Robotníci zrezávali strom za stromom a vo dne v noci odvážali nevedno kam. „Pri Váhu zostala len zdevastovaná príroda, bezhlavo vyrúbali statné stromy, pozostatky lužných lesov s výskytom vzácneho topoľa čierneho, ktoré tu rástli celé desaťročia. Vraj Povodie Váhu také niečo môže robiť, no mám veľké obavy, že v celom prípade ide o nezákonné vyrubovanie stromov a obyčajný kšeft,“ povedal nám vtedy Juraj Kukla a listom vyzval aj oddelenie životného prostredia na Obvodnom úrade v Novom Meste nad Váhom, aby celú záležitosť prešetrilo. List poslal aj ministrovi životného prostredia.
Vedúci oddelenia životného prostredia ObÚ v Novom Meste nad Váhom Ondrej Žiška nám vtedy potvrdil, že o sťažnosti už vie. Obvodný úrad však ešte nefungoval, nebol vymenovaný prednosta, neboli pečiatky, takže oficiálne sa nedalo zakročiť. „Na škodu veci, pretože inak by som hneď mohol situáciu riešiť na mieste a možno by sa podarilo zachytiť ľudí, ktorí okolie Váhu drancovali,“ tvrdil nám Ondrej Žiška.
Vtedy sa nám napriek viacerým pokusom nepodarilo skontaktovať ani s riaditeľom, či iným zodpovedným pracovníkom na riaditeľstve Povodia Váhu v Piešťanoch. Pracovníčka sekretariátu zakaždým povedala, že sú v teréne a nevie, kedy sa vrátia. Telefón nám nedvíhal ani starosta Brunoviec.
Juraj Kukla nezaháľal. Dal podnet o rabovaní stromov aj obecnému zastupiteľstvu. Nekonalo. Oslovil mimovládne organizácie, podal podnet na ministerstvo životného prostredia i Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Na základe týchto aktivít kontrolné orgány zistili, že vyše sto stromov v okolí Brunoviec padlo bez povolenia na výrub a Povodie Váhu obišlo zákon o ochrane prírody, ktorý ukladá ohlasovaciu povinnosť pri takomto zámere. Samosprávy obcí a miest určia, čo sa môže rezať, v akom rozsahu a období. V prípade Brunoviec Povodie Váhu nechalo vytínať nie suché a krivé stromy, ktoré prekážajú prietoku rieky, ale vyrúbali sa najkrajšie mohutné a zdravé stromy. Výrub bol nakoniec pozastavený, ale Juraj Kukla sa doteraz nedopátral, či vinník bol sankcionovaný.
Za tento čin sa Juraj Kukla z Brunoviec stal nedávno víťazom Lesoochranárskeho činu roka za obdobie 2003 a 2004. Cenu mu udelila nadácia Zelená nádej v Tulčíku v Prešovskom okrese. Ide o aktivitu ochranárov z krajín Višegrádskej štvorky. Šesťčlenná slovensko-poľko-česká komisia hodnotila 13 nominovaných skutkov. Druhú cenu získal Tomáš Myslikovjan zo Správy chránenej krajinnej oblasti Beskydy a tretie miesto dvojica aktivistov z Hnutia Duha Pavel Štorch a Petr Křížek, všetci z Česka. Ceny víťazom odovzdal Jacek Zachara z poľskej mimovládnej organizácie Olszówka, ktorý bol členom hodnotiacej komisie. Výhercovia získali finančné odmeny a knihy o lesoch a hlbokej ekológii.