TRENČÍN. Krajskí poslanci schválili na svojom minulotýždňovom zasadnutí plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja. Hovorí sa v ňom o tom, ako sa má uberať rozvoj hospodárstva, služieb, vzdelávania, ale aj sociálnej pomoci v regióne.
Existencia takéhoto dokumentu je podmienkou poskytnutia nenávratných finančných príspevkov z fondov Európskej únie.
Aktuálne platný plán bol vypracovaný takmer pred desiatimi rokmi a v mnohých častiach je už neaktuálny.
Poslanci plán kritizujú
Viacerí krajskí poslanci prijatý dokument kritizujú, podľa nich ide o premrhanú príležitosť, ako pohnúť kraj dopredu.
„Dokument vznikol bez komunikácie s mestami a obcami, ako kompilát od stola zostavený z voľne dostupných štatistík. Je zase len jedným z ďalších nepoužiteľných popísaných papierov do šuflíka,“ hovorí poslankyňa Renáta Kaščáková.
Podľa nej je prijatý kľúčový dokument tohto volebného obdobia šitý horúcou ihlou a hrubo zanedbanou domácou úlohou.
„Nie je mysliteľné, aby nebolo oslovené krajské mesto, okresné mestá, pretože tých všetkých sa bude tento rozvoj týkať,“ skonštatovala Kaščáková.
„Vedenie kraja sa dostalo do časovej tiesne, a teraz sa máme narýchlo uspokojiť s kompilátom na úrovni zlej bakalárskej práce iba preto, aby neprepadli peniaze na jeho spracovanie získané z grantu. Ide o 62-tisíc eur, čo je suma, ktorá sa navyše vzhľadom na úroveň dodaného diela javí ako neprimerane vysoká,“ povedala Kaščáková.
Hrozí, že Únia ho nepreplatí
Jej návrh na to, aby poslanci vzali dokument len na vedomie s tým, že sa do konca roka prerobí na zastupiteľstve, neprešiel. Rozhodla sa preto požiadať predsedu kraja, aby schválený plán vetoval.
„Tvorba tohto dokumentu preukázateľne neprebehla v súlade so zákonom o podpore regionálneho rozvoja. Nebol totiž uplatnený princíp partnerstva, teda spolupráca pri tvorbe plánu medzi subjektmi verejnej správy, podnikateľmi a mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi v oblasti regionálneho rozvoja,“ dodala Kaščáková.
Ak by zostal dokument v platnosti, podľa nej hrozí, že ho Európska únia nepreplatí, čo by mohlo byť hodnotené ako nehospodárne nakladanie kraja s verejnými prostriedkami.
Na tvorbu plánu mali len štyri mesiace
Víťazom verejnej súťaže na vypracovanie plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja sa stala firma GFK Slovakia. Tá predložila v súťaži najnižšiu ponuku, za vypracovanie dokumentu kraj zaplatil 62 400 eur. Kraj ju zazmluvnil až v máji tohto roka, takže na tvorbu dokumentu mala firma len krátky čas.
Peter Sitányi zo spoločnosti GFK kritiku niektorých poslancov odmieta. Spoločnosť podľa neho urobila z vyplývajúceho zadania maximum a čerpala len relevantné štatistické údaje.
„Nejaké 'mäkké' údaje robiť lokálnymi prieskumami je pre takýto typ dokumentov absolútne neprofesionálne. Tento dokument bol na úrovni kraja a musí byť kompatibilný s národnými a európskymi dokumentmi, ktoré nám dávajú obsah a metodiku,“ dodal Sitányi.
Župan kritiku odmieta
Kritiku dokumentu odmieta aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Plán bol aktualizovaný po desiatich rokoch a budeme ho ďalej pravidelne aktualizovať. Určite to nie je plán do šuflíka. Každý dostal možnosť sa k týmto materiálom vyjadriť,“ dodal.
