Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

V hausovom tranze

Klubová kultúra získava aj v našom priestore čoraz viac na popularite. Víkendová párty noc patrí k životnému štýlu mnohých mladých ľudí. Viete, ako sa v kluboch zabávajú? Viete, čo sa za ich múrmi v piatok a sobotu v noci odohráva?


Toto je reportáž z úplne obyčajnej párty, ktorá sa konala 19. februára v trenčianskom klube Krankenhaus. Zároveň je to aj rozprávanie o človeku, ktorý túto kultúru spoluvytvára. Dubničan Marián Michna, alias DJ Wychitawacs, nie iba DJ-om. Slovenská realita spôsobila, že Michnov koníček momentálne zahŕňa oveľa viac profesií, ako by ste sa nazdali.

Časy, keď sa párty propagovali lepením množstva plagátov, sú preč. Aj dnes ich ešte zopár Marián Michna vytlačí, podujatie sa však do povedomia klubovej verejnosti dostáva oveľa „trendovejším“ spôsobom. Základom promo kampane je tlačová správa. V nej promotér predstaví účinkujúcich i program. Správu umiestni nielen na webovskú stránku klubu, ale najmä na špecializované servery určené pre párty ľudí. Dôležitý je mailing list – zoznam e-mailových adries všetkých, ktorí na párty chodia. Spolu s tlačovou správou párty ľudia v priebehu týždňa e-mailom dostanú aj linky – odkazy na webovské stránky hostí, prípadne ich fotografie. Tým, ktorí z nejakých dôvodov ešte stále e-mail nemajú, rozpošle Marián sms-ky. Platí zásada, že podujatie „predáva“ najmä jeho meno. To si promotér starostlivo buduje ako svoju značku kvality.

Skryť Vypnúť reklamu

Technik

Raz za mesiac organizuje Marián Michna v Krankenhause Orgazmix – hausovú párty, ktorá je špecifická tým, že na nej ako hosť vystúpi vždy nejaká žena DJ-ka. Dnes je však na programe Sax Atack. V tomto hudobnom projekte sekunduje Mariánovi saxofonista Martin Halák, alias Fazuľa. Obvyklý začiatok párty (22. hodina) sa nestíha, pretože Marián hral včera v Košiciach a z východu prichádza na doraz. Pre slovenské klubové podujatia je typické, že klub poskytuje priestory, ozvučenie a svetlá. Za všetko ostatné nesie zodpovednosť (finančnú) promotér. Marián musí najprv nainštalovať techniku. Tej môže byť dnes už aj za kamión, základom všetkého sú však stále dva gramofóny, medzi ktoré DJ položí mixážny pult.

Biletár

Aj keď návštevnosťou silnejší býva piatok, klub sa zapĺňa. Na počudovanie, hostia netvoria ani vekovo, ani nijako inak jednoliatu skupinu. Od násť-ročných až po štyridsiatnikov, od štýlovo oblečených párty ľudí, až po celkom normálne typy. Evidentne sa tu však každý s každým pozná, všetci sa zdravia a vítajú. Okrem dua Wichytawacs-Fazula dnes budú svoje sety prezentovať dvaja bratislavskí hostia: postrach petržalských panien DJ Pappi a show otvára takisto po prvýkrát v Krankenhause hrajúci DJ Byčo. Začína pekne tvrdo. Za zvukov jeho brutálnej rytmickej slučky Marián Michna vyberá vstupné. S buksou – čašníckou peňaženkou obchádza postupne všetkých v klube a inkasuje. Tí, čo zaplatili, dostávajú na ruku pečiatku. Marián sa postupne prepracuje až k vchodu do klubu, kadiaľ stále prichádzajú ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

Producent

Dramaturgia párty, booking - rezervácia hostí, to všetko má na starosti jej producent. V slovenských pomeroch dobre funguje výmena - Marián príde zahrať niekde do Bratislavy a na oplátku z Bratislavy prídu do Trenčína. To je ale iba jedna z možností a v našom regióne sa pravidelne objavujú aj zahraničné mená. Pred jedenástou, keď je vstupné vybrané, zaťahuje Marián žalúzie na oknách klubu a párty môže odštartovať. Byčo primieša do rytmického dunenia prvú gradujúcu melódiu. Parket, na ktorom doteraz predvádzalo svoje tanečné kreácie len niekoľko tanečníkov, sa zapĺňa. Keď melódia vrcholí, ruky všetkých letia dohora. Nevidno, že by sa bavil niekto s niekým (páry), prípadne, že by sa bavili skupinky v kruhu. Parket skôr pripomína koncert, všetci tancujú čelom k svojmu DJ-ovi. Ten pozorne vníma, ako sú jeho ľudia naladení a ako sa bavia. Podchvíľou siahne do svojej tašky a vytiahne ďalšiu platňu.

