Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Naše mestá sa vyprázdňujú, vidiek ožíva

Mestá nášho regiónu zaznamenali v minulom roku úbytok obyvateľstva. Taký je základný výsledok jednoduchého demografického prieskumu, ktorý sme uskutočnili. Zistili sme, že ľudia sa sťahovali často na vidiek, tam totiž obyvateľstvo v roku 2004 pribúdalo.

Výnimkou z konštatovania o úbytku obyvateľstva sú iba naše najmenšie mestá – Trenčianske Teplice a Nemšová. Prírastky obyvateľstva v nich sú len symbolické, v Tepliciach päť a v Nemšovej desať obyvateľov za celý rok 2004. Nemšová sa môže hrdiť ešte jedným primátom – je to jediné naše mesto, v ktorom obyvateľstvo doteraz ešte nikdy neubúdalo. Tretie malé mesto regiónu Brezová pod Bradlom, príklad Nemšovej a Teplíc nenasledovalo. Obyvateľstvo z tejto hladovej doliny mizne už roky. Trend ubúdania obyvateľov z našich miest nie je nový a trvá už niekoľko rokov. Najviac sa v roku 2004 vyprázdňovali Stará Turá a Bánovce nad Bebravou. Ubudlo im 0,87 a 0,81 percenta obyvateľov. Ak by sa v Starej Turej zopakoval minuloročný úbytok aj tento rok, dostane sa mesto pod hranicu desaťtisíc obyvateľov. Hranica dvadsaťtisíc obyvateľov sa v prípade Bánoviec, aj napriek už niekoľko rokov trvajúcemu poklesu obyvateľstva, tak skoro určite nezatrasie.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti vyprázdňujúcim sa mestám stojí mohutnejúci vidiek. Existujú pritom dva základné dôvody sťahovania sa ľudí z miest na dedinu. Prvým je návrat do rodičovských domov, druhým tzv. suburbanizácia, čo je presídľovanie sa mestského obyvateľstva do blízkeho okolia. Zatiaľ, čo návrat do rodičovských domov prebiehal všade, suburbanizácia bola charakteristická najmä pre Trenčín. Obce na predmestí krajskej metropoly zaznamenávajú v poslednom čase nebývalý rozvoj. Zo sledovaných najviac, až 5,4 percenta obyvateľov, pribudlo práve v Skalke nad Váhom.

Niektoré obce skončili s úbytkom, ten však nespôsoboval ani tak odliv obyvateľstva ako jeho starnutie. Umieralo tu viac ľudí, ako sa rodilo. Aj keď územie bývalého okresu Trenčín (terajšie okresy TN, MY, NM) patrí dlhodobo k najrýchlejšie starnúcim častiam Slovenska, v blízkom čase by sa podľa odborníkov mohol tento trend zmierniť. Bolo to vidno už aj minulý rok - vo viacerých mestách i obciach nám radostne opisovali, ako im „utešene“ stúpol počet narodených detí. Pozitívnu bilanciu, teda viac narodených ako umretých, mali z miest v Dubnici nad Váhom, Bánovciach nad Bebravou, z vybraných obcí v Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankovciach, Čachticiach a Bolešove.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľuboš Kostelanský


Sociológ: Sťahovaním ľudí na vidiek mestá neutrpia

O dôsledkoch trendu sťahovania mestského obyvateľstva na vidiek sme sa rozprávali s riaditeľom Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave Mgr. Ľubomírom Faľťanom, CSc.

Čím je pre mestské obyvateľstvo príťažlivý život na blízkom vidieku?

Keď to zovšeobecním, tak na vidiek sa sťahujú dva typy ľudí. Na jednej strane sú to navrátilci, ktorí sa vracajú do rodičovských domov, na strane druhej sú to solventní ľudia, ktorí chcú mať väčší životný komfort. Táto nová populácia si často vytvára luxusné nové štvrte, ktoré nemajú pôvodný vidiecky charakter. S tým ale súvisí aj problém, že satelitné štvrte luxusného bývania sú často samostatné celky, ktoré si žijú vlastným životom a nezúčastňujú sa na živote obce. Vedľa seba tak žijú dve spoločenstvá – pôvodné a nové, čo samozrejme môže spôsobovať aj isté konflikty.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké obce sú pre mestských ľudí príťažlivé?

