Blíži sa zápis detí do prvej triedy, a preto je najmä v mestách, kde je viac základných škôl, toto obdobie naplnené intenzívnou snahou o informovanie rodičov o tom, čo pre ich dieťa pripravili, aké vytvorili podmienky na učenie a čo ponúkajú vo voľnočasových aktivitách.
Celý kolobeh sledovania počtu detí, ktoré v konkrétnom roku čaká začiatok povinnej školskej dochádzky, predškolská príprava a napokon zápis, sa deje v úzkej spolupráci mestských úradov s materskými a základnými školami.
Miesto v škole musí byť
„Mestský úrad v Bánovciach nad Bebravou má štatistický prehľad až do roku 2010,“ tvrdí Monika Ašverusová zo spoločného školského úradu. Podľa nej by v tomto roku malo do prvých tried nastúpiť 219 detí. Počítajú s tým, že niektoré môžu mať odložený nástup na povinnú školskú dochádzku. Bánovce majú päť základných škôl a každá má pripravený vlastný program na vyučovanie i voľný čas. „Hoci podľa školských obvodov vieme, koľko detí do ktorej základnej školy nastúpi, nemusí to tak byť, pretože rodič má právo rozhodnúť sa, kde dieťa umiestni,“ vysvetľuje Monika Ašverusová. Zároveň upozorňuje, že riaditeľ si musí nechať 1-2 voľné miesta. Ak by sa nejaká rodina prisťahovala, je povinný jej dieťa v škole umiestniť.
V Myjave má podľa Ingrid Vaňovej zo školského oddelenia MsÚ nastúpiť do prvej triedy asi 130 detí, z toho desať bude z miestnej časti Turá Lúka. Z troch škôl zostali v meste dve a o rivalite v získavaní žiakov sa nedá hovoriť. S predstaviteľmi mesta i primátorom dobre vychádzajú a tí rozhodli, že v ZŠ na Viestovej ulici budú v nasledujúcom školskom roku tri prvé triedy so sedemdesiatimi deťmi, a to preto, že minulý rok ich mala ZŠ na Štúrovej ulici. Tá bude mať teraz dve triedy s päťdesiatimi deťmi. Obe školy si pripravili deň otvorených dverí, zápis pripravujú na 3. a 4. februára.
V Novom Meste nad Váhom budú mať podľa vedúceho školského oddelenia MsÚ Dušana Heveryho asi dvesto prváčikov a pätnásť z okolitých obcí. Zo ZŠ na Tematínskej a Štúrovej ulici je dnes už jedna škola v dvoch budovách a postupne sa majú sťahovať do jednej. Zaujímavý vyučovací program, počítačové triedy, lyžiarsky výcvik, fungujúca družina, školský stomatológ a ďalšie vymoženosti nezabudli uviesť ani na propagačnom letáčiku rozširovanom po meste. Detí je dosť na naplnenie troch tried, a to je podľa riaditeľky Oľgy Lobíkovej najdôležitejšie.
Trenčianska rivalita
Mestský úrad v Trenčíne bol jediný z opýtaných, kde nám nevedeli o počte detí pripravených na zápis nič povedať. Odkazovali nás na matriku a na zisťovanie po materských školách. Aj rivalita medzi školami je najostrejšia práve medzi trenčianskymi školami.
Podľa Miriam Zámockej, zástupkyne riaditeľky ZŠ na Východnej ulici v Trenčíne, nie je v tom, čo ponúkajú školy vo výučbe, či v aktivitách na voľný čas, veľa rozdielov. „Pýtam sa, či práve to je rozhodujúce,“ zapochybovala, pretože podľa nej najhoršie je ohováranie. „Niektoré školy nám doslova škodia, hoci neviem prečo. Áno, navzájom si do určitej miery konkurujeme, ale vymýšľať si klamstvá nie je tá správna cesta. Oslovili sme materské školy a deťom poukazovali, čo tu môžu robiť. Snažíme sa v pestrej palete krúžkov v popoludňajších hodinách pripravovať zaujímavý program, aby deti zo školy neutekali hneď po vyučovaní,“ vysvetľuje Miriam Zámocká zo základnej školy, ktorá dokázala prežiť napriek snahám zriaďovateľa o jej zrušenie. Zápis bol minulý týždeň a dnes je už isté, že plánované dve triedy prváčikov budú mať.