Očakávajú, že ozbrojené sily vyhlásia, popri iných objektoch v Trenčíne, aj tento svoj majetok za prebytočný a prevedú ho „za korunu“ na mesto. Zaujímal nás pohľad zvnútra armády, a tak sme oslovili osobu povolanú, náčelníka vojenskej organizácie (Kultúrno-metodického centra OS SR), ktorá v tejto budove sídli, Rastislava Frkáňa.
Väčšina Trenčanov netuší, čo kultúrno-metodické centrum, ktoré vediete, zastrešuje...
Ľudia sa mylne domnievajú, že sme zariadenie pôsobiace výlučne v Trenčíne. Z celkovo 68 ľudí, ktorých zamestnávame, ich tu však pracuje iba 28. Patria pod nás aj štyri posádkové kluby – v Prešove. Liptovskom Mikuláši, Martine a Bratislave. Od októbra minulého roku sme prevzali 27-členný Armádny umelecký súbor, ktorý sídli v Bratislave. Do tretice máme v hlavnom meste aj výtvarné štúdio, v ktorom sa štyria pracovníci starajú o zbierkový fond ozbrojených síl. Ten zahŕňa okolo 500 obrazov, 3000 grafík a ďalšie umelecké predmety v celkovej hodnote 15 miliónov korún.
Pôsobíte iba na kultúrnom poli?
Nie, v rezorte zabezpečujeme aj výchovu profesionálnych vojakov. Okrem iného, školíme v oblasti humanitárneho práva tých, ktorí sú vysielaní do zahraničných misií.
V akom technickom stave je dom armády?
Budova je v ozbrojených silách jedinečná. V októbri uplynulo dvadsať rokov, čo ju uviedli do prevádzky. Keby bola prevádzkovaná niekým iným ako armádou, určite by bola v horšom stave. U nás platia normy, pravidlá a hierarchia, ktoré sa dodržiavajú. Zoberme si trebárs nejaký rovnako starý mestský priestor a porovnajme.
Investuje sa v dome armády do údržby, či obnovy?
Investície nie sú také, aké by sme si predstavovali, ale vždy sa nám podarí nejakým spôsobom zabezpečiť aspoň peniaze na základnú údržbu a obnovu niektorých parkov. Minulý rok sme za štvrť milióna nakúpili novú ozvučovaciu techniku do divadelnej sály, vymenili sme v nej aj koberce a v hlavných priestoroch sme nahradili záclony žalúziami. Tento rok budeme napríklad opravovať strechu v klubovej časti, ktorá začala tiecť. Problém nám robí aj zastaralá vzduchotechnika, do ktorej treba rovnako investovať.
Primátor Branislav Celler nedávno ohlásil záujem mesta získať Dom armády, v ktorom sídlite. Potrebuje armáda túto budovu?
Keby si ozbrojené sily museli priestory prenajímať, zaplatili by viac, ako keď ju prevádzkujú. Nedávno sme museli z rozhodnutia ministra obrany urobiť analýzu všetkých armádnych podujatí, ktoré sa tu v roku 2004 konali. Vyšlo nám, že prenájom toho istého počtu hodín v civilných priestoroch by stál asi 12 miliónov korún. Prevádzkové náklady na budovu – teplo, svetlo, elektrika sú pritom zhruba 7 miliónov korún ročne.
Ak armáda na budove neprerába, prečo by ju potom mala vyhlásiť za prebytočnú?
Myslím, že to generálny štáb neurobí, pretože budovu potrebuje. Je mi smiešne, že ju chce mesto silou mocou získať, a pritom má dlhodobo prenajaté priestory kina Metro a využíva ich iba na premietanie filmov. Mestu tiež padá na hlavu kino Hviezda, kde 5 miliónov na jeho opravu je veľa, ale do prevádzky domu armády chce dať ešte viac. Dáva do prenájmu svoje kultúrne strediská, lebo nie je schopné ich samo prevádzkovať. Takto by dopadol nakoniec aj dom armády?
Ako sa na nápad zbaviť sa budovy dívajú ľudia vo vnútri armády?
Vojenská verejnosť tu v Trenčíne je zásadne proti tomu. Nevidí dôvod. Dom armády slúži v prospech všetkých občanov mesta. My nerobíme rozdiely, že ty si vojak, ty môžeš a ty si civil, ty nemôžeš. Nikdy to tak nebolo. Je to iba mylná predstava niektorých Trenčanov a niektorých poslancov, ktorí tvrdia, že sa tu nič nedeje a pritom sa tu neboli ani pozrieť a opýtať, ako fungujeme.
Často sa hovorí, že kultúra sa v dome armády robí ťažko kvôli vysokému nájomnému.
Nie je to pravda. Ceny stanovuje ministerstvo, a nie sú trhové, ale režijné, t.j. priestory prenajímame za to, čo zhruba minieme na ich prevádzku. Najväčšia hodinová sadzba 1100 korún je za divadelnú sálu, a pritom bežne v meste sa adekvátny priestor poskytuje za 3-4 tisícky. Kultúrnych a spoločenských podujatí organizovaných u nás v prospech občanov nie je vôbec málo. Každému organizátorovi, ktorý sem príde, sa snažíme vyjsť v ústrety.