Primátor by rád Tepličanom túto výsadu udelil, väčšina poslancov je proti, a preto takúto zmenu rokovacieho poriadku na svojom poslednom zasadnutí neschválili. Kľúčovú úlohu pritom zohráva fakt, že na rokujúci mestský parlament mieri v Tepliciach televízna kamera.
Vrátiť tento bod už na stredajšie zasadnutie zastupiteľstva sa snaží občianske združenie Hammam. Združenie vzniklo preto, aby monitorovalo činnosť poslancov a primátora. „Nie sme žiadna politická strana, a nemáme ani volebné ambície. Sme len radoví občania ktorých bolí, že sa tu nič nedeje,“ približuje vznik združenia jeden z jeho zakladateľov Jozef Vyslúžil. Ako prvú vec chce Hammam presadiť práve Hodinu občanov. V rokovacom poriadku by mala byť vyhradený stály čas pre Tepličanov, s ktorým by poslanci vždy počítali. Opakovať by sa podľa Vyslúžila nemala situácia z posledného mestského zastupiteľstva, keď počas vystúpenia ich členky Evy Pastorkovej vypli televíznu kameru. Tepličania tak na svojich obrazovkách nemohli o deň na to uvidieť ostrú výmenu názorov, ktorá nasledovala.
„Nie je pravda, že sa vypínala kamera. Bola prestávka, boli tam dvaja občania, ktorí chceli vystúpiť, a tak sme ich vypočuli mimo kamery,“ vysvetľuje situáciu poslanec Peter Strieška. „Vôbec nejde o to že by sme sa báli počuť pravdu. Zvykla si tu chodiť partia „roztlieskavačov“, ktorí prídu, a nie že by sa pýtali, ale obviňujú, a to je najhoršie,“ pokračuje. Podľa Striešku poslanci nie sú proti tomu, aby mohli občania vystupovať, treba však na to nájsť vhodnú formu.
Jeho kolega Karol Glamoš poukazuje na to, že ich rokovania bývajú dlhé a na rozdiel od väčšiny okolitých miest musia jedno zastupiteľstvo robiť väčšinou na dva razy. „Máme starosti, tie starosti sa snažíme riešiť, a ak sa uvoľní možnosť viac rozprávať, nemôžeme plniť, čo chceme,“ zdôvodňuje Glamoš. Poslanci preto navrhujú, aby sa pred zastupiteľstvom robilo ešte jedno verejné sedenie, na ktoré by mohli ľudia prísť a diskutovať. Sedenie by malo byť bez prítomnosti kamery. „Mnohí ľudia pred ňou teatrálne vystupujú a chcú sa ukazovať, a to nemá zmysel, ak sa chceme niekde pohnúť,“ zdôvodňuje Glamoš.
Aj preto poslanci návrh primátora Štefana Barteka na vymedzenie stáleho času pre občanov neschválili. „Porovnávali sme rokovacie poriadky okolitých miest a našli sme, že občania tu takýto priestor na prednesenie svojich podnetov, či návrhov majú,“ oponuje poslancom Bartek. On samotný sa otázok občanov pred televíznou kamerou neobáva. Naopak, uvítal by každý krok, ktorý by oživil záujem ľudí o dianie v meste.