Hovorilo sa o mnohom, no najmä o dejinách a rozprával hlavne hosť.
Zaujímavý bol krátky exkurz do vlastného života, keď ktosi z prítomných chcel vedieť, čo bolo na začiatku jeho literárnej tvorby. „Hneď som chcel byť spisovateľom. Aj som napísal knihu poviedok, ale ju neprijali. Nuž som sa stal novinárom. A to bola prvá škola budúceho prozaika. Hneď na druhý deň som si mohol overiť, ako sú vnímané moje články. Ďalším poučením bola Slovenská televízia. Jej prostredníctvom som sa dostal do krajiny, prinútila ma pozerať sa na svet očami kamery a vtedy som si uvedomil aj tretí rozmer. To bolo veľmi dôležité. Tretiu školu som dostal od Ladislava Chudíka, s ktorým som niekoľko rokov robil rozhlasový seriál Príbehy z Nitry. Naučil ma, čo je výslovnosť, a keď som vlastné texty počúval v jeho podaní, uvedomil som si dôležitosť každého slova. Štvrtou zmenou bol počítač. Umožnil mi, aby som s textami donekonečna pracoval, bezbolestne ich upravoval do najúspornejšej a súčasne najúdernejšej podoby.“
Dejiny Pavla Dvořáka zaujímali odmalička aj ich vyštudoval. Takí Traja mušketieri ho ako dvanásťročného vyvádzali z miery, vo veku oktavána prečítal všetko od Jiráska a potom ďalšie a ďalšie knihy. „S históriou som sa zoznámil v romantickej podobe a preto sa usilujem, aby aj v mojom podaní bola nielen ponaučením, ale aj zážitkom.,“ priznáva Pavel Dvořák.
Rozprával aj o svojej najnovšej knihe – Stopy dávnej minulosti 3 (Zrod národa), kde je všetko o Slovanoch, Slovákoch a Veľkomoravskej ríši. „V knihe som vyslovil názor, že prelievanie krvi nebolo jediným motorom dejín. Práve príchod starých Maďarov sa interpretuje ako koniec, zničenie, katastrofa. Ale mne to prichodí ako začiatok. Napríklad franská expanzia, osamostatnenie sa českých kniežat, to bola vnútorná odstredivá sila hospodárskeho pokroku. Niekoľko faktorov spôsobilo, že staroslovanská jednota sa rozpadla a starí Slovania sa premenili na Čechov, Maďarov, Rakúšanov, Nemcov, Lužických Srbov, neskôr pogermánčených, a iba časť sa stala Slovákmi. Preto môžeme povedať, že dnešní Slováci sú priamymi potomkami a dedičmi staroslovanského prúdu. Aj zásluhou príchodu Maďarov.“
Pavel Dvořák už pripravuje štvrtý zväzok knihy Stopy dávnej minulosti s názvom Slováci v Uhorsku, kde sleduje udalosti až do chvíle, keď sa Slováci menovite objavujú v prvej listine vydanej v roku 1217. Takže o rok sa jeho obdivovatelia môžu tešiť na ďalšiu zaujímavú knihu.