Názov Družba zároveň symbolizoval postavu svadobného družbu z obradového zvykoslovia v trenčianskom regióne. Od tohto roku fungoval nepretržite, bez akýchkoľvek väčších prestávok. Vždy patril medzi špičku folklórnych súborov v bývalom Československu, zvlášť na Slovensku.
V súčasnosti ho tvorí 50 mladých ľudí, ktorí pôsobia v troch zložkách – tanečnej a speváckej skupine, ako aj v ľudovej hudbe. Najmladší z nich má 15 rokov, najstarší členovia okolo tridsiatky. Pravidelne nacvičujú v sále kina Hviezda. Svoje rady si pravidelne dopĺňa raz ročne do všetkých zložiek súboru. Má približne 30 vystúpení ročne a od založenia doteraz uskutočnil viac ako 1750 vystúpení doma i v zahraničí. Jeho členovia navštívili všetky kontinenty. Súbor sa osamostatnil v roku 2000, po zrušení Mestského kultúrneho strediska, odkedy funguje ako občianske združenie.
„V tanci a piesni“
„Náš repertoár tvoria piesne a tance v prevažnej časti z regionálnych oblastí Trenčína a Myjavy, ale aj z oblastí Zemplína a Šariša. V roku 2001 nahrala ľudová hudba spolu so speváckou skupinou súboru prvé CD s názvom V tanci a piesni,“ hovorí organizačný vedúci a manažér súboru, 62-ročný Bohuslav Žitňan, ktorý s Družbou žije už 41 rokov. Začínal ako tanečník a postupne presedlal na funkcionársku stoličku. „Umeleckým vedúcim a choreografom súboru je Jaroslav Mikolášek, ďalším organizačným vedúcim Marcel Gago, vedúcim ľudovej hudby Vladimír Boráň a prednikom Ľubomír Petrovič. Pedagogičkou tanca a asistentkou choreografa je Andrea Boráňová.
Dvetisícčlenný sprievod
Od svojho vzniku súbor získal viacero ocenení doma i v zahraničí. „V rokoch 1988 a 1990 sme získali Cenu folklórneho festivalu na Medzinárodnom folklórnom festivale v USA a v Holandsku, v roku 1993 v Kanade a USA, neskôr v Turecku a Argentíne. Úspechy sme žali aj na domácich festivaloch, ako boli Východná, Myjava, Detva, Strážnica, Rožňov či Starý Hrozenkov,“ uviedol prierez úspechmi B. Žitňan.
Zo zahraničných zájazdoch spomenul zájazd v kanadskom meste Drummondville v roku 1993, kde Družba získala cenu medzinárodného folklórneho festivalu, jedného z najväčších na svete. Trenčiansky súbor sa medzi niekoľkými stovkami súborov z celého sveta veľmi dobre prezentoval. Členovia Družby sa zúčastnili aj asi 2000-členného sprievodu ulicami mesta, ktorý meral niekoľko kilometrov.
Aj napriek tomu, že súbor prezentáciou ľudového tanca a spevu propaguje mesto Trenčín po celom svete a láka pod Matúšov hrad turistov, podľa vyjadrenia B. Žitňana je na škodu, že jeho predstavitelia sa k súboru chovajú macošsky. „Okrem poskytnutia priestorov nás finančne nepodporujú. Niektorí poslanci sa zrejme riadia heslom „Dosť bolo folklóru,“ tvrdí manažér súboru.
Uchvátili Japoncov
I napriek tomu však súbor ide ďalej vlastnou cestou a naďalej úspešne reprezentuje mesto doma i v zahraničí. V tomto roku boli jeho členovia v portugalskom Porte na medzinárodnom festivale folklórnych súborov, kde boli súbory z ôsmich krajín sveta, na spiatočnej ceste sa zastavili na koncerte v talianskom Miláne, ktorý sa konal v rámci kultúrneho leta.
Aj v nasledujúcom roku folklórny súbor Družba čaká viacero vystúpení doma i v zahraničí, v Trenčíne dokonca privítajú hostí z ďalekého Japonska. Trenčianski folkloristi ich totiž uchvátili natoľko, že sa prídu pozrieť na Slovensko.
Senior Klub Družba
Tento súbor začal svoju činnosť v roku 1999 prípravou programového čísla pre slávnostný program pri príležitosti 45. výročia založenia súboru Družba. Vznikol z bývalých aktívnych tanečníkov, hudobníkov i spevákov kmeňového folklórneho súboru po oslave 45. výročia vzniku súboru. V súčasnosti v ňom pôsobí 15 tanečníčok, 14 tanečníkov, 7 muzikantov a 2 speváčky, pričom najstarší člen má viac ako 60 rokov. Doteraz nacvičili 12 tanečných choreografií a 8 hudobných úprav. Súbor sa zúčastnil viac ako 70 vystúpení doma a v zahraničí (USA, Rakúsko a Česká republika).
Zaujímavosti
• V súbore doteraz účinkovalo cca 520 ľudí v tanečnej, speváckej či hudobnej zložke.
• Naštudoval 90 tanečných choreografií a viac ako 145 hudobných úprav piesní a tancov.
• S úspechom reprezentoval mesto Trenčín a Slovensko v 26 krajinách sveta a uskutočnil celkom 56 umeleckých zájazdov.
• Najdlhší zájazd: Francúzsko – Španielsko (r. 1984) – 35 dní.
• Najdlhšia cesta lietadlom: Viedeň – Sydney (r. 1997): 24 hod. 5 min.
• Najdlhšia cesta autobusom: Trenčín – Arentei (Španielsko – r. 2004): 2 980 km.
• Najväčší počet divákov: Lille (Francúzsko, 1972): cca. 50-tisíc divákov.
• V roku 2003 účinkoval súbor v tom istom čase na dvoch medzinárodných folklórnych festivaloch v Taliansku.
• V súbore doteraz vzniklo 24 „súborových“ manželstiev.
• Súbor obdržal od Trenčianskeho osvetového strediska pamätnú plaketu pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku.
• Národné osvetové centrum v Bratislave udelil FS Družba medailu Daniela Gabriela Richarda od Národného osvetového centra v Bratislave. Je to jedno z najvyšších vyznamenaní, ktoré Národné osvetové centrum udeľuje.
• FS Družba získala aj uznanie od ministra kultúry pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku.