Po náhodne vybranom dátume, napr. 5. september 1526, vám asi po štyridsiatich sekundách premýšľania povie: „Je to streda!“ Slúži mu na to špeciálny kalendár, ktorého zostavenie mu trvalo viac ako dva roky, pričom väčšinu času nad ním trávil v noci. Je na ňom celkovo milión 95-tisíc dní.
Nie je to kúzlo, iba čistá matematika! „Treba vyhľadať rok v tabuľke rokov a potom v prehľade číslo, pripadajúce na ten či onen mesiac, prirátať k nemu dátum príslušného dňa a na základe súčtu týchto dvoch čísiel vyhľadať dosiahnutý výsledok v prehľade dní týždňa,“ vysvetľuje I. Michalička, ktorý väčšinu času strávi na lôžku. Po prekonaní piatich mozgových príhod chodí o barlách. Stará sa o neho jeho manželka v rodinnom dome na Kalinčiakovej ulici.
Zaujímavosťou je, že na zadanie dňa nemusí mať žiadny papier, určí ho spamäti. „Keď nemám čo robiť, chytím do ruky časopisy alebo nejaké knihy, kde sú uvedené dátumy narodenia rôznych osobností a počítam si, v akom dni sa narodili,“ usmieva sa pán Ignác. Myšlienka zaoberať sa zisťovaním, na ktorý deň v týždni pripadajú všetky dátumy do 3000 rokov, v ňom skrsla asi pred pätnástimi rokmi. Vtedy v jedných novinách zbadal článok o tom, že Japonci vymysleli plniace perá, kde po zadaní roku, mesiaca a dňa vyskočil deň v týždni, ktorý na tento dátum pripadal. „A tak ma napadlo, beztak som vo voľnom čase nemal čo robiť, že si skúsim takýto kalendár spracovať,“ uvádza rodák z obce Bobot. „Väčšinu času som nad jeho skladaním trávil v noci.“ Predtým však musel pochodiť viaceré archívy na Slovensku, kde si chcel overiť, či niektoré dni naozaj sedia na príslušný dátum, aby mohol kalendár zostaviť bez chyby.
Napokon uspel až v Trenčianskom archíve, kde si vyhľadal pevné body - dátumy zo začiatku každého storočia, aby mohol kalendár presne zostaviť. Keď som ho doma zostavoval a náhodou som v niektorom storočí urobil chybu, musel som ísť zase od začiatku. Ale bavilo ma to. A ešte stále baví. No dajte mi ešte nejaký dátum,“ vyzýva nás pán Ignác. Tvrdí, že v zostavovaní kalendára hľadá konkurenta nielen zo Slovenska. „Môže byť aj z cudziny,“ hovorí bývalý pracovník Pozemných stavieb v Trenčíne. Väčšinu dňa preleží, večer, keď sa pomodlí, chytí do ruky časopisy, kde sú dátumy rôznych osobností a precvičuje sa v hľadaní dní na konkrétny dátum. Nechce to vraj zabudnúť. „Keby som sa tomu mesiac nevenoval, už by mal ťažkosti s určením presného dňa. Chcem to ovládať až do smrti,“ dodáva dôchodca.