Okrem toho sú povinní viditeľne označiť priestor s primeranou ventiláciou. Ako sa toto nové všeobecno-záväzné nariadenie (VZN) mesta, prijaté pred štyrmi mesiacmi, uplatňuje priamo v praxi? To je otázka, ktorá zaujímala hlavne členov skupiny, iniciátorov tejto myšlienky.
Mladí iniciátori zrealizovali v meste prieskum, do akej miery sa nariadenie dodržiava. „Nemožno povedať, že nové nariadenie podnikatelia odignorovali,“ hovorí Michal Korytina, člen skupiny Mládež proti kriminalite. Podľa neho sa situácia v podnikoch v Starej Turej výrazne zlepšila, nové VZN sa na 75 percent zaviedlo do praxe. „Neočakávali sme, že ho podnikatelia budú ihneď striktne dodržiavať. Išlo nám hlavne o to, aby viac vyšli v ústrety nefajčiarom, čo sa v prevažnej väčšine podnikov aj stalo.“
„Do podnikov nechodím, takže neviem povedať, či sa nové VZN dodržuje,“ hovorí primátor Starej Turej Ján Kišš. Podľa neho ide o pomerne krátku dobu na to, aby si podnikatelia svoje priestory prispôsobili práve na tento účel. „Kde niet žalobcu, tam niet ani sudcu,“ hovorí zástupca primátora Ján Mikláš. „Nikto nám doposiaľ nepodal žiadnu oficiálnu sťažnosť. Mestskí policajti majú dosť práce s riešením vážnejších prípadov, napr. porušovanie nočného kľudu, bitky, vykrádačky, než zisťovať to, či sa niekde, kde je vyše štyridsať stoličiek, vyčlenili priestory pre nefajčiarov. Okrem toho tu takýchto podnikov máme veľmi málo.“
Podniky s viacerými miestnosťami problémy nemali a jednu z nich vyčlenili pre nefajčiarov. Niektoré zaviedli aj odvetrávanie a klimatizáciu. „Samozrejme, nové nariadenie sme začali ihneď dodržiavať a jednu z troch miestností sme vyčlenili pre nefajčiarov,“ hovorí pracovník Arizona pub-u s kapacitou viac ako 60 miest. „Ešete pred prijatím VZN-ka tak urobili aj v Restaurant clube Salamander s kapacitou viac ako štyridsať miest. „Zaviedli sme to kvôli tomu, že u nás sa stravuje a osobne som zásadne proti fajčeniu,“ povedal majiteľ podniku Denis Makara. V bare Ritmo, ktorý má len jednu miestnosť, mali fajčiarsku časť od nefajčiarskej oddelenú priečkou a zabezpečenú ventiláciou ešte pred prijatím VZN. „Inak sa to u nás riešiť nedá,“ hovorí zamestnankyňa baru. „Ak by sme pre fajčiarov chceli vyčleniť jednu miestnosť, museli by sme zasiahnuť do konštrukcie Domu služieb, v ktorom sídlime.
V pizzérii v centre mesta sa nefajčí vôbec. „Takéto pravidlo sme zaviedli od vzniku podniku. „Tí, ktorí si chcú zapáliť, idú von pred dvere,“ uviedla majiteľka pizzérie Zuzana Miškovičová.
„Keďže nemáme viac ako štyridsať miest, nás sa nariadenie netýka. Inak také niečo neschvaľujem, ani zákazníci nie. Málokedy k nám zavítajú nefajčiari. A aj keď prídu, fajčenie u nás im vôbec neprekáža,“ povedala Martina Juhasíková, majiteľka bistra Albena.
Mladí aktivisti zo strany podnikateľov postupne očakávajú ďalšie snahy o naplnenie VZN. „Zatiaľ neprešiel dosť dlhý čas, aby boli všetci nefajčiari úplne spokojní,“ dodal M. Korytina.