DJ

Skryť Vypnúť reklamu

Postrehnúť, kedy sa jeden track - skladba končí a kedy iný začína, je problém. V tom práve spočíva umenie DJ-ov. Zmixovať do seba jednu, dve či niekoľko skladieb tak, aby tvorili jednoliaty celok. Prestávka sa nerobí, ani keď Pappi strieda Byča. DJ-ovia si vymieňajú pozície plynulo. Celá párty je tak neprerušeným tokom hudby. Produkcia Bratislavčanov je tvrdšia, pripomína skôr techno. Klubová spoločnosť sa však baví skvele. Vydržať celú noc na parkete by bolo o zdravie, a tak ľudia podchvíľou parket opúšťajú na ceste k baru, odkiaľ iní zasa prichádzajú. Pije sa všetko. Vypotené tekutiny najlepšie doplní minerálka. S pohármi sa tu nikto netrápi, do sklenených fľašiek barmani vkladajú rovno slamku. „Frčí“ taktiež energetický nápoj Red Bull a mnohí pijú i alkohol. Pivo sa čapuje do plastových pohárov, ale na barovom pulte vidno i tvrdšie veci, ako napríklad tekilu s mesiačikom citróna a troškou soli. Marián Michna sa za gramofóny dostáva ako posledný, o druhej v noci. Dovtedy stál pri vchode a spolu s mladíkom, ktorého dodal klub, robili vrátnikov. Po chvíli, keď už môže opustiť vlnovú dĺžku bratislavských DJ-ov, sa do hry zapojí aj saxofonista Fazula. Vôbec nebadať, že iba improvizuje, bez toho, aby vedel, akú nasledujúcu platňu DJ vytiahne. Nevie to ale ani Marián. Rozhodnutie o tom, ktorý track sa na gramofóne roztočí, vzápätí visí vo vzduchu. Určuje ho atmosféra. Tá je udivujúco priateľská a uvoľnená. Noc sa pomaly rozplýva do zimného rána.

Šofér

Akcia dnes končí skôr – okolo štvrtej. Marián hrá ráno ešte na afterpárty v Bratislave, a tak potrebuje čas na presun. Vyplatí účinkujúcich, a ak mu niečo ostalo v peňaženke, párty nebola stratová. Svoj koníček nebude raz musieť podporiť peniazmi zarobenými v riadnom zamestnaní. Cez týždeň si možno objedná nové platne...


Jeden z párty ľudí, 19-ročná Ilavčanka Tigrica: „Prihovoríš sa cudziemu a je s tebou kamarát“

Čo pre teba znamená tento druh hudby?

Znamená pre mňa veľa, zbožňujem ju. A už tri týždne pred párty sa strašne teším!

Počúvaš haus aj mimo akcií?

Počúvam ju aj doma, mám CD-čka naj DJ-ov. Potichučky, keď sa učím a nahlas, keď nikto nie je doma. Ale samozrejme nič netreba preháňať, vypočujem si aj niečo iné, len tak pustím rádio a počúvam.

Chodíš na párty aj mimo Trenčína?

V Trenčíne som na akcii skoro vždy, málokedy nemôžem. Párkrát som bola v Bratislave, Beckove, Púchove. Keď je niečo väčšie a mám možnosť ísť, ani neváham.

Ako prežívaš párty, čo ti dávajú?

Prežívam ten večer fantasticky, stretávam sa s priateľmi, s ktorými sa vidím väčšinou len na akciách. Bavíme sa do skorého rána, všetci sú priateľskí. Nie je to ako v baroch, kde zábavu hľadajú mnohí iba v tom, kto prvý začne bitku. Neuznávam to, doslova to neznášam. Na párty sa takéto niečo stáva málokedy. Komukoľvek sa prihovoríš, je s tebou kamarát. Nemá dôvod do teba naschvál drgať, proste sa všetci bavia a je im fajn.

Patrí k párty nejaký charakteristický spôsob obliekania?

Tak spolovice. U báb ide o to, mať na sebe čo najmenej, minisukne, kraťasy, podprsenky, sieťované tričká. K akciám patria tiež vejáre a biele rukavice. Hlavne na väčších akciách je takto oblečených veľa ľudí.

Stretávaš sa u rodičov s pochopením?

