Chrípková sezóna sa tento rok začala v Trenčianskom kraji. Ohniskom, odkiaľ sa ochorenie šírilo do celého Slovenska, boli okresy Prievidza a Partizánske. Už tretí týždeň sú tu uzatvorené školy a regionálny hygienik rozhodol že prázdniny detí v regióne potrvajú až do Veľkej noci. Školské zariadenia však zatvárali aj v iných častiach nášho kraja, najmä v Bánovskom okrese. Chrípkové prázdniny minulý týždeň vyhlásili v Rybanoch, Slatine, v Bánovciach (dve základné a dve stredné školy), v Novomestskom okrese v Čachticiach, Považanoch, v Trenčianskom okrese v Stankovciach a po dve školy zatvorili aj v Ilavskom a Považskobystrickom okrese. Ako uviedla vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Mária Štefkovičová, veľkonočné prázdniny prichádzajú tento rok celkom vhod, nakoľko pomôžu k poklesu chrípkových ochorení.
Chrípka obmedzila aj režim v nemocniciach. V okresoch Nové Mesto nad Váhom a Bánovce nad Bebravou riaditeľom odporučili ponechať zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.
Po miernej chrípkovej sezóne v predchádzajúcich dvoch rokoch je teraz výskyt ochorení o niečo vyšší, podľa Márie Štefkovičovej však nie je nijako mimoriadny a je niekde na úrovni päťročného priemeru.
Epidemiológovia ešte stále nemajú k dispozícii, koľko ľudí sa tento rok u nás proti chrípke zaočkovalo. „Epidémiu by dokázalo ovplyvniť iba vtedy, ak by to bolo 70 až 80 percent populácie,“ vysvetlila Štefkovičová. V skutočnosti je však toto číslo u nás ďaleko menšie. Platí tiež, že chrípka sa šíri najmä medzi školopovinnými deťmi, a preto by sa chorobnosť dala ovplyvňovať práve ich zaočkovaním. Tak to robia napríklad v Japonsku. „Deti majú dobrý imunitný systém, na chrípku neumierajú, a preto naši rodičia tomuto očkovaniu nevenujú dostatočnú pozornosť,“ konštatuje.
Dôležité však je najmä zaočkovanie rizikovej skupiny populácie - starších ľudí. Tým dokáže vakcína proti chrípke výrazne pomôcť - v zmiernení priebehu ochorenia, jeho následkoch i v zabránení vzniku sprievodných, mnohokrát oveľa vážnejších ochorení. Aj preto epidemiológovia vyzývali rodiny, v ktorých majú starých ľudí, aby sa dali zaočkovať i ostatní členovia rodiny a predišli tak prenosu vírusu.