disciplíny. Grafika má totiž v porovnaní s maľbou a sochou viacero výhod – je cenovo dostupnejšia, svojim komornejším rozmerom umožňuje slobodnejšie, odvážnejšie obsahové i výrazové vyjadrenie a je sugestívnym vystihnutím autorovho privatissima.
Prezentovaný súbor, zostavený z bohatej grafickej zbierky Slovenskej sporiteľne, dokumentuje pevné miesto grafiky vo vývoji slovenského výtvarného umenia a jej obdivuhodne široký akčný rádius. Prostredníctvom 35 autorov viacerých generačných vrstiev (od A. Brunovského, V. Gažoviča, D. Kállaya. K. Ondreičku, B. Votavovú cez R. Jančoviča, V. Kolenčíka, B. Baláža, I. Piačka až po J.Poliaka, I. Porazíka, P. Uchnára a ďalších) nám príťažlivo a prehľadne približuje vývoj a podoby slovenskej grafiky v posledných dvoch desaťročiach – od imaginatívneho realizmu cez konštruktívno-geometrické a expresívne koncepcie až po konceptuálne tendencie. Silu slovenskej grafiky vnímame na výstave v jej bohatej epickej skladbe, v tajuplne rezonujúcom dialógu celku a detailov, v bravúrnej a náročnej technickej realizácii, brilantnej kresbe. Od majstrovsky inscenovaných scén a príbehov s množstvom postáv, detailov z rastlinnej a živočíšnej ríše sa divák pohybuje aj v priestore histórie a svete dávnych mýtických a mystických odkazov až po znakové a metaforické zhmotnenie atribútov a dát dnešného protirečivého, ale napriek tomu pôvabného sveta.
V galérii prezentovaný pozoruhodný grafický súbor zo zbierok Slovenskej sporiteľne, zostavený z diel najvýznamnejších slovenských autorov opäť potvrdzuje nesporné kvality domácej grafickej tvorby, čo napokon dokumentujú i mnohé prestížne medzinárodné ocenenia udelené slovenským grafikom. Zároveň prináša veľmi sugestívny obraz o mnohorozmerných vrstvách a podobenstvách sveta, zhmotnených v myšlienkovo, dejovo i tvarovo bohatých a invenčných grafických príbehoch.