
Šachy sa stali súčasťou našej kultúry a ľudstvo ešte nevymyslelo žiadnú inú hru, ktorá by čo len približne dosiahla taký stupeň dokonalosti ako tento šport. Raz darmo, šachy aj v súčasnosti fascinujú nielen ich znalcov a sú úžasnou hrou na všetkých úrovniach.
Možno iba málokto vie, že v Trenčíne je agilný šachový klub, ktorý pôsobí v celoslovenskej súťaži a už iba málo priaznivcov tuší, že práve v tomto klube je naozaj niekoľko skvelých šachistov, ktorí často zviditeľnujú nielen sami seba, ale aj Trenčín na významných medzinárodných podujatiach.
Jedným z nich je bezosporu KVETOSLAV RÁKAY, reprezentant a majster SR, medzinárodný veľmajster v e-mailovom šachu a šachový tréner. V roku 1998 zvíťazil na majstrovstvách SR a získal VT - Majster šachu. O rok neskoršie si vybojoval postup do semifinále majstrovstiev sveta a získal titul medzinárodného majstra šachovej federácie ICCF, subfederácie FIDE.
Vo svojej spanilej šachovej jazde naplno pokračoval aj v roku 2002, keď po prvýkrát splnil normu šachového veľmajstra víťazstvom v polofinálovom turnaji MS a zabezpečil si postup do trištvrtefinále majstrovstiev sveta v e-mailovom šachu. O postup vtedy bojovali šachisti zo 14 krajín - Nemecka, Dánska, Veľkej Británie, Ruska, Brazílie, Belgicka, Austrálie, Izraela, USA, Švédska, Francúzska, Holandska, Argentíny a Talianska.
Do tohtoročného finále majstrovstiev sveta postúpil Kvetoslav Rákay spolu s veľmajstrami - Akessonom zo Švédska, Pankratovom z Ruska a Nickelom z Nemecka. O titul majstra sveta bude bojovať vo finálovom turnaji spolu s najlepšími 14 šachistami - víťazmi kvalifikačných skupín. Finále by sa malo začať hrať v októbri 2004.
Emailový (a korešpodenčný) šach je pri dnešnej záplave informácií vo svete nielen bojom so súperom, ale predovšetkým je to schopnosť analyzovať a vybrať si z ohromného množstva variantov a mnoho stotisícových databáz šachových partií to najpotrebnejšie. Na každého súpera sa treba špeciálne pripraviť, vyhľadať si v zbierkach partií jeho obľúbené systémy a snažiť sa nájsť v jeho hre „slabé miesta“. Okrem emailových turnajov, kde je využívanie pomoci PC samozrejmosťou, existujú aj tzv. advanced chess tournamets, kde hrajú napríklad Kasparov s Anadom a každý z nich má k dispozícii priamo pri partii počítač. Pri emailovom šachu si súperi vymieňajú ťahy prostredníctvom emailovej pošty a samozrejme, pri analýzach využívajú počítače so šachovými programami.
V najbližšom období bude ešte K. Rákay reprezentovať Slovensko v súťažiach ICCF - šachovej olympiáde, majstrovstvách Európy družstiev, finále Ligy majstrov (svetová klubová súťaž štvorčlenných družstiev). Samozrejme, že jeho prioritou bude dosiahnúť čo najlepší výsledok vo finálovom turnaji majstrovstiev sveta v e-mailovom šachu.
Tomuto sympatickému Trenčanovi prajeme na šachovniciach veľa úspechov, aby našu krajskú metropolu ešte viac zviditeľnil v šírom svete. Raz darmo, šach nás vychováva bez toho, aby sme o tom vedeli, nenásilne a nenápadne, je to skutočne „škola hrou“ - ako o tom sníval kedysi Ján Amos Komenský.