Účasť na tomto závažnom rokovaní neovplyvnilo ani dovolenkové obdobie, pretože s výnimkou P. Sedláčka a M. Česala sa ho zúčastnili všetci poslanci. Avšak len máloktorý z nich využil príležitosť povedať svoj názor počas diskusie. A tak si diváci v auditóriu mohli vypočuť len stanoviská klubu ĽS-HZDS a J. Babiča. Ľ. Sámel kolegov poslancov upozornil, že pripravuje petičná akcia, v ktorej sa budú môcť občania vyjadriť, či chcú o modernizácii železničnej trate rozhodnúť v referende. Nezapôsobilo na nich ani varovanie J. Fabovej, že variant 1 nie je v súlade s územným plánom mesta z roku 1998, ktorý naopak počítal s nulou. Odmietli schváliť i prehlásenie, ktoré navrhol J. Babič, že rozhodovali slobodne s plným vedomím zodpovednosti, oboznámení so všetkými dostupnými informáciami, dôležitými údajmi a skutočnosťami, ktoré súvisia, resp. môžu ovplyvniť ďalší priebeh procesu projektovania, schvaľovania a realizácie modernizácie trate. Diskutujúci svojich kolegov veľmi neovplyvnili, pretože variant 1 bol schválený pomerom hlasov 18:5. Proti hlasovali J. Babič, J. Fabová, R. Lifka, V. Poruban a Ľ. Sámel. Odmenou za schválenie jednotky im bol potlesk skupinky mladých ľudí, ktorí stáli v rohu na balkóne. Na rozhodovanie poslancov bola zvedavá aj Rozália Majeríková. „Chcela som vedieť, ako budú reagovať. Vlani bola petícia proti variantu č. 1, ktorú podpísalo viac ako desaťtisíc ľudí, kdežto primátora volilo len cez tritisíc ľudí. K petícii sa zastupiteľstvo absolútne nevyjadrilo,“ povedala sklamane pri odchode.
Ako nás informoval tlačový tajomník mestského úradu T. Hlobeň, primátor mesta sa k rozhodnutiu poslancov hneď po skončení zastupiteľstva nevyjadrí. Stanovisko poslal až v tlačovej správe, v ktorej okrem iného skonštatoval, že tento krok bol výsledkom takmer dva roky trvajúcej odbornej diskusie. Trenčania podľa neho poškodení nebudú, pretože obyvateľom Orechového, ktorých domy budú asanované, budú náhradné domy postavené ešte pred začatím samotnej modernizácie. Získa tým aj mesto, lebo poslanci mestského zastupiteľstva zároveň poverili prednostku Ivetu Orgoníkovú zapracovaním investičnej akcie letné kúpalisko na Ostrove do rozpočtu mesta na rok 2005.
Či sa však diskusia skutočne skončila, ukáže až čas, pretože ako nás informovala poslankyňa J. Fabová, odporcovia jednotky uvažujú i o podnete na prokuratúru, ktorá by mala preskúmať rozhodnutie poslancov. Podľa nej nie je v súlade s územným plánom mesta z roku 1998, ktorý uvažuje len s variantom 0. „Myslím si, že poslanci nemali dostatok informácii a väčšina z tých, ktorí hlasovali za jednotku, ani nepozná územný plán mesta,“ dodala.