Práve na nich závisí existencia stredných škôl. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ako zriaďovateľ, ich v minulom roku v zmysle príslušného zákona zrušil, zlúčil či združil viacero. Bánovce nad Bebravou, aj podľa slov poslanca a predsedu školskej komisie regionálneho parlamentu TSK Petra Bulíka, sú posledným okresným mestom v kraji, kde sa tak ešte nestalo. No i tu sa počet žiakov končiacich základnú školu znižuje, a preto nebude možné, aby štyri miestne stredné školy v súčasnej podobe prežili.
SOU odevné musí prežiť
V zložitej situácii sa ocitlo najmä SOU odevné, ktoré dnes navštevuje okolo dvesto žiakov (podľa odborných tvrdení škola s menej ako 400 žiakmi nemá šancu na prežitie). „Jestvuje však všeobecný záujem o jeho udržanie. Škola má tri maturitné a jeden učebný odbor. Naši absolventi študujú na vysokých školách, podnikajú, čo je však najdôležitejšie, po skončení štúdia nájdu plné uplatnenie a pracovné zaradenie v miestnych, v súčasnosti z hľadiska zamestnanosti veľmi dôležitých firmách a žiaden z nich nie je evidovaný na úrade práce,“ obhajuje existenciu školy jej riaditeľ Peter Grman, ochotný podporovať projekt zaručujúci zachovanie požadovaných študijných a učebných odborov, naviac, ak sa otvoria aj ďalšie, zamerané na služby a cestovný ruch. Nedostatok žiakov je teda podľa neho jediný negatívny argument, ktorý sa však nedá ovplyvniť. „Preto tvrdím, že situácia v našej škole je síce zložitá, ale nie neriešiteľná,“ dodáva riaditeľ.
Vychádzajúc z reálnej situácie poslanci TSK rozhodli o spojení SOU odevného so Strednou priemyslovou školou v Bánovciach nad Bebravou a o jej sťahovaní do priestorov učilišťa. Pre toto rozhodnutie je podľa Petra Bulíka aj ďalší argument - priemyslovka sídli v budove patriacej katolíckej cirkvi. Prečo by mal platiť TSK nájomné za budovu, keď má voľné priestory v SOU odevnom a tam je majetkovo všetko vysporiadané?! TSK dal vypracovať aj zámer na presťahovanie SPŠ. Preto sa mali už dávno zísť aj zástupcovia oboch škôl a posúdiť, či je návrh akceptovateľný a zapracovať do neho, čo je možné a čo nie.
O sťahovaní SPŠ sa dva razy hovorilo aj na rokovaní bánovského mestského zastupiteľstva. Predstavitelia priemyslovky však tvrdia, že sa rozhoduje o nich bez nich, že nikto ich o ničom neinformoval a TSK ich postavilo pred hotovú vec. Podľa zástupcu riaditeľa SPŠ Ladislava Kšiňana ponúkané priestory im nevyhovujú veľkosťou, a ak sa do nich aj vtesnajú, tak len na úkor kvality vyučovacieho procesu.
Stretnutie u primátora
Aby sa našlo konečné riešenie, bánovský primátor Ján Turčan začiatkom novembra ponúkol priestor na stretnutie všetkých zainteresovaných a pozval aj vedúceho odboru školstva a mládeže TSK Milana Poláka. Ten sa však nedostavil. Podľa prednostu bánovského MsÚ Štefana Kobzu by bol vítaný aj autor už spomínaného zámeru na presťahovanie.
Skôr, ako sa všetci zainteresovaní stretli u primátora, si riaditelia aj s referentkou TSK Katarínou Duchovou prešli priestory oboch škôl. Podľa P. Bulíka, ktorý bol pozvaný na stretnutie, tak mali urobiť už dávno a do projektu zapracovať vlastné stanoviská a argumenty za aj proti. Odbor školstva TSK a poslanci potom posúdia a rozhodnú. „Konečne z priemyslovky začali akceptovať dôvody TSK na spojenie škôl a v diskusii bolo menej emócií a viac snahy hľadať racionálne východisko. Diskutovalo sa pokojne a vecne,“ tvrdí na margo stretnutia P. Bulík, ktorý pripomenul, že aj v iných mestách boli takéto kroky veľmi bolestivé, písali sa petície, školy argumentovali a napokon bolo tak, ako rozhodol zriaďovateľ.
A aké teda je po stretnutí stanovisko SPŠ? Zástupca riaditeľa Ladislav Kšiňan nám zopakoval, prečo sťahovanie nie je možné. „A teraz máme spracovať projekt, v ktorom povieme to isté. Stále si myslíme, že najskôr mali prísť odborníci, statik a vyjadriť stanoviská,“ skonštatoval L. Kšiňan zdôrazňujúc, že je veľa možností, ako postupovať - prenájom, odkúpenie budovy, výmena. Len treba, aby TSK so zainteresovanými rokovalo a hľadalo optimálne riešenie. „Veď doteraz sa rozhodovalo o nás bez nás. A nakoniec aj zástupca učilišťa uznal, že sťahovanie nie je možné,“ uzavrel.
Silná škola pre región
„Áno, tak, ako je to všetko v budove SPŠ, by sa presťahovať nedalo. No ani my by sme sa nezmestili do ich priestorov, hoci to navrhujú. Sami sme prehodnotili, či sa u nás dá niečo vyradiť, prispôsobiť, zlúčiť, aby sme zaberali v budove menej miesta. A rovnaký prístup sa očakáva aj od SPŠ,“ poopravil tvrdenie L. Kšiňana riaditeľ SOU odevného Peter Grman. Ako hovorí, dnes bazírovať na názve školy sa už nedá a je len logické, že sa ráta s určitou redukciou tak, aby sa všetko zmestilo do jedného objektu, ktorý má TSK majetkovo vysporiadaný. „V Bánovciach nad Bebravou treba vytvoriť silnú školu s požadovanými študijnými a učebnými odbormi a najmä prestať podceňovať učilište, ktoré má dnes náležitú úroveň a napriek problémom prežilo,“ povedal P. Grman.
Bánovský primátor po stretnutí poslal na TSK stanovisko, v ktorom sa podľa prednostu úradu Štefana Kobzu konštatuje, že mesto má záujem o ďalšiu existenciu škôl a zachovanie či vytváranie študijných a učebných odborov v súlade so spoločenskými zmenami a potrebami regiónu. Zároveň sa ale domnieva, že technicky nie je možné umiestniť obe školy do jednej budovy bez ujmy na kvalite výchovno-vzdelávacieho procesu. Mesto chápe snahu o šetrenie, ale ho mrzí, že nikto z TSK nerokoval ani so správcom budovy, ale ani s ním, pretože aj ono by mohlo dať k dispozícii nejakú nehnuteľnosť. A napokon ho mrzí, že predstavitelia TSK vôbec nereagovali na pozvanie.
Stanovisko TSK k celému problému nám tento týždeň prisľúbil poskytnúť vedúci odboru školstva TSK. Včas budeme čitateľov o ňom informovať.