Nepodporujú ma, ale ani nenamietajú. Proste poviem, že v piatok idem tam a tam a prídem zajtra. Mama má síce niekedy pripomienky, že aspoň jeden víkend môžem sedieť doma, ale vedia, že potrebujem pohyb, takže nemajú šancu namietať. (luk)


Marián Michna alias DJ Wychitawacs: Kluby nie sú biznis, ale kultúra

Čo je to haus?

Haus je dnes ťažké definovať ako konkrétny hudobný štýl. Je veľmi eklektický, miešajú sa v ňom mnohé iné štýly - reage, hip-hop, funky, jazz, etno, techno, elektro, čokoľvek, čo ťa napadne. Hlavné sú však pocity a zábava.

Kto je DJ?

Základná definícia znie, že DJ je človek, ktorý baví ľudí. Je jedno, akú hudbu hrá. Videl som v Rakúsku DJ-a, ktorý púšťal päťdesiatnikom z gramofónov šlágre.
Zrejme však predsa len nie je DJ ako DJ...
Samozrejme. DJ na diskotéke púšťa pieseň za piesňou, a to je všetko. U nás je dôležitá kreativita. Postavíš vedľa seba päť hausových DJ-ov, dáš im do rúk päť platní, určíš poradie, v akom ich majú pustiť, a predsa to každý zahrá úplne inak. Tí, čo tvrdia, že haus alebo techno je iba bezduché trieskanie, o tom nič nevedia. DJ musí komunikovať s ľuďmi, dať do toho setu svoje emócie a pocity. A sú aj takí, ktorí na párty hudbu nielen dotvárajú, ale aj priamo tvoria. Možnosti, ktoré dnes ponúka technika, sú neuveriteľné.

Aký je rozdiel medzi diskotékou a klubom?

Diskotéka nemá žiadnu filozofiu. Je to je čistý biznis - miesto, kde sa chodí konzumovať zábava. Ja som v tom hlbšiu myšlienku zatiaľ neobjavil. Klubová kultúra u nás znamená priestor pre maximálne 200 ľudí, ktorí sa väčšinou navzájom poznajú a majú podobné názory. Akcie v ňom sú žánrovo zamerané – raz sa tam stretnú priaznivci reagge, inokedy to môžu byť vyznavači rocku, punku, techna, new jazzu či hausovej muziky. Klub je však aj to, keď sa stretnú nadšenci divadla alebo napríklad filatelisti.

Kluby teda nie sú komercia?

Ak si niekto myslí, že z tohto vytlčie peniaze, tak je buď veľmi šikovný a nadaný, alebo sa strašne mýli. Klubová kultúra u nás je o nadšencoch. Ja to beriem ako koníčka, ktorého musím z času načas dotovať z peňazí zarobených v riadnom zamestnaní. Základom všetkého je nevyrobiť stratu. Veľmi ľahko sa dajú prerobiť peniaze, ktoré človek nemá. V mojom okolí je veľa takých, čo si mysleli, že sa budú vyvážať na jachtách a jazdiť v Mercedesoch, a teraz sú zadĺžení až po uši.

Koľko máš doma platní?

Momentálne asi 250. Kupujem veľa nových dosiek, niekedy dám do toho mesačne päť, niekedy aj desaťtisíc korún. Niekedy však nevyjde nič, čo by sa mi páčilo. Staršie dosky potom predávam chalanom, ktorí začínajú.

Ako často hrávaš?

Teraz už každý víkend. Chodím po celom Slovensku, sem-tam do Čiech, pred mesiacom som bol v poľskom Krakowe. Raz za pol roka sa stane, že nehrám, a vtedy si zoberiem snowboard a idem jazdiť, alebo s manželkou a psom vypadneme niekam na výlet. Konečne by som si už raz mohol nájsť čas napríklad aj na to, aby som vymenil staré tapety v našom byte (smiech)...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 736
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 448
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 800
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 111
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 104
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 694
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 617
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 542
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 444
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 386
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Polícia potrebuje pomoc pri identifikácii zlodeja

Poznáte ho? Ak áno, kontaktujte políciu.

Prenasledoval bývalú partnerku, už čelí obvineniam

Obvineniam z nebezpečného prenasledovania čelí 50-ročný Trenčan. Muž niekoľko mesiacov strpčoval život bývalej družke.

Pribudlo viac ako tisíc nakazených

PCR testy v pondelok odhalili 1 021 nakazených, laboratóriá otestovali 6 545 vzoriek.

Krajský parlament zmenil podmienky poskytovania dotácií

Dotácie z rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa budú od budúceho roka poskytovať podľa nových pravidiel.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Už ste čítali?