Tieto obce väčšinou nie sú typom vidieku, aký poznáme z minulosti. Väčšinou sú to obce v urbanizovanej vidieckej krajine s dobrým prepojením na jadrové mesto. Mestské obyvateľstvo tam má možnosť kombinácie života v nemestskom, otvorenejšom prostredí s možnosťami bývania v rodinných domoch a napojením na otvorenú krajinu a súčasne môže využívať aj výhody mesta. Zaujímavý je aj fakt, že obchodné centra sa často vysúvajú na okraje miest, často až za ich hranice, takže výhody mesta sa tak približujú k vidieckemu priestoru, a tým sa tieto obce stávajú atraktívnejšie.

Ako trend sťahovania ľudí na vidiek ovplyvní samotné mestá?

To, že sa mestá vyprázdňujú, im však neublíži. Naopak, mesto sa stáva výhodným zázemím pre dynamicky sa rozvíjajúce vidiecke okolie, ktorého obyvatelia užívajú mesto, aj keď v ňom nebývajú. Tak sa vlastne posilňuje a zväčšuje okruh populácie, ktorá je viazaná na jadrové mesto.

Bude sťahovanie obyvateľstva na vidiek pokračovať aj v budúcnosti?

V mnohých menších mestách tento trend ešte len začína. V Bratislave sa tento proces začal prejavovať už v 80-tých rokoch, keď sa ľudia začali húfne sťahovať do mestských častí Bratislavy, ktoré si zachovali vidiecky charakter, zároveň však boli dobre prepojené s centrom mesta. Tento trend je výrazne spojený aj so zvyšujúcim sa životným štandardom, keďže sa týka najmä ľudí, ktorí na to majú a môžu si dovoliť dochádzať. Čím väčšie mesto, tým početnejšia je solventnejšia časť populácie, ktorá si môže dovoliť stavať rodinné domy. Ešte stále sú ale bežné aj prípady, kedy je sťahovanie na vidiek najmä riešením bytovej otázky. Na vidieku sa ešte stále dajú lacnejšie kúpiť staršie domy alebo pozemky, i keď ceny sa už pomaly začínajú približovať mestu. Mnoho obcí, kde sú domy alebo pozemky stále lacné, však nie sú tak zaujímavé len preto, lebo nemajú dobré prepojenie na mesto. To sa však časom zlepšuje, takže aj atraktivita vidieka bude ďalej stúpať.

Michal Piško


Demograf: Mestá sa budú vyľudňovať aj naďalej

Podľa demografa Róberta Antla bude vyľudňovanie miest pokračovať. Pod tento vývoj sa podľa neho podpísalo najmä starnutie obyvateľstva a pokračujúci proces suburbanizácie, teda sťahovanie ľudí z miest na vidiek.

Aký populačný vývoj čaká v najbližších rokoch slovenské mestá?

Mestá sa budú naďalej vyľudňovať. Treba však rozlišovať prirodzený a mechanický pohyb migrácie. Prirodzený úbytok obyvateľstva je spôsobený starnutím obyvateľstva, čo je jeden zo základných populačných trendov nielen na Slovensku. Pokiaľ ide o mechanický pohyb, v tomto prípade ide o pokračujúci proces suburbanizácie, ktorý je spojený so sťahovaním mestského obyvateľstva. Tento proces začal najskôr ako sťahovanie mestského obyvateľstva do vidieckych častí miest, postupne sa však tento trend rozšíril až za hranice samotného mesta, čiže do susedných vidieckych obcí. Ľudia v týchto obciach nájdu lacnejšie pozemky, bývanie, životný štýl je tiež lacnejší. Obce sa nových ľudí často snažia získať aj rôznymi ústretovými krokmi. Nezanedbateľný je tiež fakt lepšieho environmentálneho prostredia na vidieku.

Aká bude situácia v Trenčíne a okolí?

