
Potom má šancu každý. Do našich fitnes centier prichádza pohybová aktivita o ktorej výskumy preukázali, že sa pri nej spáli dvanásť krát viac kalórií, ako pri aerobiku. Dokonca neexistuje iný šport, pri ktorom by sa v prepočte na jednotku času vydávalo viac energie. Precvičí všetky partie tela a pritom iba minimálne zaťaží kĺby. Vďaka tomu, že využíva aerobiku podobné motivačné prvky – kolektív, hudbu, verbálne povzbudzovanie inštruktora a dokonca aj svetelné efekty je ideálnym spôsobom k schudnutiu pre tých, čo nemajú pevnú vôľu. Šport, ktorý vymysleli muži, dnes priťahuje najmä ženy. Vari preto, že iba máloktorý iný tak prispieva k štíhlym nohám a pevnému zadku. Spinning.
Čo je to spinning?
Spinning je bicyklovanie, pri ktorom vôbec netreba vedieť bicyklovať. Cvičí sa na špeciálnych masívnych stacionárnych bicykloch. Okrem toho, že sa dá na nich presne nastaviť optimálny posed, možno tiež ľahko (jednou rukou) a veľmi jemne meniť počas „jazdy“ záťaž. Spinning nie je súťažný šport, patrí do skupiny life-style športov. Je vlastne takým aerobikom na bicykloch. Rozdiel oproti aerobiku je hlavne v tom, že jeho prvky sú nenáročné a nemusíte zvládnuť žiadnu zložitú choreografiu. Základom je dynamický pohyb. Cvičí sa podobne, ako pri aerobiku skupinovo. Čelom k cvičiacim je umiestnený stacionárny bicykel inštruktora, ktorý má vedľa seba aparatúru. Pomocou nej ovláda hudbu a svetelné efekty. Inštruktor vedie hodinu, verbálne cvičiacich vyzýva a povzbudzuje. Predcvičuje, ostatní ho vizuálne sledujú a opakujú po ňom. Reč jeho tela pritom prináša cvičiacim až 80 percent informácií.
Účinný vďaka zahrievaniu organizmu
Bežní jazdci by museli bicyklovať vonku až tri hodiny, to znamená prejsť na ňom nejakých 90 kilometrov, aby spálili toľko kalórií, ako počas hodinovky spinningu. Je tomu tak preto, lebo stacionárny bicykel stojí na mieste a jazdca neochladzuje prúd vzduchu. Keďže je stále na mieste, jeho telo sa zahrieva. Organizmus vydá na ochladzovanie – tepelnú reguláciu až 60 percent kalórií. Zvyšné percentá potom súvisia so samotným dynamickým pohybom. Počas cvičebnej jednotky (zvyčajne trvá tri štvrte hodiny) sa idú rôzne profily, ktoré má inštruktor dopredu pripravené. Prvá fáza je zahriatie. Profily pozostávajú z kopcov, šprintov, roviniek, skokov v rovinkách a pod. Keď sa ide „do kopca“ cvičiaci si pridajú záťaž (akoby zvýšia sklon terénu), čím sa zníži frekvencia pedálovania, zvyčajne na 60 až 80 otáčok za minútu. Kopec sa ide buď v sedle, alebo nad sedlom, keď cvičiaci stoja v pedáloch. Na rovinke sa záťaž uberá – pedáluje sa rýchlejšie, frekvencia sa zvyšuje na 80 až 100 otáčok za minútu. Pri šprintoch sa ide s maximálnou záťažou do maximálnych otáčok. Kolektív, povzbudzovanie inštruktora, hudba, či samotná atmosféra aj nešportovcov vyprovokuje k výkonom, aké by často inak nikdy nedosiahli.
Základom úspechu je pravidelnosť
Aj napriek tomu, že sa vám po zosadnutí so stacionáru zvyčajne od vyčerpania podlomia kolená, jednorázovo nikdy neschudnete. Základom úspechu je pravidelnosť. Odborníci odporúčajú, byť aspoň tri krát do týždňa v zóne tukov a uhľohydrátov. K tomu, aby ste cvičili presne to, čo potrebujete, dopomáhajú merače tepovej frekvencie srdca, ktoré patria k vybaveniu spiningového centra. Ak sa zameriavate na chudnutie, budete jazdiť podľa rád inštruktora v oblasti nízkych tepových frekvencií, aby sa spaľovali tuky a uhľohydráty. Ak chcete posilniť stavbu tela, budete jazdiť v silovej zóne, v oblasti vyšších tepových frekvencií. No a pre tých, ktorí sa pripravujú na samotné výkony sa robia špeciálne tréningy, kde sa ide do vyšších zón.
Pohyb pre každého
Spinning je šport pre každú vekovú skupinu. Ľuďom so zdravotnými obmedzeniami inštruktor odporučí podľa konkrétnych zdravotných rizík tepovú zónu, v ktorej môžu bezpečne jazdiť. Výhodou spiningu je tiež to, že je to jeden z mála športov, vhodných aj pre páry. Každý si volí svoju záťaž sám a preto, cvičiac vedľa seba, dokážu muž a žena odtrénovať počas hodiny dva záťažovo úplne odlišné tréningy.
História spinningu
Prvé stacionárne byciklové trenažéry vznikli asi pred 50. rokmi. Nepriaznivé počasie v zime tlačilo cyklistov do uzatvoreného priestoru, kde sa snažili simulovať jazdu na bicykli. Cyklisti sa združovali do skupín. Spinning ako taký, sa do aerobikových štúdií a fitnes centier dostal asi pred 10 rokmi. Šport vznikol za oceánom, do Európy prišiel asi pred siedmimi rokmi. Na Slovensku sa jazdí až posledné dva roky, pričom v súčasnosti u nás existuje desať spinningových centier. Spinning si získal veľkú obľubu u žien, ktoré tvoria až 70 percent návštevníkov centier. Zatiaľ čo oni jazdia počas celého roka, muži väčšinou pod strechu prichádzajú v zime, keď je už vonku na bicykel príliš chladno. Spinning však, ako doplnkový tréningový šport využívajú mnohí výkonnostní športovci najrozličnejších športových odvetví.