Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Prezident nepodpísal novelu, norma aj tak platí

Nepodpísal novelu o verejnom obstarávaní, norma aj tak platí

(Zdroj: Tibor SOMOGYI)

BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska ani  na druhýkrát nepodpísal novelu zákona o verejnom obstarávaní.  Informovala o tom dnes kancelária hlavy štátu. Poslanci Národnej rady  na začiatku aktuálnej schôdze prelomili jeho predchádzajúce veto bez zohľadnenia pripomienok k právnej norme. Novela tak platí aj  bez podpisu prezidenta v podobe, ako bola schválená.

Firmy, ktoré sa uchádzajú o štátne zákazky vo verejných tendroch, budú po novom zverejňovať svojich konečných užívateľov výhod. Právna norma prináša vytvorenie verejného registra konečných  beneficientov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Register bude obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú  skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na  verejnom obstarávaní. Má ísť o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol  dostať zákazku od štátu.

Podnikateľ musí informovať aj o tom, či sú alebo nie sú užívatelia verejnými funkcionármi


Verejný obstarávateľ tak v budúcnosti nesmie uzavrieť zmluvu  s uchádzačmi, ktorí nebudú mať v novom registri zapísaných konečných užívateľov výhod. Táto podmienka sa týka aj subdodávateľov a osôb,  ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo  verejnej súťaži.  Podkladom pre zápis konečných užívateľov výhod do registra má  byť okrem samotnej žiadosti aj doklad o oprávnení dodávať tovar alebo  službu, čestné vyhlásenie, že konečný užívateľ výhod spĺňa vybrané  podmienky týkajúce sa jeho bezúhonnosti, ako aj čestné vyhlásenie  o pravdivosti a úplnosti údajov.

Podnikateľ bude musieť pri zápise  konečných užívateľov výhod informovať aj o tom, či títo sú, alebo nie  sú verejnými funkcionármi. Verejný obstarávateľ má mať zo zákona možnosť vypovedať zmluvu  s uchádzačom, ktorý nemal svojich konečných užívateľov výhod v čase  jej uzavretia zapísaných v určenom registri. Pokiaľ tak nebude postupovať, hrozí mu pokuta päť percent zo zmluvnej ceny.

Sankciou  pre uchádzača, ktorý si nesplní tieto povinnosti, má byť okrem pokuty  od 10.000 eur do jedného milióna eur aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na obdobie troch rokov.  Novela upravuje vyčiarknutie z registra konečných užívateľov výhod.

Okrem tradičných dôvodov, teda uvedenia nepravdivých údajov,  napríklad aj v prípade, že podnikateľ má pobyt alebo sídlo v štáte,  ktorý nespolupracuje pri overovaní identifikácie konečného užívateľa výhod. Úrad verejného obstarávania v súvislosti s overovaním pravdivosti údajov v registri získa výnimku z daňového a bankového tajomstva. Novela tiež zavádza  povinnosť spolupracovať s úradom napríklad pre finančnú spravodajskú jednotku.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Stále verím v dobrý koniec, tvrdí Ondrej Janíček

Ondrej Janíček vstúpil do politiky ako aktívny bojovník za spravodlivosť. Rozhodnutie vyplynulo z udalostí posledných rokov, kedy zakúsil neobmedzenú moc najvplyvnejších tohto štátu.

Dvaja vodiči zaplatili za rýchlu jazdu vysoké pokuty

Ďalších dvoch cestných pirátov odhalili pri svojej práci dopravní policajti z Trenčianskeho kraja.

FOTO: Polícia oddelila obe verejné zhromaždenia

Široké okolie Mestského kultúrneho strediska na Hviezdoslavovej ulici kontrolovalo množstvo štátnych a mestských policajtov.

FOTO: Pochovávanie basy v Bošáci

Tradičnú fašiangovú zábavu pripravili miestni hasiči.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020