iansky primátor Branislav Celler. Vo svojom príhovore zdôraznil, že len ten, kto pozná a váži si vlastnú minulosť, má nádej a perspektívu do budúcnosti.
Spomienky na dni oslobodzovania a krajiny rezonovali v príhovore Pavla Lišku, priameho účastníka odboja a člena slovenskej povstaleckej armády. Pripomenul, že roky vojny boli obdobím hrdinstiev, obetí, materinského bôľu. „Po 4 rokoch vojny sme si vtedy želali medzi známymi len jedno: nech bude akokoľvek, len nech už tá strašná vojna skončí a ďalšia aby už nikdy nebola. Ľudstvo sa nepoučilo a nebol jeden deň bez nejakého vojenského konfliktu.“ Zdôraznil, že to boli vojská rumunskej a sovietskej armády, ktoré oslobodili náš okres. „Padlo 1381 rumunských a 1255 sovietskych vojakov. Vojskám, ktoré oslobodili Trenčín, velil generál Zmačenko. Mesto mu udelilo čestné občianstvo,“ dodal Liška.
Ulica s jeho menom na trenčianskom sídlisku Juh bola premenovaná po roku 1989. „Opäť po rokoch na spomienkovej slávnosti mala zastúpenie aj trenčianska mládež – žiaci základných škôl v meste. „Vedeli sme, že táto akcia má čo povedať žiakom a učiteľom. Oslovili sme školy a prišli z každej ZŠ, buď jedna trieda, alebo žiaci dejepisných krúžkov,“ povedala Ľubica Kršáková, pracovníčka školského úradu, odboru školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Trenčíne.
„Účasť na tejto akcii je pre deti dôležitá, aj keď sa dá povedať, že najmä žiaci vyšších ročníkov dejiny mesta poznajú,“ konštatuje Viola Mikušová zo Základnej školy na Veľkomoravskej ulici. „Deti veľmi zaujíma obdobie Druhej svetovej vojny, najmä osobnosti, vodcovia, velitelia.“