ebravou. Bol jedným z tých, ktorí v NR SR hlasovali proti rušeniu okresných súdov. Medzi ne patrí aj bánovský.
„Ako poslanec cítim určité pnutia na súdoch, pretože pred schvaľovaním zákona o optimalizácii súdov sa určité veci vopred v parlamente neošetrili, čo spôsobuje, že v niektorých okresoch chcú sudcovia opustiť justíciu a radšej pracovať v advokácii.
Ministerstvo spravodlivosti nemá záujem otvárať schválený zákon a neuvažuje ani o doplnkoch. Z regiónov, najmä tam, kde sa rušia súdy, však prichádzajú podnety na vytváranie detašovaných pracovísk. Preto sa v diskusii chcem presvedčiť, či aj v Bánovciach by bol záujem o vytvorenie detašovaného pracoviska,” prezentoval jeden z cieľov stretnutia Viktor Béreš dodávajúc, že tu sa v poslednom čase „ťahalo za kratší povraz” a akoby argumenty nemal kto predkladať. Podľa neho je dobré, že sa zachoval aspoň obvodný úrad, keď okresný bol zrušený, horšie to dopadlo s úradom práce.
Podpredsedníčka OS v Bánovciach nad Bebravou Erika Zajacová a sudkyňa Tatiana Porubänová poukázali na problémy, ktoré ešte len vyplávajú na povrch, pretože pod Okresný súd v Trenčíne bude patriť Trenčiansky, Ilavský a Bánovský okres, čo sa zrejme nezvládne priestorovo a ani organizačne. „Neviem si predstaviť zriaďovanie detašovaných pracovísk, ak to nebude ošetrené zákonom,” skonštatovala podpredsedníčka súdu Erika Zajacová. „Vyriešiť by sa musela aj elektronická podateľňa, pretože by sa mohlo ľahko stať, že súdne pojednávanie prípadu z Trenčína by sa konalo v Bánovciach,” poznamenala sudkyňa Tatiana Porubänová. Zhorší sa dostupnosť súdov pre občanov, čo môže spôsobiť, že sa nedostavia na pojednávanie. A to veľmi často ide o rozvody, opatrovateľskú starostlivosť, výživné a podobne. Problematické je cestovanie. Ako ďalej skonštatovali zástupkyne súdu „ústavne čisté nie je ani prekladanie sudcov bez ich súhlasu.”
Podľa poslanca Viktora Béreša je pochopiteľné, že minister spravodlivosti sa obáva otvárania zákona už aj preto, že okolo jeho schvaľovania „bolo horúco”. Napriek tomu je zrejmé, že pred jeho schvaľovaním sa malo viac diskutovať, pretože po zrušení 12 súdov vytvoriť 7 detašovaných pracovísk asi ťažko možno nazvať vhodnou optimalizáciou súdov, o ktorú má schválený zákon usilovať. Potrebné je, aby sa stretli predsedovia súdov a zaujali stanovisko k vytváraniu detašovaných pracovísk.