TRENČÍN. Brezinu aj mestské lesy s veľkosťou necelých 700 hektárov má po súkromnej firme Marius Pedersen opäť na starosti Mestské hospodárstvo a správa lesov.
Na ich údržbu je však v súčasnosti vyhradený len jeden lesník a jeden pracovník, ktorý má na starosti bežnú údržbu. Ihriská sú zväčša rozpadnuté a sú z nich len zvyšky, ohniská neudržiavané, štrk na náučných chodníkoch dávno nedoplnený.
Porast v okolí ciest, ktorý predtým kosili na šírku desať metrov dlhodobo nekosia. Pokiaľ sa o zariadenia Breziny nezačne mesto starať dôkladnejšie, podľa bývalých pracovníkov postupne úplne schátrajú.
Starať sa o lesopark mala súkromná firma
Mesto zverilo starostlivosť o lesopark súkromnej firme Marius Pedersen v roku 2009. Jaroslava Vanyová, ktorá vtedy na Brezine pracovala 14. rok, firme posunula aj prehľad činností, ktoré sa na Brezine vykonávali. Úroveň údržby podľa nej odvtedy výrazne klesla a ideálna nie je ani teraz. Mesto si nedostatok starostlivosti uvedomuje.
„Súčasný stav je odrazom nedávnej minulosti, kto však aktívne chodí na Brezinu, musel postrehnúť zmeny a ďalšie sa pripravujú. Veľmi dobre si uvedomujeme hodnotu lesoparku, preto plánujeme jeho ďalší rozvoj,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Brezinu má však súčasné vedenie na starosti už niekoľko rokov. Zamestnanec Mestského hospodárstva a správy lesov Ivan Jančička hovorí, že lesopark v súčasnosti kosia podľa potreby. „Tento rok sme vykosili Čerešňový, Slivkový sad a centrálnu časť lesoparku. Raz týždenne jeden pracovník vysype a vyzbiera smeti. Pokiaľ sa objaví nejaká nelegálna skládka v okrajových častiach lesoparku, vyčistíme ju,“ hovorí Jančička. Podľa hovorkyne do konca roku ešte plánujú spraviť niektoré kroky.
„V tomto roku chceme vyštrkovať hlavné lesné cesty a doplniť chýbajúce odvodňovacie žľaby. Detské ihrisko chceme doplniť o aspoň jedno zariadenie a poopravovať prvky a altánky, ktoré v letnom období niektorí návštevníci Breziny poškodili.
Aktuálne sa v lesoparku ťaží drevo v súlade s lesným hospodárskym plánom a odstraňujeme aj suché a poškodené stromy, aby neohrozovali návštevníkov,“ povedala Ságová.
Ľudia sú hlavne za opravu a údržbu ihrísk
Ľuďom na Brezine prekážajú hlavne rozbité ihriská. Pozitívne reakcie sú na Čerešňový sad aj novú lezeckú atrakciu. „Časť Breziny pri novej atrakcií je skvelá, s deťmi tam chodíme radi. Horšie sú na tom staré ihriská. Rozbité prvky by mali odstrániť a nahradiť ich novými, pre deti sú nebezpečné,“ hovorí Miro z Trenčína.
Údržba a budovanie lesoparku boli podľa bývalých pracovníkov na oveľa vyššej úrovni. Okrem lesného hospodárskeho plánu sa riadili aj generálnym plánom lesoparku, ktorý bol vypracovaný na 15 rokov dopredu. „Keďže Brezina nie je hospodársky les určený na ťažbu a jeho hlavná funkcia je rekreačná, pri údržbe na to treba myslieť,“ povedala Vanyová.
Okrem samotného pestovania lesa sa preto starali aj o jeho rekreačnú funkciu.
Od apríla do októbra každý piatok dopĺňali palivové drevo k 12 ohniskám. Z dreva sa vyrábali v dielňach priamo pri hoteli úžitkové výrobky, ako lavičky, altánky alebo tabule.
„Aj keď to bolo finančne veľmi náročné, mesto vďaka vtedajšiemu vedeniu tieto činnosti dotovalo. V dielňach boli všetky stroje a náradie, ktoré sme potrebovali a na ťažbu sme používali kone. Tie sú síce veľmi nákladné, na druhej strane je to najšetrnejší spôsob ťažby,“ povedala.
Kľúčom k takejto forme údržby je podľa nej hlavne človek, ktorý má k Brezine vzťah a aj potrebné technické skúsenosti. „Nastúpila som v roku 1995. Správcom bol pán Baláž, ktorý do zriadenia Správy mestských lesov pracoval na mestskom úrade. Vďaka jeho iniciatíve si mesto svoje lesy, a teda aj Brezinu, zobralo naspať do svojej správy. Brezina bola jeho srdcová záležitosť a podľa toho aj vyzerala,“ hovorí Vanyová.
Zabúda sa na základné veci
Podľa Jančičku na koncepčnom pláne údržby s mestom práve pracujú. Vytvárajú ho v rámci nového plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Na workshopoch, ktoré robili v rámci projektu Trenčín Si Ty a týkal sa práve údržby zelene, pozvali aj bývalých pracovníkov vrátane Vanyovej.
„Bola som rada, že ma pozvali. Mnohé nápady sú zaujímavé. Ak však vidím, že na Brezine jednoduché elementárne veci chátrajú a ťažko sa udržuje aj bezpečnosť návštevníkov popri chodníkoch, pripadajú mi nereálne. V návrhu by mala byť zohľadnená nielen realizácia nových projektov, ale aj schopnosť udržať to, čo je vybudované a to, čo nové vybudujú, na požadovanej úrovni,“ uzavrela Vanyová.