 2016 ešte nie je schválený. Ak všetko pôjde dobre, optimistický odhad je, že s prvými prácami by sa mohlo začať koncom budúceho roka,“ dodal.

Stavať začnú najskôr o rok

S výstavbou prvých úsekov by chcel kraj začať koncom budúceho roka, presný termín závisí aj od rokovaní s políciou či Slovenským vodohospodárskym podnikom. 
„Nevnímame vážsku cyklotrasu ako jeden spojitý úsek. Aj vzhľadom na rôzne špecifiká jednotlivých úsekov ju máme rozdelenú na osem častí. Je možné, že jedna časť pôjde a druhá sa zasekne na vlastníckych vzťahoch,“ uzavrel Hauk.
Viac ako stokilometrová cyklotrasa spojí hranice Trenčianskeho, Žilinského a Trnavského kraja, investíciu do projektu odhadli odborníci na približne 30 miliónov eur. 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Stále verím v dobrý koniec, tvrdí Ondrej Janíček

Ondrej Janíček vstúpil do politiky ako aktívny bojovník za spravodlivosť. Rozhodnutie vyplynulo z udalostí posledných rokov, kedy zakúsil neobmedzenú moc najvplyvnejších tohto štátu.

Dvaja vodiči zaplatili za rýchlu jazdu vysoké pokuty

Ďalších dvoch cestných pirátov odhalili pri svojej práci dopravní policajti z Trenčianskeho kraja.

FOTO: Polícia oddelila obe verejné zhromaždenia

Široké okolie Mestského kultúrneho strediska na Hviezdoslavovej ulici kontrolovalo množstvo štátnych a mestských policajtov.

FOTO: Pochovávanie basy v Bošáci

Tradičnú fašiangovú zábavu pripravili miestni hasiči.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020