NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Téma Láska a nenávisť poskytla autorom veľkú tvorivú voľnosť, ktorá sa odzrkadlila v rozmanitosti prác autorov z 29 krajín.
Osemčlenná porota udelila 1. miesto – Zlatý osteň Kolumbijčanke Elene Ospine, Strieborný osteň získal Guibao Gai z Číny a Bronzový osteň ostáva v našom kraji. Získal ho Ján Hubinský z Trenčína.
Stovky karikatúr a ilustrácií kresleného humoru tvorcov z celého sveta si môžete do konca októbra prezrieť v Mestskom kultúrnom stredisku.
81 autorov zo štyroch svetadielov
Liečivé pilulky v tvare srdiečok, zašívanie zlomeného srdca, svadobné obrúčky spojené do železných pút, ale aj jedovatý had zvinutý do nápisu Love bojovali o hlavné ceny prestížnej súťaže špičkových karikaturistov z Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. „Hodnotili sme práce 81 autorov veľkých mien, ktorí zaslali 186 diel. Súťažili aj autori z Kanady, Kuby, Brazílie, Mexika, Číny, Iránu, Kolumbie, Uzbekistanu či Nigérie. Vo výstavnej sále sa na niekoľko týždňov zišiel celý svet,“ skonštatoval predseda poroty a zakladateľ Novomestského ostňa Vladimír Pavlík.
Súťaž sa v dvojročných intervaloch koná na novomestskej pôde už od roku 1982. Po druhýkrát prehliadka najlepších karikatúr nesie punc medzinárodná súťaž. „Autori použili kolorované kresby, perokresby, maľovali aj tušom a akrylovými farbami. Čoraz viac sa do popredia tlačí počítačové spracovanie,“ pokračoval Pavlík. Originálne kresby ostávajú po skončení súťaže majetkom Mestského kultúrneho strediska.
Lásku a nenávisť zachytili kresbami
Negatívom karikaturistickej tvorby na Slovensku je ubúdajúci počet autorov.
„Ubudlo slovenských periodík, kde by autori mohli publikovať svoju tvorbu. Preto autorské zázemie klesá. Slovenská karikatúra má skvelú kvalitu, ale priam nulové publikačné možnosti,“ vysvetlil Pavlík. Napriek tomu sa diela slovenských autorov stávajú významnou súčasťou tejto reprezentatívnej prehliadky. Vďaka prílevu prác svetových autorov úroveň súťaže výrazne vzrástla.
„Téma Láska a nenávisť zaujala tvorcov z celej planéty. Lásku i problémy s ňou spojené prežívajú rovnako aj Nigérijčania, Bielorusi či Mexičania. Bol to len uhol pohľadu, ako túto tému stvárnia. A tých názorov na lásku v spojitosti s nenávisťou bolo naozaj veľmi veľa,“ usmial sa Pavlík.
Námety zobrazujú manželské, politické i spoločenské etudy spojené s láskou a nenávisťou. Vo výstavných priestoroch si záujemcovia o kreslený humor môžu prezrieť 155 najlepších diel s touto problematikou.
Dve ceny aj pre Trenčiansky kraj
Skvelé umiestnenie a Bronzový osteň získal Ján Hubinský z Trenčína. Svoje práce namaľoval na ručný papier, ktorý si sám vyrobil.
„Keď som zbadal tému Láska a nenávisť, tak mi zatrnulo. Ťažká téma s neobmedzenými možnosťami vyjadrenia. Keďže v prácach sa nesmeli používať slová, nebolo to jednoduché,“ vyznal sa Hubinský. Širokospektrálny výtvarník, ktorý sa venuje aj sochárstvu, ilustráciám i maľovaniu obrazov, výtvarne tvorí už ráno pri káve. Umelecké nápady ho potom prenasledujú neustále počas celého dňa.
„Kreslený humor nerobím dlho. Nikdy nebudem robiť klasické karikatúry s veľkými ušami a vycerenými zubami. Ja chcem tvoriť jemnú štylizáciu, ktorá sa humorne otrie o mozgové závity,“ dodal Hubinský.
Nositeľ Bronzového ostňa nebol jediným zástupcom nášho regiónu, ktorého práce odborná porota vyzdvihla. Medzi desiatimi držiteľmi Čestného uznania je aj karikaturista Milan Juriš zo Starej Turej.