To, čo sa odohrávalo v Bratislave a Košiciach na začiatku 90-tych rokov, sa začína teraz diať aj v mestách ako Trenčín. V najbližších rokoch sa dá predpokladať, že nastúpený proces sťahovania ľudí na vidiek bude v trenčianskom regióne naďalej pokračovať. Pre mestá to môže znamenať viacero problémov, napríklad zníženie populačného potenciálu, odliv predovšetkým kúpyschopnejšieho obyvateľstva, pokles výnosov z daňových odvodov a podobne. Popri nespochybniteľných pozitívach pre vidiecke obce sa ale problémy nevyhnú ani im. Môže dôjsť napríklad k určitej sociálnej segregácii „nového obyvateľstva“, zvýšeniu automobilizmu a zmenám v krajinnom prostredí.

Michal Piško


Z krajského mesta a jeho predmestí vyrastá veľký Trenčín

Suburbanizáciu, teda sťahovanie sa ľudí z Trenčína do jeho predmestí nepovažuje primátor Branislav Celler za zásadný problém. „Takíto ľudia stále v rámci aglomerácie žijú, v Trenčíne pracujú, podnikajú, nakupujú a chodia tu za kultúrou,“ zdôvodňuje svoj postoj.

Hlavný dôvod podľa neho spočíva vo vysokej cene pozemkov v meste. „V Trenčíne každý, kto má kúsok zeme, má pocit, že má hodnotu 1200 či 1400 korún za meter štvorcový, zatiaľ čo, napríklad v Turnej sa pozemky predávajú po 600 či 900 korún,“ objasňuje. Trenčianska Turná je pritom najlepším príkladom suburbanizácie. Je to nielen obec, ktorá bezprostredne susedí s Trenčínom, ale navyše disponuje veľkým množstvom obecných pozemkov, vďaka ktorým je tu rozvoj individuálnej bytovej výstavby oveľa jednoduchší.

Naproti tomu Trenčín vlastnými voľnými pozemkami nedisponuje. Primátor nepovažuje za reálne vykupovania pôdy od súkromných vlastníkov mestom za účelom výstavby napríklad nájomných bytov. „Vysoká cena pozemkov by mala veľký vplyv na konečné ceny bytov. Riešenie skôr vidím v zahusťovaní – hľadaní voľných lokalít existujúcich na sídliskách, kde by sa ešte dala postaviť nejaká malá bytovka,“ argumentuje. Mesto však v tomto roku, s výnimkou dvanástich sociálnych bytov na Kasárenskej ulici, takúto výstavbu neplánuje. Celler tu vidí priestor pre pôsobenie súkromných investorov.

Primátor vníma Trenčín, a jeho predmestia ako jeden čoraz viac sa prelínajúci celok – veľký Trenčín. „Naše katastre začnú pomaly stavebne zrastať, lebo mesto sa nemá kam rozrastať, jedine smerom k týmto obciam.“ Navyše podľa neho obce prirodzene inklinujú k Trenčínu. Magnet, ktorý by mohol do mesta pritiahnuť ľudí a zastaviť trend vyľudňovania, vidí v priemyselnom parku. Prácu by tu malo po jeho naplnení nájsť niekoľkotisíc ľudí, a to aj z okolia, keďže v Trenčíne je voľných pracovných síl málo. Časť z nich sa podľa neho do mesta napokon presťahuje.
(luk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 873
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 901
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 210
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 348
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 319
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 125
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 893
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 950
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 795
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 735
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Rekonštrukcia historickej budovy Strážnica na Bradle je ukončená

Rekonštrukciu historickej budovy Strážnice, ktorá sa nachádza na Bradle pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika, ukončili a odovzdali nájomcovi.

V autobuse sa viezlo osem ľudí, hasiči z osobného vozidla vyslobodili jednu osobu.

Na diaľničnom privádzači sa zrazil autobus s osobným autom

Hasiči z Dubnice nad Váhom a Trenčína zasahovali pri dopravnej nehode na diaľničnom privádzači v Ilave.

Trenčianska župa je čoraz viac eko, spolupracuje už aj so včelármi

Cieľom spoločného memoranda je podpora oblasti environmentálnej výchovy, zlepšovanie stavu životného prostredia na území kraja či spoločná realizácia projektov.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?