TRENČÍN. V dňoch 25. a 26.septembra sa na Považí konal ďalší džezový sviatok. XXII. Trenčiansky jazzový festival – Jazz pod hradom, pokračoval koncertmi v klube i na otvorenej scéne.
Súčasťou programu festivalu boli aj dva koncerty, ktoré sa odohrali už 20. augusta. Vtedy v reštaurácii Bulgur zahral kvartet legendárneho slovenského trubkára Lajka Horského, aby navodil patričnú klubovú teplotu generačne mladšiemu Martinovi Uherekovi.
Ten chystá spolu s jeho spoluhráčmi Petrom Kormánom na kontrabase a trenčianskym bubeníkom Pavlom Blahom, ktorý brúsi ostrohy na konzervatóriu v Haagu, svoj prvý album Walkin´ My Own Way.
Aj tento koncert dokázal, že ide o kvalitný autorský dokument, dokazujúci správnosť „vlastnej cesty“ Martina Uhereka a jeho tria.
Dáša Libiaková a štyria mušketieri
Aj posledný septembrový víkend pokračovalo kvalitne obsadené stretnutie slovenských džezových osobností. V piatok si Dáša Libiaková zobrala so sebou štyroch mušketierov a podľa reakcie priateľov a známych im to na pódiu – i mimo neho – náramne slušalo.
S kapelou, ktorá naberá legendárny nádych s matadormi ako Vladko Vizár, Andrej Šebo, Janko Babič – to sú tí nad sedemdesiat – a Peter Jankech – ten je len málo nad päťdesiat, to aj tentoraz od pódia riadne zadulo.
Ich koncert navodil skvelú, prajnú atmosféru večera. Mainstreamový príval skúsených džezových harcovníkov Dáša dopĺňala príjemným altom a šarmantným kontaktom s publikom.
Do pulzujúcej sály, ako stvorenej pre komorné džezové podujatia, vstúpili strhujúcim výkonom Stano Palúch, Marcel Commendant a Robo Ragan, členovia Pa-Co-Ra tria.
Ich štýl spracovania ľudových motívov a pôvab, s akým ho predvádzajú, je stále vyhľadávanou pochúťkou pre milovníkov džezu. Aj im sa páčila atmosféra a priestor konania koncertu.
Skúsený Robert Ragan
Všetkými džezovými masťami mazaný Robert Ragan ospieval tento klub pre jeho priestorové riešenie a akustiku.
Úprimne dúfam, že sa v Trenčíne táto aktivita udomácni a Bulgur klub bude fungovať k spokojnosti džezmenov na pódiu i poslucháčov v auditóriu. Pri všetkej úcte k hudobným záznamom sa mi nevdojak tlačí na jazyk potvrdenie starej pravdy, že akákoľvek dobrá nahrávka nenahradí živý koncert.
Stanove husľové kúzla, Marcelova cimbalová suverenita a Robov skalopevný kontrabas treba skrátka zažiť.
Sobotné jesenné džezobranie
V sobotu, napriek dažďu a nepohode, znel Mierovým námestím v Trenčíne parádny džez . Špičky slovenského džezu sa zišli pod jednou strechou. Valér Miko so svojím triom vyhnal z námestia jesenný sychravý chlad a Tentet Miška Motýľa spustil koncert hodný zloženia tejto skvelej kapely – parádny.
Jesenné džezobranie bolo vydarené aj napriek tomu, že počasie nerešpektovalo vážnosť udalostí. Počasie neprialo ani Bio jarmoku, ktorý sa konal na Mierovom námestí vo vzácnej zhode s džezovými koncertmi. Našťastie, dobrú náladu a chuť do hrania si aktéri nenechali zobrať, a tak zahriali skvelou muzikou seba na pódiu i publikum na námestí, posedávajúce už v jesennej vyteplenej výbave.
Svetový Tentet Michala Motýľa
Valér Miko Trio pôsobilo ako hlas sirén a jeho kompozície v odovzdanom prevedení Valéra Mika na klavíri, Tamásza Beliczu na basgitare a Juraja Rašiho na bicích nástrojoch prenikali námestím a priľahlými uličkami.
Víťazi súťaže mladých slovenských kapiel JazzStartUp, zaujali stále narastajúci dav, aby odovzdali zahriatu scénu – priamo pod Trenčianskym hradom – hudobnému aktu, ktorý možno bez váhania označiť ako koncert svetovej úrovne.
Tentet Michala Motýľa hrá tak, že v tejto forme by mohli bez roztrasených kolien nastúpiť na ktorékoľvek pódium svetových festivalov.
Kompozície, aranžmány a interpretácia znejú majstrovsky. Tomu, aby sa tento koncert mohol rovno vysielať, bránila len fyzická vlastnosť kovov.
Chladné počasie vplývalo na tepelnú dilatáciu a v tej sa skrývalo občasné, nie celkom dokonalé ladenie sekcií.
Majstri svojho remesla predstavili album Sunflowers v tom najlepšom svetle a z prevedenia Motýľových, Jakabčicových, Nikitinových, Rothensteinových skladieb naskakovali zimomriavky.
Autor: Jano Babič, organizátor festivalu