cie v Trenčíne.
Na stretnutí s novinármi informoval, že v posledných troch rokoch reformy v ozbrojených silách sa orientovali na budovanie novej kvality personálu. To znamená, že každý druhý profesionálny vojak vstúpil do ozbrojených síl po roku 2000. Na druhej strane ale priznal, že táto veľmi rýchla obmena vo veliteľských a riadiacich funkciách si vyžaduje ich ďalšie skvalitňovanie. „Naďalej musíme pripravovať naše jednotky na spoluprácu s medzinárodnými koaličnými zoskupeniami, zvládnuť celý proces prípravy personálu, komunikačných a informačných systémov a ďalších technológií, aby sme boli kompatibilní a vyrovnali sa našim partnerom v aliancii,“ pripomenul ďalšie úlohy vyplývajúce z medzinárodných záväzkov s NATO.
Veliteľstvo pozemných síl musí okrem skvalitňovania výcviku a personálu do konca roku pripraviť prápor, prápornú bojovú skupinu, čaká ich rad vlastných i medzinárodných cvičení a zabezpečovanie mierových misií pod záštitou spojeneckých síl alebo NATO. Sily výcviku a podpory budú pokračovať v transformácii a zabezpečovaní výcviku pre najnižšie stupne profesionálnych vojakov v novej akadémii a plniť úlohy logistickej podpory a zabezpečenia.
„Ani vojenská polícia nie je bokom od reforiem. Po novom je viac orientovaná bojovo,“ povedal náčelník GŠ dodávajúc, že velenie vojenskej polície musí mať v blízkosti, z čoho vyplýva, že z Trenčína sa presťahuje do Bratislavy.
O sťahovaní oboch veliteľstiev sa hovorí už dávno, preto je samozrejmé, že na túto otázku novinári nezabudli. „Posledné úvahy sú také, že sa sťahovať nebudú,“ povedal náčelník GŠ. Tým je teda spečatený aj osud kasární. Jedným dychom však priznal, že jestvujú určité tlaky – „všetko je v stave prehodnocovania a nič ešte nie je rozhodnuté“. A to znamená, že pochybnosti o sťahovaní naďalej pretrvávajú.