MELČICE-LIESKOVÉ. Rozsiahla stavebná činnosť za posledných 15 rokov priniesla na Slovensku viacero neočakávaných archeologických nálezov. V roku 2010 bolo v Melčiciach pri výstavbe nadjazdu ponad železničnú trať, nájdených 33 hrobov zo staršej doby bronzovej, z obdobia spred asi 3 700 rokov.
Ako sa ukázalo, išlo o najväčšie pohrebisko zo staršej doby bronzovej a prvé takéhoto typu na Považí.
Doteraz našli štyri hroby priamo v Trenčíne
Doteraz boli z tohto obdobia na strednom Považí nájdené iba 4 hroby v okolí Trenčianskeho hradu, v lesoparku Brezina.
Na pohrebisku v Melčiciach sme preskúmali hroby takzvaných skrčencov - ľudí, ktorých pochovávali v skrčenej polohe na boku. Bol to typický znak pochovávania v tomto období – mužov pochovávali na pravom boku a ženy na ľavom, pričom tvár mali otočenú smerom na východ.“ V hroboch sa našli keramické predmety, hlavne nádoby, ktoré sa nachádzali pri hlave alebo pri nohách.
Najviac však potešili bronzové nálezy – ozdoby pohrebného kroja, rôzne ihlice, ktorými sa spájal odev mŕtveho, ďalej jantárové či kostené koráliky.
Ďalej to boli zbrane – dýky, sekerky, ktoré hovoria o tom, že tam bol pochovaný člen vyššej vrstvy ľudu. Neočakávaným poznatkom bolo, že pohrebisko vykrádali už v dobe bronzovej. Vtedajší zlodeji vedeli, kde sa hroby nachádzajú, vykopali šachtu a cez ňu hľadali predovšetkým bronzové predmety.
Niektoré hroby však unikli pravekým vykrádačom, ako napríklad hrob, v ktorom bola nájdená bronzová dýka, ihlica a sekerka, tri nádoby. Bol v ňom pochovaný statný muž, bojovník, príslušník vyššej vrstvy.
Zaujímavosťou tohto hrobu bolo, že pri dýke sa zachovali zvyšky koženého puzdra, pri sekerke zase zvyšky dreveného puzdra.
Preskúmané pohrebisko potvrdzuje, že na strednom Považí, v okolí Trenčína, boli rozvinuté bohaté obchodné kontakty so severným Pobaltím, o čom svedčí nájdenie jantáru, keďže ten sa nachádza len na severe Poľska.
Autor: Milan Horňák